darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Mahkeme kararını veriyor!

Milliyetçi Hareket Partisi'nde 1 Kasım seçimlerinden sonra başlayan muhalefet hareketinin akıbeti açısından bugün kritik günlerden biri. Ankara 12'inci Sulh Hukuk Mahkemesi 543 imza topladıkları halde genel başkan seçimini sağlayacak tüzük değişikliği yapılması için kurultay toplanmaması üzerine muhaliflerin açtığı dava ile ilgili kararını bugün verecek. 

Kulislere egemen senaryolar

MHP kulislerinde mahkemeden çıkabilecek karara ilişkin üç farklı senaryo tartışılıyor. Bunlardan birincisi mahkemenin toplanan imzaları geçerli sayıp kurultay toplanması yönünde karar alması. Bu karar kendi içinde iki farklı senaryoyu da beraberinde getiriyor. Mahkemenin kararında "temyiz yolu açıktır" yönünde bir vurgu yapabileceği değerlendirmeleri yapılıyor. Bu muhalifler açısından bir yandan "olumlu" bir yandan ise "olumsuz" bir karar. Çünkü "temyiz yolu açıktır" ifadesi kararın temyize götürülmesini, bu da sürecin uzamasını beraberinde getirecek.

Genel Merkez'in daha önce 2018'de yapılacağını duyurduğu kurultay öncesinde il ve ilçe kongrelerinin 9 Ekim'de başlayacağı yönünde kararı var. Temyiz süreci bu tarihe ya da kısa bir süre öncesinde kadar sonuçlanmazsa, kongreler başladıktan sonra kurultay yapılması mümkün görünmüyor. 

Kararda "temyiz yolu açıktır" yazmaması ihtimali ise MHP'deki muhalefet hareketinin yüzünü güldürecek. Ancak Genel Merkez yine de bu kararı da temyize götürmek için hazırlıkları yapıyor. MHP yönetiminin tüm yargı yollarını tüketene kadar her hakkını kullanacağı belirtiliyor. 

Son senaryo ise Genel Merkez'in mahkemeye verdiği dilekçede belirttiği yönde, mahkemenin "Bu konuda ben yetkili değilim" kararı alması. Bu, kurultay tartışmalarını MHP yönetiminin arzu ettiği noktaya taşıyacak karar. Böyle bir karar çıkması durumunda muhalefet de bir üst mahkemeye itiraz edecek ancak bu da sürecin uzamasını ve kongre takviminin işlemeye başlaması ile birlikte kurultayın 2018'e kalmasını beraberinde getirecek. 

Ankara'da gözler mahkemede

Mahkemenin kararını vereceği saatlerde Genel Başkanlık için adaylığını koyan Sinan Ogan, Koray Aydın, Meral Akşener ve Ümit Özdağ ayrı ayrı ama Ankara'da olacaklar. Adaylar bundan sonraki sürece ilişkin stratejilerini de karara göre şekillendirecek. Karar hangi yönde olursa olsun Ümit Özdağ, 9 Nisan Cumartesi günü adaylığını Rize'de düzenleyeceği bir basın toplantısıyla açıklayacak. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve parti yöneticileri de kararı Ankara'da Genel Merkez'den takip edecek

İlgili Haberler

Politika

Akşener'den Erdoğan'a: Suudi Kralı'na verdiğin nişanı geri al

Politika

Erdoğan'ın MKYK listesinde dikkat çeken detaylar

Politika

47 bin Suriyeli'nin ülkesine geçişi tamamlandı

Politika

AKP'den erken seçim iddialarına net yanıt

Politika

'AK Parti'de değişim sırası belediye başkanlarında'

Politika

AKP'den Abdullah Gül'e 'ihanet' suçlaması

Politika

Açığa alınan Şırnak eski Vali Yardımcısı tutuklandı: ByLock kullandığı tespit edildi

Politika

Kılıçdaroğlu: Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor

Politika

Ümit Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'na 'Annan' eleştirisi: CHP bu plana sert çıkmıştı

Politika

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak