darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Lavrov: Koalisyonun Suriye ordusuna saldırısı, en ciddi ateşkes ihlali oldu

BM Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Lavrov, "Uluslararası koalisyonun Deyr Ez Zor'daki Suriye ordusu mevzilerine yönelik saldırısı, ateşkes rejiminin en ciddi ihlali oldu. Zira IŞİD, bu bombardımanın hemen ardından ordu birliklerine karşı saldırıya geçti" dedi.

'ULUSLARARASI SURİYE DESTEK GRUBU ÜYELERİ GARANTİ VERMELİ'

Ateşkes rejimini sürdürme şansının halen devam ettiğini belirten Lavrov, bunun için Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun tüm üyelerinin, üzerinde nüfuz sahibi oldukları örgütlerin ateşkesin tüm koşullarına uyacağına dair garanti vermesi gerektiğini vurguladı. Lavrov, ateşkesin ancak bu koşullarda devam edebileceğine işaret etti.

'AHRAR'UŞ ŞAM VE CEYŞ'ÜL İSLAM TERÖR ÖRGÜTLERİ LİSTESİNE ALINSIN'

Rusya Dışişleri Bakanı, ABD ile yaptıkları ateşkes anlaşmasını kamuoyuna açıklamaya hazır olduklarını da kaydetti. Anlaşmadaki ana önceliğin muhalif grupların teröristlerden ayırt edilmesi olduğunu belirten Lavrov, "Terör örgütleri listesi hazırlama meselesine geri dönmeliyiz ve Ahrar'uş Şam ile Ceyş'ül İslam'ı bu listeye dahil etmeliyiz. Ahrar'uş Şam yönetimi, 12 Eylül'de ateşkes ilan edildikten sonra metinde El Nusra Cephesi'nden terör örgütü olarak söz edildiği için anlaşmaya uymayacağını resmen duyurdu. Bu nedenle, sanırım, söz konusu grupların listeye dahil edilme vakti geldi" diye konuştu.

'BARIŞ MÜZAKERELERİ ÖN KOŞUL OLMADAN BAŞLATILMALI'

Bu arada Lavrov, Suriye hükümeti ile muhalif gruplar arasındaki barış görüşmelerinin en kısa sürede yeniden başlaması gerektiğini dile getirdi. "Müzakerelerde yer alan bazı tarafların birtakım ön koşul sunma ya da ültimatom verme, BM'nin 22/54 No'lu kararını sabote etme girişimleri kabul edilemez. Ancak ne biz ne de BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura bu şantaja boyun eğmemeli" diyen Rusya Dışişleri Bakanı, müzakerelerin derhal başlaması için Mistura'nın çabalarına destek vermeye devam edeceklerini vurguladı. Lavrov, konuşmasında Suriye'nin Halep kentindeki Urum el Kubra bölgesine insani yardım taşıyan BM konvoyuna yönelik saldırısına da değindi. Bakan, "Halep yakınlarında insani yardım konvoyuna yapılan saldırı, bir provokasyondu. Rusya, bu olayla ilgili tüm verileri kamuoyuyla paylaştı ve saldırının titizlikle sorgulanmasını talep ediyor" ifadelerini kullandı.

'SİLAHLI ÖRGÜTLER SALDIRMAZLIK KONUSUNDA GARANTİ VERMELİ'

Lavrov, Suriye'deki silahlı grupların insani yardım konvoyları da dahil olmak üzere insani operasyonlar sırasında saldırmazlık konusunda garanti vermesini de istedi. Lavrov, "İnsani operasyonlar sırasında güvenliğin sağlanması için sadece Rusya ve Suriye orduları değil, çatışmanın tüm taraflarının aktif katılımı gerekli. Silahlı örgütler ile onların sponsorları, saldırmazlık konusunda garanti vermeli ve BM temsilcileri, bu garantiler çerçevesinde konvoyları eşlik etmeli" diye konuştu.

 

İlgili Haberler

Dünya

Koreli aileler savaştan 65 yıl sonra buluştu

Dünya

Dünyanın en dayanıklı alaşımı üretildi: 'Ekvator etrafında 500 tur drift yapabilirsiniz'

Dünya

ABD'den 270 kat küçük Hollanda dünyanın en büyük 2. tarım ihracatçısı

Dünya

Gemiden düşen kadın 10 saat sonra kurtarıldı: Şarkı söyleyerek hayatta kaldım

Dünya

Taliban'ın rehin aldığı 149 kişi kurtarıldı

Dünya

Nerede yayın yaptığı bilinmeyen Suudi feministlerden radyo kanalı: 'Anaerkil Çağ'ı özlüyoruz

Dünya

Danimarka'nın sağ partilerinden teklif: Vatandaşlık için tokalaşsınlar

Dünya

İranlı gazeteciye '12 imam' cezası: 10 yıl hapis cezası aldı

Dünya

FEMEN grubuna tehdit: Kadın erkek eşitliği yüzünden mahfolduk

Dünya

Türkiye'den Dünya Ticaret Örgütü'ne 'ek yaptırım' şikayeti

Dünya

Mantar tespit edildi: 57 ton şeftali Türkiye'ye geri gönderildi!

Dünya

Fransız devi, İran'dan resmen çekildi