darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Mahkeme kararından çıktı: Darbenin işareti 4 Temmuz'da verilmiş

İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi İlhan Karagöz'ün 4 Temmuz tarihli kararının giriş bölümünde "Her ne kadar duruşması ileri bir tarihe bırakılmış ise de dosya ve davanın içeriği ve kararın mahiyetine göre dosyanın bugün itibariyle ele alınmasına karar verilerek açık duruşmaya başlandı" denilmesi dikkat çekti. HakimKaragöz'ün sanıklar veya avukatları duruşma salonunda bulunmadan bu kararı verdiği ortaya çıktı.

Hakim Karagöz'ün kararda yer alan ifadelerine göre ise Fethullah Gülen'in darbe talimatı olduğu değerlendiriliyor. Kararın devamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bütün siyasetçiler, iş adamları ve gazeteciler hakkında yakalama kararı çıkartıldığı belirtiliyor. Kararın son bölümünde, "Suç duyurusu açısından şu anda bu çete her yere sızıp ele geçirdiği için Yargıtay CumhuriyetBaşsavcılığı tarafından derhal işlemler yapılmaya başlanmadığı takdirde TürkiyeCumhuriyet Genelkurmay Başkanlığı yetkililerinin bu suç duyurumuz doğrultusunda derhal olaya el koyarak ismi geçen herkesi derhal gözaltına alması ve sonra da yapılması gerekenlerin sırayla yapılması ve bu bağlamda tüm yurda giriş ve çıkışların tutularak ismi geçen ya da geçmeyen tüm milletvekilleri, belediye başkanları, iş adamları, gazeteciler ve bilinebilen herkes emniyetçi, hakim, savcı kesimleri için de yurttan çıkışlarının engellenerek haklarında derhal soruşturma işlemlerinin ona göre yapılmasına özen gösterilmesine" ifadelerini yazması dikkat çekti. Kararın son bölümünde, "Son olarak da, tüm bu hususların kararın mahiyeti ve konumumuza göre başka türlü olması mümkün olamayacağı ve zaten tüm suç duyuruları itibariyle zaten birçok kişinin yargılanmaları için Yargıtay'ca soruşturmalar da yapılacağından kararın kesinleşmesi beklenmeden derhal Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına" ifadeleri yer alıyor.

GİZLİ TALİMATLAR

Fethullah Gülen'in bu mahkeme kararı ile darbeye ve darbe sonrasına ilişkin talimatlar da verdiği değerlendiriliyor. Hakim Karagöz, skandal kararında ilginç ifadeler de kullandı. Kararda, "Burada da olayın çok farklı boyutları olması münasebetiyle değişik bir metod izleyeceğimizi başta söyleyelim. Bu davalar, Fransız hukukçu Avukat Jacke Verges'in Türkçe'ye 'Savunma Saldırıyor' ismiyle çevrilen kitabında bahsedildiği gibi 'Kopuş davaları olarak anılan davalardandır' ve böyle davaların üstüne gelen davalar olarak gelecektir. Balyoz ve Ergenekon gibi davaların. Bizim kararımız da işte tam bir 'Kopuş Davası Kararı'dır. Birçok konuda suç duyuruları yapılacak olup, kararın hazırlama süreci itibariyle bayaca bir zamanımızı almış olup, gün geçtikçe hayretten hayrete düşmüş ve öğrendiğimiz, okuduğumuz bazı şeyleri de karara yeri geldikçe işlemişizdir. O kadar ki, neyi nereye yazacağımızı karıştıracak ve zorlanacak kadar(!). Tabii, karardan sonra gerekçe yazımı sırasında da yine bir miktar zamanımızı alacağı aşikardır" dedi

İlgili Haberler

Güncel

Tutuklu Yunan askerler hakkında flaş karar

Güncel

Yeliz Koray | Gemi

Güncel

TEM tünelinde araba yangını

Güncel

Kocaeli'de tünelde araç yangını

Güncel

Muska yazan sahte imam, suçüstü yakalandı

Güncel

İş cinayeti: Hatay'da elektrik akımına kapılan işçi hayatını kaybetti

Güncel

Dışişleri Bakanlığı'ndan İtalya'ya taziye!

Güncel

Hakan Ural canlı yayında polis için suç duyurusunda bulundu

Güncel

Batman'da bir evin bahçesinde patlama

Güncel

Mahkeme 3 IŞİD sanığını serbest bıraktı!

Güncel

Avrupa Parlamentosu Türkiye Forumu'ndan 'kriz' mesajı

Güncel

6 ayında endüstri tesislerinde 137 patlama meydana geldi