unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Kurtulmuş: Gülen'i iade etmiyorsanız tutuklayın!

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin ABD ile sürdürülen temaslara değinerek, "Amerikalılar iadenin bir yargı meselesi olduğunu, siyasi iradeyle yapılamayacağını söylüyorlar. Biz de diyoruz ki, tamam, bunun farkındayız, yargı siyasetten bağımsızdır. Ama sizden bir siyasi niyet beyanı duymak istiyoruz. Türkiye’de darbe girişimine karşı demokrasinin yanında olduğunuzu gösteren bir tutum bekliyoruz" dedi. 

"GÜLEN'İN GEÇİCİ OLARAK TUTUKLANMASI GEREKİYOR"

ABD'de, Gülen'in tutuklanmasıan ilişkin yasal zemin olduğunu belirten Kurtulmuş, "1981 tarihli suçluların iadesi anlaşmasının 10’uncu maddesine göre hakkında tutuklama kararı verilmiş, aranan kişilerin, hukuki süreç devam ederken geçici olarak tutuklanması gerekiyor. Bunun süresi 60 gün, ama gerektiği takdirde uzatılabiliyor" dedi. 

"ABD'NİN HABERLEŞME İMKANINI KULLANAN ŞEBEKE YENİDEN TOPARLANIYOR"

Hürriyet'ten Murat Yetkin'e konuşan Kurtulmuş, Gülen cemaatinin 'yeniden toparlandığını' belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Diyoruz ki, hemen iade etmenizi tercih ederiz, ama edemiyorsanız, o süreç devam ederken tutuklu kalsın, şebekesine ulaşıp talimat veremesin. Bizim açımızdan bunun en somut sonucu, Fethullah Gülen’in bu yolla iade edilemese de izole edilmesi, şebekesinden yalıtılmasıdır. Çünkü 15 Temmuz’dan sonra da, ABD’nin haberleşme imkânlarını kullanarak, Türkiye ve dünyanın dört bir yerindeki şebekesini yeniden toparlamaya başladı. Bu Türkiye için açık ve yakın terör tehdidi demektir".

"SADECE GÜLEN DEĞİL BİRDEN FAZLA İSİM HAKKINDA İADE TALEBİMİZ VAR"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın iadeyle ilgili temaslarda bulunak üzere ABD'ye gidişini değerlendiren Kurtulmuş, "Dosyada yalnızca Gülen değil birden çok isim hakkında iade ve tutuklama talebimiz var. Bunlardan ABD adresi belli olanlar için hemen, olmayanlar için Kırmızı Bülten kanalıyla başsavcılık aracılığıyla talepte bulunuyoruz. Fethullahçı Terör Örgütünün (FETÖ), Gülen şebekesinin ABD ve AB’deki yapısını hemen hemen tamamen çözdük; isimleri belirledik, hepsi dosyada. Bunları da ABD’li müttefiklerimizle paylaşacağız" dedi. 

"BYLOCK YAZILIMI BİR KANIT"

İadeye ilişkin hazırlana dosyada Gülen cemaatinin iletişim aracı olarak kullandığı iddia edilen 'ByLock'tan alınan kayıtlar olduğunu belirten Kurtulmuş, "Dosyada ByLock kayıtları var. ByLock yazılımının bir kanıt sayılacağı açık; örgüt içindeki haberleşmeyi bunun üzerinden yapmışlar. Teşkilatın hiyerarşisinin ortaya çıkarılmasında önemli payı var. Ama bu istihbarat bilgisi diğer verilerle birlikte kullanılıyor, bir yerde onlara destek oluyor" dedi. 

"ABD KARŞI KARŞIYA KALDIĞIMIZ TEHDİTLERİ ANLAMALI VE SİYASETEN YAPABİLECEKLERİNİ YAPMALI"

Dosyada ayrıca darbe girişimi sonrasında tutuklanan cemaatçilerin itiraflarının da yer aldığını belirten Kurtulmuş, “Mesela dosyalarda 15 Temmuz sonrası tutuklanan bazı kişilerin ifadeleri, pişmanlıktan yararlanmak isteyen bazı kişilerin itirafları var. Doğrudan Gülen’e uzanan ifadeler var. (“İfadeler ABD sisteminde kanıt sayılır mı?' sorusu üzerine) O ayrı bir konu, ama bu dosyaların en azından geçici tutuklama için yeterli olacağını düşünüyoruz. İşin esası şu: Biz ABD’deki hukuk sisteminin işleyişine saygılıyız, ama onlar da bizim karşı karşıya kaldığımız tehdidi anlamalı ve siyaseten yapabileceklerini yapmalı; bizce bunun yolu da geçici tutuklama" dedi. Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

İlgili Haberler

Politika

CHP'li Yüceer: Çorlu faciasını unutmayacağız

Politika

Meteoroloji'den İstanbul için kritik uyarı

Politika

NATO liderlerine sinirlenen Trump: Erdoğan hariç, o işleri doğru biçimde yapıyor

Politika

AB ile Japonya arasında serbest ticaret anlaşması

Politika

Adnan Oktar'ın villasına girdi neler gördüğünü anlattı!

Politika

HDP'li Leyla Güven'in tutukluluğu Meclis gündeminde

Politika

Eski bakanlar, Meclis komisyonlarına başkan oldu

Politika

Putin: Elimizde Trump ile ilgili 'uygunsuz görüntü' yok

Politika

'ÖSO, Türk askerine karşı provokatif eylemler yapabilir'

Politika

Kocaeli'nde 15 Temmuz anmalarında Erdoğan ve AKP şovu

Politika

HDP'li 2 vekile soruşturma

Politika

Eski AKP'li Osman Can'dan 'darbe' uyarısı