Çok Okunanlar

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

MEB'den Hz. Ali skandalı!

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

Kemal Kılıçdaroğlu: O oyuna gelmem...

"La Diva Turca" anılıyor

Batı’da “La Diva Turca', “La Gencer', “La Regina' olarak ün yapan ve dünyanın belli başlı birçok sahnesinde sanatını ayakta alkışlatarak dinleten soprano Leyla Gencer, 10 Mayıs 2008’de İtalya’nın Milano kentinde hayata veda etmişti. Opera repertuvarı 23 bestecinin 72 yapıtını kapsamış Devlet Sanatçısı Gencer’in cenazesi, 12 Mayıs günü Milano’da La Scala Operası’nın Santa Babila Kilisesi'nde düzenlenen törenden sonra vasiyeti doğrultusunda krematoryuma götürülerek yakılmıştı. Sanatçının külleri daha sonra İstanbul’a getirilmişti.

Kendi vasiyeti gereği, küller, 16 Mayıs günü Dolmabahçe Sarayı ile Dolmabahçe Camii arasındaki yapılan bir törenden sonra Dolmabahçe açıklarında Boğaz sularına dökülmüş ve törende, Mozart’ın Requiem’inden “Lacrimosa' ile Ahmed Adnan Saygun’un “Yunus Emre Oratoryosu'’nun 5, 12 ve 13. bölümleri İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu tarafından seslendirilmişti.

Sanatçının kariyeri ve kişiliği onuruna, “Yapı Kredi Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması' adıyla 1995’te de bir etkinlik başlatılmış, 1997’deki ikinci yarışmaya Gencer jüri üyesi olarak katılmıştı. Bu uluslararası prestije sahip yarışma, 2006’dan bu yana ise, iki yılda bir, La Scala Tiyatrosu Sahne ve Gösteri Sanatları Akademisi Vakfı işbirliğiyle İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenleniyor.

Diğer yandan, Avrupa Yakası’nın tek opera binası olma özelliğini taşıyan Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi ise, 2013 yılında, Bakırköy Belediyesi tarafından inşa edildi. 10 bin metrekarelik alana kurulan merkezin giriş katında, mesai saatleri arasında ziyaret edilebilecek Leyla Gencer Anı Evi oluşturuldu. Gazetemiz yazarı Zeynep Oral, sanatçının kariyeri ve kişiliği ile ilgili olarak, İngilizce ve İtalyancaya da çevrilmiş olan, 'Tutkunun Romanı’ isimli özel bir kitaba imzasını atmıştı.

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Marvel'in yaratıcılarından Stan Lee hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Kriz bir dergiyi daha vurdu

Kültür Sanat

Nuri Bilge Ceylan: Sinemaya yönelmeye askerde karar verdim

Kültür Sanat

Gül Sunal'dan duygulandıran Kemal Sunal paylaşımı

Kültür Sanat

Sıla'nın Ahmet Kural'a şarkı yazdığı ortaya çıktı

Kültür Sanat

Hayatlarını tehlikeye atarak D-100 Karayolun'dan karşıdan karşıya geçtiler

Kültür Sanat

Edip Akbayram: Sarayın dışındaysam, ben bu toplumun içindeyim

Kültür Sanat

Muzaffer Oruçoğlu 'Grizu'yu anlattı

Kültür Sanat

Atatürk mavi gözleriyle denizden çıkacak

Kültür Sanat

Gemide filmi 20 yıl sonra duygulandırdı

Kültür Sanat

Sayıştay, Devlet Opera ve Balesi'ne sordu: Neden özel şirket?

Kültür Sanat

VakıfBank yayın dünyasına 'Biz de varız' dedi