darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Nahit Duru

FETÖyi öven hakim ve komutan şimdi nerede?

26.09.2016 18:15

Tanınmış, tescilli, yıllarca Pensilvanyadan emir alp çalışan Fetöcüler ekran ekran dolaşıp "günah çıkarıyor", darbe girişimcisi oldukları savıyla gözaltına alınanların veya tutuklananların bir kısmı itirafçı olup az ceza ile kurtulmaya çalışıyor.

İktidar, devlete yerleştirdiği Fetö örgütü mensuplarını, onların yanında Atatürkçü, günahsız, darbe girişimi ile ilgisi olmayan memurların da görevine son veriyor.

Ve yürürlükte olan Olağanüstü Hal uygulaması nedeniyle kimse sesini çıkartamıyor.

Öyle anlaşılıyor ki, Fetö terör örgütü hayret verici bir biçimde yalnızca üç kuruma sızamamış. Tabii, inanırsanız. 
Birincisi siyaset ve de özellikle AKP, ikincisi YSK, üçüncüsü TMSF...

TSK, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, hatta Diyanet İşleri Başkanlığı gibi devlet kurumları ise Fetönün sızması bir yana, adeta işgaline uğramış.  

Bugünlerde kime dokunsan Fetö karşıtı olduğunu iddia ediyor. Düne kadar Fetöye "hoca efendi", " hizmet erbabı" diyenler de dahil. Hatta, Fetöyü Pensilvanyada ziyaret eden AKPliler bile Fetöden nefret ettiklerini söyler hale gelmişler.

Bildiğiniz gibi, AKPlilerin tamamına yakınını Fetö kandırmış. Akılları ise, Fetö kendileri ile ilgili yolsuzluk,  rüşvet kasetlerini 17-25 Aralıkta açıklayınca başlarına gelmiş.

Siyasetteki Fetöcüleri birileri koruyor, kolluyor... Şimdilik durum bu. 

Bu konuyu zamanı gelince tekrar yazacağız tabii...

Bir kısım darbeci Fetöcülükten yargılanır, tutuklanırken, eski savunucuları geri adım atıyor. Ama önemli bir kaç kişi var ki sesi soluğu çıkmıyor.

Bu kişilerin ilki Fetönün yurtdışındaki okullarını ziyaret ettiği bilinen, toplantılarına katıldığı ifade edilen, AKPnin kapatılma davasında Anayasa Mahkemesine verilen savunmada verdiği olumlu demeçleri dosyaya konulan bir emekli komutan.

Emekli olduktan sonra, uzun süre kendisine komutanlıkta özel oda verilen, AKPnin kuruluşunda Milletvekili adayı olması için öneri götürülen, ancak, "ömrü uzun olmaz" diyerek reddeden kişi...

İyi de bu komutan kim...

Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapmış Orgeneral Halis Burhandan başkası değil...

Gülenin hayatının, eserlerinin ve okullarının anlatıldığı internet sitesinde Burhanın, şu sözleri yer almıştı:

"Tamamen çağdaş yöntemlerle eğitim yapan ve 21. yüzyıl bilgi toplumlarına insan yetiştiren bu müstesna müesseselerin tüm eğitim kadrosunun, Türk dünyasına yapmakta oldukları katkıları her türlü takdirin üstündedir. Sizleri en içtenlikle kutluyor ve kucaklıyorum."

28 Şubat döneminde, Fetonun hükümet aleyhine, askerler lehine konuşacağını arkadaşlarına söyleyen de aynı kişi...

Sahi terör örgütünün başına övgüler düzen, Halis Burhannın 15 Temmuz darbe girişiminden sonra herhangi bir açıklamasını duyan, okuyan oldu mu?

İki emekli tümgeneral Erdinç Türe ve İlhan Atabaş da görevdeyken,  Fetönün yurt dışındaki okullarına övgüler yağdırmamış mıydı?

Bu övgüler de AKPnin kapatılma davasında savunma dosyasında yer almamış mıydı?

Şimdi ne düşünüyorlar bu okullar ve Fetö hakkında?

Bir başka olay daha var... Biri Fetöyü mahkum ettiren askeri savcı, diğeri savcının üzerine yürüyen kıdemli askeri hakim.

Yıllar önce, 1971de Askeri Savcı Nurettin Soyer, Fetullah Gülenle ilgili bir dava açmıştı. 

Nurettin Soyer, öyle bir iddianame hazırlamıştı ki, kıdemli askeri Hakim Kaya Alpkartal sanığı en alt sınırdan cezaya çarptırmak zorunda kalmış, beraat ettirtmemişti.

Soyer, Yargıtaya başvurmuştu. Yargıtay Soyerin itirazını haklı bulup, dosyayı geri gönderince, kıdemli hakim Alpkartal, Soyeri yumruklamaya kadar varan tepki göstermişti.

Soyer, Fetoyu hapse attırdığı zaman ortalık bir birine girmiş, MSPliler bu kişiyi savunmaya kalkmışlardı. 
Sonra 1974 yılında CHP - MSP koalisyonunun çıkarttığı af yasası sonucu Feto da hapisten çıkmış faaliyetine devam etmişti.

Nurettin Soyere göre, Fetullah Gülen "çok tehlikeliydi" ve "yasa dışı yollarla güçlü bir örgütlenmeye" gidiyordu.
Bu o gün de biliniyordu, dün de, bugün de...

AKPnin iktidarı boyunca koruduğu, devleti ele geçirmesine yadımcı olduğu, "ne istediniz de vermedik" dediği Fetö konusunda Soyerin yıllar sonra haklılığı ortaya çıktı. 

Hava Kuvvetlerinin eski komutanı, kimi eski generaller ve Alpkartal gibi hakimler şimdi nerede...

Ve biz hala Fetö terör örgütünün devleti nasıl ele geçirdiğini tartışıyoruz.

Kandırılanlar, feto için övgü düzenler, Fetönün tehlikeli olduğunu söyleyenlere saldıranlar, neredesiniz.

Çıkın ortaya ve açıklayın. 

Şimdi neredesiniz... 

Eğitim