darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

Liberalizmin aklını aldığı Roni Margulies'den yeni zırvalar: 15 Temmuz darbesini Kemalistler yaptı!

Roni Margulies, 15 Temmuz darbe girişiminin ana gövdesinin Kemalist ve laik subaylar olduğunu ileri sürdü. Margulies ayrıca, “Fethullahçıların orduya bu kadar sirayet etmiş olması mümkün değildir' dedi.

Öyle anlaşılıyor ki, bir demokrasi gücü sandığı ve Türkiye'yi özgürleştireceğini iliri sürdüğü islamcıların darbe teşebbüsünde bulunmaları liberallerin bütün ezberini bozmuş. Gericilerle ittifak halinde bir gelecek projesi yapan bu liberaller, ortalığa saçılan kanıtlara, ifadelere ve itiraflara karşın islamcıların darbe yaptığına inanmamakta ısrar ediyor. Bunlardan "Devrimci Sosyalist İşçi Partisi" yöneticisi Roni Marigules gibi sol liberaller, derbeleri hep Kemalistlerin yapacağı gibi bir ön yargıya, gerçeği fada etmekte sakınca görmüyor.

Çünkü, objektif olarak dinci faşizan bir diktatörlüğe katkıdan ulunduklarını gören ve kendilerini ihanete uğramış sayan bu liberal meczuplar, gerçeği kabullendikleri taktirde son 15 yılda savundukları her şeyin ve hayatlarının "çöp" haline geleceğini biliyor.

Darbe tarihi olan 15 Temmuz’dan kısa bir süre önce Cemaat’in Özgür Düşünce gazetesine konuşan ve Silivri davalarından tahliye olanların “bir araya gelerek hükümete karşı darbe planı yaptığını' ileri süren Roni Margulies, şimdi de darbe girişiminde “Fethullahçı marifeti olduğuna inanmadığını' belirtiyor.

Yeni Şafak gazetesini de bünyesinden barındıran Albayrak Medya'nın çıkardığı Cins dergisinin son sayısına konuşan Margulies, özetle şunları söylüyor: 

“(…) Ben bu darbenin basitçe bir Fethullahçı marifeti olduğuna inanmıyorum. Evet, belli ki Fethullahçı subaylar da girişimin içindeymiş, fakat meselenin onlardan ibaret olmadığı çok açık. Rütbelilerin %40’ı, %50’si gibi oranlar telaffuz ediliyor. Fethullahçıların orduya bu kadar sirayet etmiş olması mümkün değildir. Demek ki; darbecilerin ana gövdesi 1960’tan beri iyi tanıdığımız klasik Kemalist, 'laik', halk düşmanı subaylardı. Hükümetin sadece FET֒ye odaklanması beni kaygılandırıyor. Kemalistler, Ergenekoncular, hakiki darbeciler aklanmış oluyor çünkü.' 

Ordudaki Kemalist ve yurtsever subayların 2008'den itibaren kumpaslarla tasfiye edildiği gerçeğinin üzerine örten Marguiles, aynı zamanda bu teptip ve tasfiye operasyonunun şirretlik derecesindeki savunucularından biriydi. Margules, Cemaatin birinci dereceden rol oynadığı ve AKP iktidarıyla birlikte kotardığı Ergenekon ve Balyoz  davalarındaki kumpasın da yılmaz savnucuları arasındaydı.

MARS'TAN GELEN KEMALİST SUBAYLAR

Roni Margulies'in bu kadar kanıta, ifadeye ve ortalığa saçılan itiraflara karşın, Fethullahçıların darbe yaptığına inanmasının altında, geçmişte savunduğu neredeyse bütün görüşlerin temelinin yaşam tarafından yanlışlanması gerçeği yatıyor. Liberaller bu büyük entelektüel, siyasal ve ahlaki yenilgiyi kabullenmekte zorlanıyor.

Sonuç olarak, orduda pek Kemalist kalmadığına ve darbe faillerinin ise neredeyse tamamına yakını Cemaatçi olduğuna göre, eğer 15 Temmuz darbe girişimini islamcılar yapmadıysa, muhtemlen Mars'tan gelen Kemalist subaylar yapmış olabilir...

İlgili Haberler

Güncel

Uşak'ta iş cinayeti!

Güncel

Katar Emiri Al Sani'den 'Türkiye'ye yatırım' açıklaması

Güncel

Selahattin Demirtaş'tan yeni fotoğraf

Güncel

'Cesur'lar ülkesi: Bomba imha uzmanından skandal müdahale

Güncel

Dolarını bozdurana 2 aylık ücretsiz gazete aboneliği

Güncel

20 gün önce Erzurum'a atanan savcı 'Bylock'tan tutuklandı

Güncel

TSK'ya ait savaş uçakları Şengal'i bombaladı

Güncel

Yılmaz Polat | Bilal Erdoğan, Ensar-Türken, Tansu Çiller ABD'deki mal varlığını elden çıkarmalı

Güncel

Yine sağlıkta şiddet! Hastasına öncelik tanınmayınca yumruk attı

Güncel

Erciyes Üniversitesi'nden 'köpek katliamı' iddialarına ilişkin açıklama

Güncel

Sakarya'daki darbe girişimi davasında karar açıklandı

Güncel

Komünist başkandan 'acil müdahale' çağrısı