Çok Okunanlar

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

'Fesli Kadir'in yeni ziyaretçisi şaşırtmadı

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Menzilcilerden Atatürk'e hakaret videosu

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

Macaristan'ın Erdoğan'ı gazete kapattı

Macaristan, Türkiye'yi aratmayacak uygulamalara sahne oluyor. İktidar partisi Fidesz ilan ve reklam gelirlerini kestiği ülkenin en köklü muhalif gazetelerinden Nepszabadsag'ın kapatılmasına neden oldu. Maddi gerekçelerle yayın hayatına ara vereceğini açıklayan gazetenin son sayısı hükümete 'giydirmelerle' doluydu. Macaristan'ın 1956 yılından beri yayınlanan etkili siyasi günlük gazetelerinden Nepszabadsag gazetesinin maddi sıkıntılardan dolayı kapatıldığı açıklanmasına muhalefet partileri sert tepki gösterdi.

'HUKUK DEVLETİNDE BÖYLE İŞ OLMAZ' 

Ana muhalefetteki Macaristan Sosyalist Partisi (MSZP) tarafından gazetenin kapatılması ile ilgili yapılan açıklamada, 'Nepszabadsag bugün ansızın askıya alınıncaya kadar Macaristan'daki en önemli gazetelerden birisiydi. Ne demokraside ne de normal iş hayatından on yıllarca en etkili gazetelerden birisinin, çalışanlarının haberi olmaksızın bir anda karartılması olağan bir durum değil. Hukuk devletinde böyle bir şey olamaz.' ifadelerine yer verildi.

'ONLARIN TEK HEDEFİ MUHALEFETİ SUSTURMAK' 

Muhalefet partilerinden Jobbik'ten yapılan açıklamada, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın muhalif medya istemediği bu sebepten dolayı Nepszabadsag gazetesinin kapatıldığı belirtilerek, 'Fidesz'in tek hedefi Macaristan'daki tüm medya organlarını ya susturmak ya da kendi yönetimleri altına almak.' ifadeleri kullanıldı.

'PARALARI KALMADI, ONDAN KAPANDILAR' 

Hükümet partisi Fidesz ise Nepszabadsag gazetesinin ekonomik nedenlerden dolayı kapandığını, hükümetin olayla herhangi bir alakasının olmadığını iddia ederek, 'Nepszabadsag gazetesinin yayımlanmasının askıya alınması siyasi değil, tamamen ekonomik sebeplerden dolayı.' açıklaması yapıldı. Gazetenin bağlı olduğu Mediaworks'tan yapılan yazılı açıklamada, gazetenin sürekli zarar ettiğinden dolayı bugünden itibaren askıya alındığı açıklandı.

GAZETENİN KAPATILMASI PROTESTO EDİLDİ 

Nepszabadsag gazetesinin kapatılmasını, Macaristan Ulusal Meclisi önündeki Kossuth Meydanı'nda yüzlerce kişi protesto etti. Meclis önünde toplanan kalabalık, Avrupa Birliği bayrakları taşıdı ve 'Népszabadság", "demokrasi", "Orban defol", "özgür ülke, özgür medya" sloganları attı.

İlgili Haberler

Dünya

ABC Özel | Alman istihbaratının ikinci adamı Sinan Selen mi oluyor?

Dünya

TGB'den ABD ambargosuna karşı İran ziyareti

Dünya

ABD'den Türkiye açıklaması!

Dünya

Trump kaybetti!

Dünya

Dışişleri Bakanlığı'ndan Eritre açıklaması

Dünya

İsrail'den erken seçim iddiasına açıklama geldi

Dünya

KDHC'den Japonya'ya özür çağrısı

Dünya

ABD ambargosu İran'ı ilaçta yerli üretime sevk etti

Dünya

Fransız Polinezyası Başkanı'ndan 'nükleer test' itirafı

Dünya

Çipras: Türk Akımı'nın Yunanistan'dan geçmesi için çalışma yürütüyoruz

Dünya

Küçük kız tecavüzcüyü karateyle uzaklaştırdı

Dünya

Brezilya'nın yeni dışişleri bakanı: İklim değişikliği Marksistlerin bir komplosu