darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Lavrov: Suriye'deki savaşı durdurmak her şeyden önce güç ile mümkün

Lavrov, basın toplantısında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Rusya'ya ülkesinde askeri operasyon düzenlemesi talebinde bulunduğu dönemde Şam'ın muhaliflerin eline geçmek üzere olduğunu söyledi ve "Suriye'nin yardım çağrısına olumlu yanıt vererek doğru davrandık" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov basın toplantısına uluslararası terörizm tehdidine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak başladı.

Terörizmin 2016'daki ana uluslararası tehdit olduğunu söyleyen Lavrov, uluslararası toplumun terörle mücadele için hâlâ ortak bir cephe oluşturamamış olması nedeniyle üzüntü duyduklarını söyledi. Lavrov, terör tehdidinden bahsederken Rusya'nın suikasta kurban giden Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'u da andı.

Lavrov ABD, AB ve NATO ile taraflardan her birinin eşit haklara sahip olduğu ilişkiler geliştirmeye hazır olduklarını altını çizdi.

ABD'li istihbarat servislerinin Nisan 2016'da Washington'da görevli üst düzey bir Rus diplomatı yanlarına çekmeye çalıştığını açıklayan Lavrov, şöyle devam etti:

"ABD istihbarat servisleri son yıllarda Rus diplomatları yanlarına çekme çabalarını belirgin biçimde artırdı. Obama yönetiminde Moskova'daki ABD Büyükelçiliği'nde görevli olan diplomatlara özel bir baskı uygulandığı iddialarıysa asılsız. Moskova'daki ABD Büyükelçiliği'nde görevli olan diplomatlar pek çok kez Rus muhalefeti tarafından düzenlenen protestolara katıldı."

Bunların yanı sıra Lavrov, ABD'li diplomatların bilgi edinmek için kıyafet değiştirdiği pek çok olay da yaşandığını söyledi. Lavrov bir keresinde erkek bir ABD'li diplomatın kadın kılığına girmiş bir biçimde yakalandığını, bir diplomatın da peruk ve takma kaş ile ABD büyükelçiliğine girerken fark edildiğini anlattı.

Lavrov, 20 Ocak'ta görevi devralacak seçilmiş ABD Başkanı Donald Trump içinse şunları söyledi:

"ABD ile ilişkilerimizin geleceğinin nasıl olacağı, Trump yönetiminin göreve gelmesi ardından anlaşılacak. Trump'ın, yönetimi döneminde terörle mücadeleyi önceliklerinden biri yapacağı yönündeki açıklamalarını memnuniyetle karşılıyoruz."

Lavrov şöyle devam etti: "Her ülkenin kendi gelişiminden sorumlu olduğu konusunda Trump'ın görüşünü paylaşıyorum. Trump'ın ekibi ile Suriye'de yapacağımız işbirliğinin, (ABD Başkanı Barack) Obama yönetimi ile yaptığımıza göre daha etkili olacağını umuyorum. Trump yönetiminden temsilcilerin Astana'da 23 Ocak'ta düzenlenmesi planlanan Suriye barış görüşmelerine davet edilmesini doğru buluyoruz ve (Astana'ya) geleceklerini umuyoruz."

Öte yandan Lavrov, "Rusya ve Trump yönetiminin ilk resmi teması Astana'daki görüşmelerde gerçekleşebilir" diye de ekledi.

Lavrov, Astana görüşmelerine ilişkin şunları kaydetti;

"Suriye'nin federalleşip federalleşmeyeceğine sadece Suriyeliler karar verebilir. Ben değil.Astana görüşmelerinin amacı, Suriye'deki ateşkes rejimini güçlendirmek ve muhalif saha komutanlarının siyasal sürece katılmasını sağlamak. Suriye'deki her silahlı grup ateşkes sürecine katılabilir."

Suriye görüşmelerinde eksik olan, sahadaki durumu gerçekte belirleyenlerin katılmıyor oluşuydu. Bunlara isterseniz silahlı militan, isterseniz de silahlı muhalif gruplar deyin" ifadelerini kullanan Lavrov şöyle devam etti:

"Rusya ve Türkiye'nin, ellerinde silahları ile birbirleriyle karşı karşıya gelen bu kişileri sürece çekme girişimleri ile —Suriye hükümetinin de silahlı muhaliflerin saha komutanları ile ateşkes anlaşmasını imzalaması ardından— ileriye doğru çok önemli bir adım attık.

Rusya, Suriye hükümetine askeri yardım göstermeyi kabul edip ülkede bir terörle mücadele operasyonu başlatarak doğru olanı yaptı.

Başkenti iki-üç hafta içerisinde teröristlerin eline geçmek üzere olan ülkenin (Suriye) yardım çağrısına olumlu yanıt vererek doğru davrandık. Teröristleri Şam'dan geri püskürtmeyi ve Suriye ordusuna Halep'in kurtarmasında yardım etmeyi başarmamız çok önemliydi.

Batılı ülkelerin, kedilerini süreçten dışlanmış hissettikleri için, Suriye'deki barış anlaşmasını bozmayı değerlendirdiklerine ilişkin bilgiler var. Umarım bunu yapmazlar."

 

 

 

 

 

İlgili Haberler

Dünya

Kabil'deki saldırıları IŞİD üstlendi

Dünya

Fransa'da ilginç yasak: Sokakta oturmak yasak

Dünya

Alman gazetesi ABD'nin yaptırımlarının etkili olmamasının nedenlerini açıkladı

Dünya

Körfez basını, Katar'ın 15 milyar dolarlık yatırım vaadini nasıl gördü?

Dünya

Hindistan eski Başbakanı Vajpayee yaşamını yitirdi

Dünya

Xiamen Havayolları'na ait Boeing 737 uçağı, yere çarparak iniş yaptı

Dünya

F-35 Ortak Program Ofisi'nden kritik açıklama

Dünya

ABD'li Senatör, Washington Büyükelçisi Kılıç ile görüştü

Dünya

İtalya'da ırkçı partinin binası önünde bomba patladı

Dünya

Endonezya'daki depremde ölü sayısı 460'a yükseldi

Dünya

ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali

Dünya

'Çin 30 CIA muhbirini infaz etti'