unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

2017 KYK burs sonuçları üzerinden üniversite öğrencileri 20 gündür kurum tarafından cevap bekliyor. 24 Ekim'de biten başvuruların ardından kurum "öncelik belgelerini" inceliyor. Yüz binlerce öğrenci sosyal medya üzerinden kuruma "ne zaman açıklanacak" sorusunu sorarken, kurum gerek resmi web sayfasında gerek sosyal medya hesaplarında bu soruya cevap vermedi. Geçen seneler baz alındığında da bu soruya cevap vermediği görüldü. Peki sonuçlar ne zaman açıklanır?

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Geçen sene, yani 2016 yılına bakıldığında, kurum 31 Ekim'e kadar öncelik belgelerinin kuruma gönderilmesi uyarısında bulunmuştı. 31 Ekim'den 17 gün sonra, 17 Kasım 2016'da sonuçlar açıklandı. Bu sene öncelik belgesi son gönderim tarihi 5 Kasım 2017 olarak belirlendi. 5 Kasım'ın ardından 9 gün geçti. Sonuçlar 15 Kasım ila 22 Kasım arası açıklanabilir.

TAAHÜTNAME ONAY UYARISI

Taahhütname onayı nasıl yapılır? Kurum şunu diyor: Sonuç ekranında tahsis edilen burs/kredi imkânından faydalanmak için e-devlet üzerinden taahhütname onayı yapılması zorunludur. Eğer öğrenci taahhütname onayını yapmazsa ne olacak? Kurum uyarıyor: Taahhütname onayı yapmayan öğrenci sisteme dahil olmayacağından ertesi yıl yeniden burs/kredi için başvurabilir.

ÖNCELİK BELGESİ NELERDİR?

Gerekli belgeler nerelerden alınmaktadır? Başvurularda kurumun en çok hassas olduğu konulardan biri de “yalan “ beyanlar. Ailelerin aldıkları maaşları SGK’dan görebilen kurum, öğrencinin başvurusundaki bilgi ile SGK’dan aldığı sonuçları kıyaslamaktadır. Doğru oranda olduğunda önemli bir mazereti yoksa o öğrenciye burs verilmektedir. Öncelik burs hakkı şehit ailelerin çocuklarına tanınacaktır. İlgili belgeleri SGK’dan, Genel Kurmay Başkanlığı’ndan, ilgili askeri kurumlardan alabilir. Şehit konusu dışında ise üniversite öğrencisi şayet %40 ve üzeri engelli ise ve gerekli belgeye sahipse o öğrenciye “öncelikli' hakkı tanınıp burs alabilecektir. %40 engelli olduğunu belgelemek için Sağlık Kurul raporu olması gerekmektedir. Annesi ve babası şehit haricinde vefat edenler de öncelik hakkına sahip olacaktır. Bunun belgesini ise Türkiye Cumhuriyet İçişleri Bakanlığı MERNİS sisteminden alınabilir.
Tele1 TV, Türkiye'nin içine itilmek istendiği karanlıkta, halka sadece gerçekleri söylemek için yaklaşık bir yıldır mücadele veriyor. Bu ekranın arkasında sermaye grupları yok, sadece direngen bir halk var...

Değerli okurlar, siz de izleyici sponsoru olmak için detaylı bilgilere aşağıdaki Tele1 logosuna tıklayarak ulaşabilirsiniz:tele1_567.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 Çok Okunanlar

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Adnan Oktar davasında flaş gelişme: Ünlü oyuncunun yeğeni gözaltına alındı

Eski AKP'li Osman Can'dan 'darbe' uyarısı

Torba yasada bedelli dışında 3 sürpriz madde daha!

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

İlgili Haberler

Eğitim

YDS sonbahar dönemi başvuruları başladı

Eğitim

YÖK'ten sınav iptali

Eğitim

YÖK'ten TODAİE kararı

Eğitim

KPSS sonuçları açıklandı

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'un ilk icraatı ne olacak?

Eğitim

ÖSYM'den önemli DGS kararı

Eğitim

KHK ile ihraç edilen akademisyenler sloganlarla uğurlandı

Eğitim

Lise tercihleri için son gün ne zaman?

Eğitim

Sözleşmeli öğretmenlik sözlü sınav sonuçları açıklandı

Eğitim

2013'te 'Allah korusun' dedi, 2018'de Milli Eğitim Bakanı oldu

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan beklentiler

Eğitim

Çocuklar neden bu yaz kampını çok seviyor?