darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

Koskoca Hitit steli göz göre göre kayboldu

Konya’nın Ereğli ilçesinde Anafartalar Caddesi üzerinde GSM Özel Hastanesi’nin karşısındaki inşaatın temel kazısı çalışmaları sırasında geç Hitit dönemi steli bulundu. Geçtiğimiz mart ayında inşaatın temel kazısında çıktığı söylenen yaklaşık 2700 yıllık stelin Adana’da 6 milyon liraya satıldığı iddia ediliyor.

Hürriyet’ten Ömer Erbil’in haberine göre, Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayla ilgili gizlilik kararı aldı. Hafriyat sırasında çalışan işçiler tarafından da görülen paha biçilmez eser bir anda ortadan kayboldu.

Ereğli’nin 15 kilometre güneydoğusunda yer alan meşhur İvriz kabartması ile benzer özellikler taşıyan stelin akıbeti bilinmiyor. Ereğli’de pek çok kişinin elinde stelin fotoğrafları var fakat kimse stelin nerde olduğunu bilmiyor.

İnşaat hafriyatında bulunan eserin satışı ile ilgili anlaşmazlıktan kaynaklı suç duyurusu yapıldığı ileri sürülüyor. Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlattı. Fakat soruşturma dosyasına gizlilik kararı konuldu. Ereğli’de pek çok kişinin adının karıştığı eser kaçakçılığında henüz bir gözaltı ya da tutuklama yapılmadı. Ereğli Müze Müdürlüğü ise stel hakkında soruşturmanın devam ettiğini ve bilgi veremeyeceklerini söylüyor.

2 metreden büyük olan stel, yine Konya’da yer alan İvriz Kaya Anıtı’na oldukça benziyor.

Ereğli ilçesi, İvriz Köyü’nde bulunan İvriz Kaya Anıtı, MÖ. 1180 – 700 yılları arasında yapılan Geç Hitit Dönemi eseri. Tuvana ülkesi krallarından Varpalawas tarafından yaptırılan eser, Geç Hitit sanatının en önemli yapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. 4.20 metre boyundadır.

Arami, Asur ve Frig etkilerinin görüldüğü Tuvana Krallığı’ndan günümüze gelebilmiş nadir eserlerden biri. İvriz Kaya Anıtı’nın başarılı bir kopyası da İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde sergilenmekte. Anıtta, Fırtına Tanrısı Tarhundas ile bölgenin kralı Varpalavas tasvir edilmiş. Krala göre daha büyük ölçülerde olan Tarhundas, ellerinde başaklar ve üzüm salkımı tutmakta. Bu Tarhundas’ın aynı zamanda bolluk ve bereket tanrısı olduğu da göstermekte. Tanrının karşısındaki kral ise daha küçük boyutlarda ve dua eder durumda tasvir edilmiş.

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Nuri Bilge Ceylan TIFF Onur Listesi'nde

Kültür Sanat

Çeburaşka'nın yaratıcısı Eduard Uspenskiy hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Sovyetlerin en ünlü çizgi film karakterlerinin yaratıcısı hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Liam Gallagher Türkiye'de ilk konserini verdi

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı başladı

Kültür Sanat

İşte 70 milyon izlenen video: Paraşütle atlarken gitar çaldı

Kültür Sanat

Ezgi Mola, İstiklal Caddesi'nde yaşadığı tacizi anlattı

Kültür Sanat

Ünlü yönetmen hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Marilyn Monroe'nun, 'The Misfits' adlı filmdeki çıplak sahneler bulundu

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı bugün başlıyor

Kültür Sanat

Usta şair Can Yücel, ölümünün 19. yıl dönümünde mezarı başında anıldı

Kültür Sanat

6 yıldır kapalı olan İznik Müzesi açılmayı bekliyor