unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Libya, Türkiye'nin imzaladığı 'Geri Kabul' anlaşmasını reddetti!

Libya Başbakanı Fayiz el Sarac Welt am Sonntag gazetesine verdiği demeçte "Avrupa Birliği’nin mültecileri bize geri göndermesini kabul etmeyeceğiz" şeklinde konuştu. Avrupa'nın mültecilerin kendi yurtlarına geri dönmelerini sağlayacak yollar bulması gerektiğini vurgulayan El Sarac "Gelip burada bizimle birlikte yaşamaları mümkün değil" dedi.

Uzmanlar Balkan rotasının kapanması ve Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında yapılan mülteci anlaşması nedeniyle Afrika'dan yola çıkarak Akdeniz üzerinden İtalya'ya ulaşmaya çalışan Suriyeli ve Iraklı mültecilerin sayısının daha da artacağını düşünüyor.

Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcilisi Martin Kobler'in arabulucucuğunda kurulan yeni Libya birlik hükümetinin ve başkanı Feyz el Sarac'ın, 2011 yılında Muammer Kaddafi'nin devrilmesinin ardından ülkenin sürüklendiği kaos ortamına son vermesi umuluyor. 2014 yılı ortalarında Libya'da iki rakip hükümet arasında patlak veren iktidar mücadelesi ve iktidar boşluğundan yararlanan IŞİD ülkenin belli bölgelerinde kontrolü ele geçirmişti.

AB topraklarına Türkiye üzerinden giden mültecilerin geri gönderilmesini öngören Geri Kabul Anlaşması 1 Ekim 2014 tarihinde kabul edilmiş, 2017 yılında yürürlüğe girmesi beklenen ve Türkiye vatandaşı olmayan göçmenlerin de Türkiye'ye iadesini öngören son aşaması ise Türkiye ile AB arasındaki mülteci mutabakatı çerçevesinde öne çekilmişti.

Geri Kabul Anlaşması'nın tüm hükümleriyle uygulanması, Türk vatandaşlarına Schengen Bölgesi'nde vize serbestisi tanınmasının ön koşullarından birini oluşturuyor. AB, vize muafiyeti için Türkiye'den toplamda 72 kriteri yerine getirmesini istiyor.

Geri Kabul Anlaşması uyarınca 1 Haziran'dan bu yana anlaşmaya taraf olmayan Danimarka ve İrlanda dışındaki tüm AB üyesi ülkeler, Türkiye üzerinden AB topraklarına kaçak yollardan giriş yaptığı tespit edilen göçmenlerin geri gönderilmesini Türkiye'den talep edebiliyor.Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

İlgili Haberler

Dünya

FKÖ: Yahudi ulus devlet yasası, etnik temizliğe hazırlık adımı

Dünya

Muson yağmurları 28 kişinin ölümüne daha neden oldu

Dünya

Suriye ordusu, Lazkiye dağlarında teröristlerin saldırısını püskürttü

Dünya

O ülkeyi fırtına vurdu: 71 binden fazla kişi tahliye edildi

Dünya

Alaska'da 6,0 büyüklüğünde deprem

Dünya

ABD kritik Türkiye açıklaması

Dünya

O ülkede hava trafiği durdu

Dünya

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

Dünya

Yeni doğan bebeğini öldürüp çöp kutusuna atan anne için karar verildi

Dünya

Bulgaristan Başbakanı: Türkiye'nin AB'ye girmesi imkansız

Dünya

Trump: Putin'le ikinci görüşmemi dört gözle bekliyorum

Dünya

Yunanistan'dan 'altın vize'