darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Yanardağ: Erdoğan, bir kararname ile herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Laiklik için kadınlar buluşuyor

İlerici Kadınlar Derneği AKP'nin gerici politikalarına karşı laiklik mücadelesini büyütüyor. 'Laiklik için kadınlar mücadeleye' başlığı ile yayınlanan deklerasyonda; 

'Bugün ülkemizin gördüğü bu yozlaşma ve gericileşmenin zemini 14 yıllık AKP iktidarı tarafından     şekillendirilmştir.Bu zemin en başta dini vecibeler ve yardım adı altında iş yaptığını iddia eden gerici tarikat,     cemaat ve vakıf gibi örgütlenmelerle yaratılmaktadır.Amaçları esas olarak kendi siyasi varlıklarını sürdürecek ortamı     yaratmak olan bu gerici zihniyet toplumsal ölçekteki yozlaşmanın bizzat kaynağıdır.

 93 yıllık Cumhuriyet tarihinin bütün ilerici birikimini ortadan kaldırmak isteyen bu zihniyet, saldırılarına her gün     bir yenisini eklemektedir.Yaratılmak istenen gerici, kadının toplumsal yaşamın dışına atıldığı ve ikinci sınıf     vatandaş haline getirildiği bir toplumsal dokudur. Siyasi iktidar bu hedef doğrultusunda gericiliği farklı kanallardan     yaygınlaştırmak üzere hareket ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı özellikle son dönemde yaptığı açıklamalar ile bu     misyonun başat kurumlarından biri olmuştur.Gerici ve yandaş basın yayın kuruluşları, bizzat devlet kaynakları ile     desteklenen vakıflar ve eğitim kurumları ile birlikte devlet okullarının neredeyse tamamının imam hatipleştirilmesi,   dini referanslara dayalı eğitim sistemi, AKP'nin hedeflediği Yeni Türkiye'nin temel dayanakları olmuştur. Laiklik rafa   kaldırılırken, neredeyse sapkın bir fikir olarak propaganda edilir hale gelmiştir.

Gericilik en fazla biz kadınların yaşamını etkiliyor.Toplumsal alanda yaratılan kadın kimliğinin sonuçları ortadadır. Artan kadın cinayetleri,şiddet, taciz ve tecavüz haberlerinin eksik olmadığı bir Türkiye'ye alışmamız isteniyor.

 Alışmayacağız, boyun eğmeyeceğiz. 

 AKP'nin Yeni Türkiyesine karşı laik bir Türkiye için kadınlar ayağa kalkmalıdır' ifadelerine yer verildi.

İKD bu doğrultuda 17 Temmuz Pazar günü saat 17:00 da İstanbul'da  Kartal Meydanında LAİKLİK İÇİN KADINLAR BULUŞUYOR   çağrısıyla bir etkinlik gerçekleştirecek. 

İlgili Haberler

Güncel

Dere yatağındaki 7 katlı binanın sahibi de İmar Barışı'na başvurdu

Güncel

İSPARK'tan bayram açıklaması

Güncel

Yeliz Koray | Orada sesimizi duyan yok!

Güncel

Belediye meclis üyesinin yemek teklifini reddeden kadının teknesi mühürlendi

Güncel

Şantaj davasında 9 tahliye

Güncel

Harp Akademileri davasında ceza yağdı

Güncel

HDK: 'İmar Barışı' adı altında denetimsiz yapılaşma yasal hale getirildi

Güncel

HDP'li ilçe başkanı gözaltına alındı

Güncel

Sınıra askeri sevkiyat

Güncel

Sağlık Bakanlığı'ndan 'ilaç fiyatı' açıklaması

Güncel

Yunanistan'a geçmeye çalışan 'FETÖ' şüphelisi üsteğmen gözaltına alındı

Güncel

Depreme karşı alınabilecek tedbirler nelerdir?