darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Levent Gök: Hükümet duygusal yaklaşmamalı!


CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Levent Gök, Türkiye'nin artık 15 Temmuz'dan önceki şartlarla yönetilemeyeceğini belirterek, "Türkiye'yi kimse tek başına yönetemez. Siyasi partiler Türkiye demokrasisinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Bundan sonra iktidar partisine önemli görevler düşmektedir. Siyasetin dilinde iktidar partisinin bundan sonraki tutumlarında dikkatli olması gereken bir tablo ortaya çıkmıştır. Bu tablo bizlere sonuna kadar demokrasiyi emrediyor. Türkiye'de hiçbir tartışma yapılmadan parlamenter rejimi güçlendirecek ve yargı bağımsızlığını sağlayacak bir süreci yaşamamız gerekiyor. Bu olayların yaşandığı gece darbeyi yapanların tümü cezalarını bulmalıdır. Ancak darbe gecesi kimi askerlere karşı gösterilen linçlerin de cezalandırılması gerekiyor. Türkiye bir aşiret, kabile devleti değildir. Hiçbir sivil vatandaşın cezalandırma yetkisi yoktur. Türkiye şu anda bu olayın yarattığı duygusal atmosferden hızla sıyrılarak akılcı bir devlet yapılanması ortaya koymalıdır. Bu dönem bir cadı avına dönüşmemelidir. Cadı avına dönüşecek süreç Türkiye'yi darbeden daha kırılgan hale getirebilir" diye konuştu.


"HÜKÜMETİN BU KONUYU DUYGUSALLIKTAN UZAK DEĞERLENDİRMESİ GEREKİR"


Levent Gök, idam cezasının yeniden getirilmesinin söz konusu olduğu tartışmalarına ilişkin şöyle konuştu: "Bu konunun muhatabı hükümettir. Hükümetin bu konuyu her türlü duygusallıktan uzak şekilde değerlendirmesi gerektiği ortadadır. Böyle bir teklif bizlere ulaşmadı. Gündemden çıkmış olan bir konunun tekrar gündeme alınmasının ne kadar sağlıklı olacağını en iyi dikkate alması gereken iktidar partisidir. Soğukkanlı olunmalı."


"GÜVENLİK GÜÇLERİNİN YETERİ KADAR SİLAHI VARDIR"


Levent Gök, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanının halkın silahlandırılması önerisinde bulunmasına yönelik “Güvenlik güçlerinin yeteri kadar silahı vardır. Halkın silahlanmasının yaratacağı tahribatı düşünmek istemem. Böyle bir tablo yaşatılamaz. Bunu yapan bir danışmanın sözünü iktidar partisini ciddiye alacağını düşünmüyorum." diye konuştu. 


"15 TEMMUZ'U FIRSATA ÇEVİRMEK DURUMUNDAYIZ" 


Darbe girişimini protesto eden grupların Alevi mahallelerinde attığı sloganların yarattığı gerginliğe ilişkin Levent Gök şöyle dedi: "Bu sürecin getirilebileceği provokasyonlara karşı hepimizin dikkatli olması gerekiyor. Bunlardan kaçınmak ve sağduyulu olmak gerekiyor. Bu eylemlerde kim bulunuyorsa hesabı görülmelidir. Türkiye'nin şu anda huzura ihtiyacı var. Başka yara açacak olaylardan herkesin kaçınması gerekiyor. Türkiye önemli bir akşamı siyasi partilerin ve halkın sağduyusuyla aşmıştır. O gün siyasi partilerin gösterdiği tavır darbecilerin önünü kesmiştir. Darbecilerin alacağını umut ettikleri halk desteği siyasi destek kendilerine ulaşmamıştır. Bizim AKP ile sorunlarımız var ama Türkiye'deki iktidar meşru zeminde değişmelidir. Milletin tercihi ile değişmelidir. Bu bakımdan hepimize yeni bir Türkiye fırsatı veriyor. Yeni Türkiye'de provokasyonların olmadığı parlamenter sistemin güçlendiği siyasi partilerin güçlendiği bir tablo önümüzde olmalıdır. 15 Temmuz'u fırsata çevirmek durumundayız."


"ORTALIĞIN SAKİNLEŞMESİNE İHTİYAÇ OLDUĞU ORTADADIR" 


Levent Gök, darbeyi araştırmak için komisyon kurulmasını arzu ettiklerini belirtti. Levent Gök, demokrasi nöbeti tutulmasına yönelik şöyle konuştu: "Halkımız darbe gecesi büyük bir kararlılık gösterdi. Bu konuda ortalığın sakinleşmesine ihtiyaç olduğu ortadadır provokasyonların olmaması için. Halkımız duyarlı olmalıdır. Bu olayların makul şekilde yapılmasından yanayım." Gök, darbe girişimi gecesinde bazı internet sitelerine erişimin engellenmesi ve televizyon kanallarının yayınlarının kesilmesiyle ilgili, "Böyle bir tabloda bunlar yapılmışsa bunları engellemek iktidarın görevidir. Medya ve halk görevini yapmıştır o gün hep birlikte ortaklaşa çabayla bu girişim önlenmiştir" dedi.

Nursima KESKİN/ ANKARA,(DHA)
 

İlgili Haberler

Politika

Araç kiralama devinden iflas erteleme talebi

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan bayram mesajı

Politika

'Bayrama da tecritte giriyorlar'

Politika

Komünist Başkan: Artık yazmaya, söylemeye utanır oldum

Politika

Özgür Özel: İsminde milliyetçilik olan parti 7 liradan dolar bozdurdu

Politika

Devlet Bahçeli'den ABD açıklaması

Politika

AKP'nin kadrolaşma sistemi: Vekil olamadıysan bürokrat ol

Politika

Tutuklu Osman Kavala'dan mektup: Dikkatimi çeken bir ifade var…

Politika

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Politika

Cumhurbaşkanlığı'ndan ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıya ilişkin açıklama

Politika

HDP'den BM'ye 'baş sağlığı' mesajı

Politika

İnce: Ülkemizi IMF'ye muhtaç duruma düşürecekler