Çok Okunanlar

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Nagehan Alçı, AKP'nin İstanbul ve Ankara adayını açıkladı

CHP'de 140 belediye başkan adayı belli oldu

'Laiklikten geri adım atmayacağız'

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, yaptığı yazılı açıklama ile yeni anayasada laiklik olmamasını isteyen Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a tepki gösterdi.

Ali Ekber Çakar tarafından yapılan açıklama şöyle:

Bilindiği üzere Meclis Başkanı İsmail Kahraman, “laiklik yeni anayasada olmamalı' demiştir. Meclis Başkanı görev alanını ve yetkilerini aşan bir konuda ve iktidarın temsilcisi gibi konuşmuş, “dindar anayasa' savunusu yapmıştır. Ülkemizde özellikle son on dört yılda gerçekleşen ideolojik, kültürel, siyasi dönüşüm süreci, bu yaklaşımın bir arka planı ve mantıksal devamının, hilafet-şeriat esaslı bir toplumsal düzen savunusu olduğuna dair ciddi emareleri bulunduğunu göstermektedir. Birçok uygulama yanı sıra, örneğin şu anki Cumhurbaşkanının, yıllar önce dile getirdiği, “tutturmuşlar laiklik elden gidiyor, diye!.. yahu bu millet istedikten sonra laiklik tabii elden gidecek!.. sonra nedir bu laiklik Allah aşkına?.. bu ne menem şey?', “hem laik hem Müslüman olunmaz.. ya Müslüman olacaksın ya laik' sözleri çok anlamlıdır. Dolayısıyla Meclis Başkanının sözlerinin, parçası bulunduğu iktidar nezdinde bir arka planı, kurumsal ve programatik bir kurgusu bulunmaktadır. AKP’nin “yeni Türkiye' kurgusu ve yeni anayasa ile başkanlık sisteminin içeriği, bir yönüyle kendini bu sözlerle yansıtmıştır. Bu yönelim, siyasal İslamcı faşizmin anayasal kurumsallaşmasını kurgulamaktadır.

Ancak bilinmeli ki laiklik ve çağdaş değerler Türkiye’nin gözeneklerine yerleşiktir ve sökülüp atılamayacaktır. Ülkemizin ilerici, demokrat birikimi laikliği dışlayan anayasa girişimlerine, hilafet-şeriat yönelimi veya çağrışımlarına karşı direnecek ve püskürtecek nitelik ve güçtedir. Gün gericiliği yenmek, laikliği kazanmak için birleşme günüdür.

Makina Mühendisleri Odası olarak, laiklikten asla geri adım atmayacak, TMMOB çatısı altında, bilime, tekniğe, aydınlanma değerlerine sımsıkı sarılmaya, eşit, özgür, demokratik ve laik sosyal hukuk devletini, tam bağımsız, barış içinde bir Türkiye’yi savunmaya devam edeceğiz.  

İlgili Haberler

Güncel

İç hatları kapatan İDO'nun şimdi de gemileri satılıyor

Güncel

Meteroroloji'den kar ve sağanak uyarısı

Güncel

Üniversite yemekhanesinde kadın öğrencilere bakarak mastürbasyon yaptı

Güncel

Tarihi meclis, künefeci oldu

Güncel

Ünlü iş adamı Beşiktaş'ta öldürüldü

Güncel

'Hrant'ın komşuları Şişli'yi neden terk ediyor?'

Güncel

Almanya, Türk polisinin 'EGM Mobil' uygulamasına inceleme başlattı

Güncel

Adıyaman'da Atatürk heykeline saldıran kişinin Suriyeli olduğu iddiası yanlış çıktı

Güncel

Mısıroğlu, İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'a da 'Serseri ve Pez*venk' demişti!

Güncel

Sait Yılmaz | Gizli Bilimler ve Görünmeyen Dünya...

Güncel

Elektriği kesilen Yavuz Selim Cami'nin aboneliği iptal edildi

Güncel

Yunanistan'dan çıplak gönderilen göçmenler anlattı: Demir çubukla dövdüler