'Lozan'da kaybedilmeyen adaları Yunanistan'a kim teslim etti?'

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması isteği ile TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, "Lozan Anlaşması ile kaybedilmeyen 17 adanın AKP hükümeti döneminde Yunanistan’a verildiği iddiası doğru mudur?" diye sordu.

Sağlar'ın soru önergesi şöyle:

Son günlerde Lozan Anlaşması’nın başarısı iktidar tarafından sorgulanırken, Lozan ile kaybedilmeyen adalardan on yedisi AKP iktidarı döneminde Yunanistan’a verildiği iddia edilmektedir.  

Basında yer alan haberlere göre; Milli  Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri Albay Ümir Yalım’ın açıklaması: “Erdoğan ve AKP Hükümeti, 17 Aralık 2004’te Avrupa Birliği’nden müzakere tarihi aldı. Yani müzakere tarihi, 16 Türk adası ve 1 kayalığın karşılığında alındı'' şeklinde olmuştur.

Emekli Albay Ümit Yalım’ın “Çağdaşses'' de çıkan haberdeki iddialarına göre; “Bu gizli bir mutabakat. Kayıtları var mı bilmem. 2006'dan itibaren Türkiye ile Yunanistan arasında istikşafi görüşmeler başladı. Bu görüşmeler maalesef gizli olarak, Türkiye'den üç diplomat, Yunanistan'dan da iki diplomat ve bir amiral tarafından yürütüldü. Kamuoyuna bilgi verilmedi. Sadece Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı'nın bilgisi vardı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir personeli olarak benim de haberim yoktu, ta ki 2008'deki bir hava sahası ihlaline kadar.''

Lozan’ın hezimet olduğunu düşünenler bu iddialara açıklık getirerek esas kimlerin hezimet yaşattığını kamuoyunda tartışmalıdır.

Bu çerçevede:

- Lozan Anlaşması ile kaybedilmeyen 17 adanın AKP hükümeti döneminde Yunanistan’a verildiği iddiası doğru mudur?

-Müzakere tarihini geri çekmek amacı ile Yunanistan’ın adaları işgal etmesine göz yumulduğu iddiası doğru mudur? İki devlet arasında buna dair bir anlaşma yapılmış mıdır?

-Eğer bu iddialar doğrusu ise esas hezimeti yaşatanlar Lozan’ı imzalayanlar mı yoksa Cumhuriyet tarihinde toprak parçamızı kaybettiren AKP hükümeti midir?

YAZARLAR