YAZARLAR

Tüm Yazıları Mehmet Ali Güller

İkinci 36. Paralel Kazığı: Güvenli Bölge

29.01.2018 00:12

Suriyenin siyasal birliği ve toprak bütünlüğü, en çok Türkiyenin temel hedefi olmalıdır. Zira Türkiye Irakın birliğinin Türkiyenin birliği olduğunu 25 yılda görmüş, 6 yıldır da Suriyenin birliği Türkiyenin birliğidir gerçeğiyle karşı karşıyadır.

Ancak Türkiye ne yazık ki, değil bu gerçeği anlayacak, tersine bu gerçekle çarpışan bir iktidar tarafından yönetilmektedir!

AKP iktidarının Rusya ile normalleşmesi sonrası bile Suriye politikasının sorunlu ve eksikli yürütülüyor olması, en baştaki bu yanlışın hâlâ sürüyor olmasındandır!

TÜRKİYEYİ KÜRTLERLE GENİŞLETME STRATEJİSİ
AKP iktidarının temel hedefi, en başında beri Suriyenin parçalanmasıdır. AKP böylece birincisi Kuzey Suriyeyi fethederek Halepi 82. il yapacaktır, ikincisi de Şama ihvan rejimi monte edecektir!

AKP aynı şekilde Irakta da Kerkük ve Musulu 83. ve 84. il yapmak istemiştir. Bu nedenle Bağdat yönetimine rağmen Erbille anlaşmış, Irakın petrolünü Erdoğan-Barzani ortaklığı üzerinden dünyaya satmaya kalkmışlardır.

Dahası, AKPnin içeride yaptığı Kürt Açılımı da işte bu stratejinin gereğidir. AKPye göre Türkiye Kürtlerle genişleyecektir. İçeride PKK ile anlaşan AKP, Suriyenin kuzeyinde PKKnin kantonlarıyla, Irakın kuzeyinde de Barzani otonomisiyle büyümek istemektedir.

Oslo görüşmeleri, Öcalanla yapılan İmralı pazarlıkları, PYD lideri Salih Müslimle yapılan özerkliğinize karışmayız, yeter ki Esadı yıkmamıza yardım edin müzakereleri, Barzani peşmergelerine Türk toprakları üzerinden Suriyeye geçiş yaptırılması gibi uygulamalar, hep Türkiyenin Kürtlerle genişlemesi stratejisinin gereğiydi.

Dahası Erdoğanın döne döne Lozanı hedef almasıve Lozan karşıtlığı düzleminde Misakı Millicilik(!) yapması da bundandır.

Güya Misakı Milli sınırları içinde kalan topraklar Lozanda verilmiş, şimdi AKP o toprakları almaya çalışmaktadır!

ABDNİN TÜRKİYE HİMAYESİNDE KÜRDİSTAN PLANI
Oysa Türkiyenin Kürtlerle genişlemesi bir Pentagon projesiydi. Türkiye himayesinde Kürdistan adı altında Özala kabul ettirilmiş bir plandı bu.

ABDnin hedefi basitti, Büyük Kürdistan için en az maliyetli yöntem Türkiye himayesinde Kürdistan planıydı: ABD tek tek Kürdistan parçalarına korumalık yapacağına, bunu Türk hâkim sınıflarının önüne petrol havucu koyarak Türkiyeye yaptıracaktı. Türk Ordusunun kanatları altında İran, Irak ve Suriyeye karşı korunan Kürdistan parçaları da en sonunda Büyük Kürdistan olarak Türkiyeden kopacaktı!

İşte bu nedenle dün Irakın toprak bütünlüğü, Türkiyenin toprak bütünlüğü anlamına geliyordu. İşte bu nedenle bugün Suriyenin toprak bütünlüğü, Türkiyenin toprak bütünlüğü anlamına gelmektedir!

Dahası o toprak bütünlüğü için de önce Irakın ve Suriyenin siyasal birliği gerekmektedir!

KREMLİNİN ARŞİVDEKİ TESPİTİ
Şu anda sahada ne yazık ki bunlardan hiç ders çıkarmamış bir devlet aklı operasyona kumanda etmektedir. AKP hâlâ Suriyeden toprak kapmak peşindedir!

Bu hedefini perdelemek için de zaman zaman kimsenin toprağında gözümü yok, Suriyenin toprak bütünlüğünü savunuyoruz demektedirler.

Ancak ısrarla belirtik, tekrar pahasına söyleyeceğiz: Suriyenin toprak bütünlüğünü gerçekten savunuyor olmanın göstergesi çok basittir: Suriye yönetimiyle anlaşmak!

Fakat Erdoğan yönetimi bunu yapacağına döne döne Esadı katil ve terörist ilan etmekte, Esadın Suriyenin geleceğinde yerinin olmadığını savunmaktadır.

Bu durum, sadece Şamda değil, Moskova ve Tahranda da derin kuşkular yaratmaktadır. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrovun Türkiye iki Kürt bölgesinin arasında kalan toprakları Suriyeden koparmak istiyor sözleri, bir görüş olmaktan çok bir veri olarak Kremlinin arşivinde tutulmaktadır! (sozcu.com.tr, 10 Şubat 2016)

Dahası Erdoğan yönetimi, her söylemiyle Lavrovun bu tespitini haklı çıkarmaktadır:

Örneğin Erdoğan Kuzey Suriye Misakı Milli sınırları içindedir demektedir! (hurriyet.com.tr, 11 Ocak 2018)

Örneğin Erdoğan Afrin operasyonundan önce Bölge politikalarımızı ABD ile birlikte yürütmek istiyoruz demektedir! (Sputnik, 13 Ocak 2018)

Örneğin Erdoğan Afrin operasyonu başladıktan bir hafta sonra Biz ABDyle beraber bu işleri yürütelim istiyoruz demektedir! (cumhuriyet.com.tr, 26 Ocak 2018)

Ve örneğin Erdoğanların yerli ve milli ilan etikleri ÖSO temsilcileri de bu arada Washingtona gidip Beyaz Saray Ulusal Güvenlik danışmanlarına İrana karşı bizi kullanın diye yalvarmaktadır! (haberturk.com, 19 Ocak 2018)

Örneğin İçişleri Bakanın Süleyman Soylu Azezde, Cerablusta, Marede kaymakamımız, emniyet müdürümüz, jandarma komutanımız var demektedir! (tr.sputniknews.com, 28 Ocak 2018)

Sadece Azez, Cerablus, Mare mi?

Daha dün İdlibde Ankara ile Moskovanın karşı karşıya kalmasının nedeni neydi? AKPnin başta Nusra temsilcileri olmak üzere çeşitli cihatçı grup temsilcilerini 17-18 Eylül 2017 tarihinde Türkiye sınırında toplayarak 425 üyeli bir Meclis kurmasıydı! O meclisin 2 Kasım 2017de kendi içinden bir Milli Selamet Hükümeti ilan etmediydi!

2. ORDU VE 2. HÜKÜMET KURMAK, PARÇALAMA NİYETİDİR!
Açıktır: Suriye Ordusuna karşı Özgür Suriye Ordusu kuran, ele geçirdiği topraklarda meclis inşa eden, yerel hükümet kuran, kaymakam ve emniyet müdürü atayan bir anlayış toprak bütünlüğünü değil, parçalamayı ve toprak kapmayı savunmaktadır!

AKPnin bunca şeye rağmen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillersondan gelen Suriye sınırı boyunca birlikte 30 km derinlikli bir güvenlik bölgesi kuralım teklifini, şartlı değerlendirmeye alması, bu hedefin gereğidir!

Zira bu güvenlik bölgesinin gündeme geldiği 2013ten beri AKP ABDye benden yana mısın, PYDden yana mısın diye sorarak pazarlık yapmaktadır!

Erdoğanın başdanışmanlarından Gülnur Aybetin şu sözleri ABDyle yeninden işbirliği için ne kadar hevesli olduklarını göstermektedir: ABD önümüzdeki günlerde bizi tatmin edecek çözümler ortaya koyacak. 30 kmlik güvenli bölge gibi, buna benzer daha çok şey gelebilir. (tr.sputniknews.com, 26 Ocak 2018)

SURİYE TOPRAĞINI HA PYDYE HA ÖSOYA VERMEK!
3 yıldır söylüyoruz: 1) Yanlış adamla, doğru iş yapılmaz! 2) Suriyeyle anlaşmadan problem çözmeye kalkmak, yeni problemler yaratır! 3) İncirlik ABD uçaklarına kapatılmadan sahada ABD projesi bitirilmez!

Irak dersleri ortadadır: Türkiye karşı çıktığı Irak Kürdistanına, döne döne müteahhit yapıldı! Irak Kürdistanı Türkiye topraklarındaki İncirlik Üssünden korundu ve inşa edildi! Türkiye ABDnin 36. paralel kazığını, PKKyle mücadele havucu üzerinden yedi! Güya Saddam Hüseyine sormadan Irakı girip girip PKKye operasyon yapıp örgütü bitireceklerdi!

Şimdi Türkiye ABDnin ikinci 36. paralel kazığıyla karşı karşıyadır: 30 km derinlikli güvenli bölge!

ABDnin Suriyeyi parçalayıp kuzeyini PYDye vermesiyle, AKPnin toprak kapıp ÖSOya vermesi arasında, sonuçları bakımından hiçbir fark yoktur: Çünkü Suriyenin parçalanması, son tahlilde Suriye Kürdistanı demek olacaktır!

Dün Irakta havuç Kerkük petrolleri ve Türkmen bölgesiydi, bugün Suriyede havuç Halep ve Türkmen bölgesi. Kızıl Elma işte bu havucun gereği olarak iç kamuoyuna dağıtılmaktadır. Fakat önemle belirtelim: Bugün Suriyenin kuzeyinde Türkmen otonomi bölgesi kurma hevesi taşımak, dün Irakın kuzeyinde Türkmen otonom bölgesi kurma düşüncesinden çok daha hayalidir!

Komşularımızı bölüp Kürt ya da Türkmen etnikçiliğine dayanan devletçikler kurmaya kalkmak, Türkiyenin parçalanmasına hizmet eder!

Kürt sorunu, emperyalizmin bölge ülkelerini parçalanmasıyla değil, emperyalizme rağmen bölgesel birlik kurularak çözülür.

ABD ve işbirlikçilerine rağmen, Kürtlerin de yararını gözeten Türk-Kürt-Arap-Fars birlikteliği en sonunda kazanacaktır!

 

 

 

 

Eğitim