darbeicindedarbegif.gif

Kumpas mağdurlarının aktif görevlere getirilmesi devam ediyor; albaylara amiral yetkisi

Deniz Kurmay albaylar Erdinç Altıner, Hasan Özyurt, Aydın Sezenoğlu, Ayhan Türker Koçpınar, Haluk Baybaş ve Sadık Kula amiral yetkileri ile çeşitli birimlere atandı.

Edinilen bilgiye ve yapılan açıklamalara göre; 15 Temmuz gecesi yaşanan askeri darbe girişimi sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin pek çok biriminde emir-komuta zincirini etkileyebilecek değişiklikler yapıldı. Askeri hiyerarşinin devam etmesi ve görevin devamının sağlanması için harekete geçen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, pek çok kumpas davası mağduru kurmay albaya önemli görevler verdi.

ALBAYLARA AMİRAL YETKİSİ VERİLDİ

2010 yılı öncesine kadar gelecekleri parlak komutanlar arasında gösterilen ancak Balyoz ve Askeri Casusluk gibi davalardan 3-4 yıl hapis yatan kurmay subaylardan 6’sı, amiral yetkileri ile yeni görevlerine başladı. 

Deniz Kurmay Albay Erdinç Altıner, 2 üstün başarı kıdemi alarak sınıf arkadaşlarının önünde yer alıyordu. Başarısı ve azmi ile Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın geleceği parlak subayları arasında gösteriliyordu. Donanma’nın en güçlü ve modern savaş gemisi olan fırkateynlerde 14 yıl boyunca çeşitli görevler yapan Albay Altıner, TCG Oruçreis fırkateyninin komutanıyken Balyoz Davası kapsamında 3 yıl hapis yattı, 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Anayasa Mahkemesi kararının ardından tahliye olan Albay Altıner, yeniden yargılama sonucunda beraat etti ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevine geri döndü. Albay Altıner, darbe girişiminin ardından 5’inci Fırkateyn Komodoru olarak görevlendirilerek, amiral yetkileriyle 3-4 fırkateynden oluşan bir filoya komutan oldu.

SOMALİ'DEN GELDİ 3 YIL HAPİS YATTI

Deniz Kurmay Albay Hasan Özyurt, Aden Körfesi ve Somali açıklarında deniz korsanlarına karşı mücadele eden TCG Gediz fırkateynin komutanıyken hakkında Balyoz soruşturması kapsamında gözaltı kararı verildi. Özyurt, tutuklandı. 3 yıl hapis yatan ve 16 yıl hapis cezasına çarptırılan Albay Özyurt da yeniden yargılamada beraat etti. Albay Özyurt, darbe girişiminin ardından 3’üncü Fırkateyn Komodoru olarak göreve başladı. 

16 YIL HAPİS ALMIŞTI, ŞİMDİ FİLO KOMUTANI YAPILDI

Kurmay Albay Ayhan Türker Koçpınar, Gölcük’teki Donanma Komutanlığı Hücumbot Filosu’nda görevliydi. Balyoz davası kapsamında tutuklanan Albay Koçpınar, 3 yıl hapis yattı ve 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali' kararının ardından tahliye edildi ve yeniden yargılamada beraat etti. Albay Koçpınar, darbenin ardından Hücumbot Filotillası Komodoru olarak göreve başladı. 

TAM 4 YIL HAPİS YATTI

Deniz Kurmay Albay Haluk Baybaş, Hint Okyanusu’nda TCG Barbaros Fırkateyni’nin komutanı olarak görev yaparken Balyoz soruşturması kapsamında tutuklandı. 4 yıl hapis yatan ve 16 yıl hapis cezası alan Albay Baybaş, Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali' kararının ardından tahliye edildi ve yeniden yargılamada beraat etti. Yeniden döndüğü Deniz Kuvvetleri’nde Donanma Komutanlığı Muhrip Filotillası Komodorluğu görevini yürütmeye başlayan Albay Baybaş, darbe girişiminin ardından Kuzey Görev Grup Komutanı olarak görevlendirildi.  

ASKERİ CASUSLUK DAVASINDA YARGILANDI

İzmir Askeri Casusluk davasından yargılanan ve beraat eden Kurmay Albay Sadık Kula da önemli bir atama ile İstanbul’daki Kuzey Deniz Saha Kurmay Başkanı oldu. Albay Kula, tayin edilirken görev yaptığı komutanlık içinde terfi ettirildi.

HASDAL'DA HAPİS YATTI

Deniz Kurmay Albay Aydın Sezenoğlu, TCG Yıldırım Fırkateyni ile Libya’da uluslararası barış gücünün komutanlığını yaptıktan sonra Kuzey Görev Grup Kurmay Başkanı’yken Balyoz soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Tutuklandıktan sonra Hasdal Askeri cezaevi’ne konulan Albay Sezenoğlu, 3 yıl hapis yattı. 16 yıl hapis cezasına çarptırılan Albay Sezenoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali' kararının ardından tahliye oldu ve yeniden yargılamada beraat etti. Albay Sezenoğlu, 1’inci Fırkateyn Komodoru olarak görevlendirildi.Çok Okunanlar

Ahmet Hakan, Atatürk'e hakaret eden gericiye böyle sahip çıktı

Özdağ'dan 'Akşener istifa etti' iddiasına ilişkin açıklama!

Anıtkabir'de Atatürk'e hakaret eden gerici kadın tutuklandı

Hocaların hocası iktisatçıdan ürküten uyarı: IMF programı gündeme gelebilir

Toplu tecavüzün şifresi: Tatlı yiyecek miyiz?

İlgili Haberler

Güncel

İş cinayeti: Balıkesir'de inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Güncel

Vatan Partisi'nde 900 bin TL'lik 'vurgun'

Güncel

Halk otobüsünde yaşlılara yer verilmesini isteyen genç darp edildi

Güncel

Kapalıçarşı'da skandal görüntü

Güncel

Türkiye, eski Guantanamo esiri kişiyi Suriye'ye sınır dışı etti

Güncel

İki bakanın yardımcıları belli oldu

Güncel

CHP MYK toplandı: Gürsel Erol savunma yapacak

Güncel

Bedelli askerlik görüşmeleri başladı

Güncel

CHP'li Karabat: Bahçeşehir Gölet Parkıyla ilgili mahkeme kararına uyulsun

Güncel

Kayıp Evrim'in anne ve babasının gözaltı süresi uzatıldı

Güncel

İstanbul'da IŞİD operasyonu: 43 gözaltı

Güncel

Destici: Mesut Özil'i alnından öpüyoruz