darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

'Makam için çark eder, ciddiye almamak lazım'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un, camilerle ilgili yaptığı açıklamaya tepki göstererek, "Ağbaba, "Bu insan AKP’yi riyakârlıkla suçlayıp, 'Harun gibi geldiler, karun gibi gidiyorlar' diyen birisi. Bakanlık uğruna, mevki uğruna çark etti. Onun için çok ciddiye almamak lazım" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletveki Veli Ağbaba, Malatya'da yaptığı açıklamada, "Osmanlı'dan sonra, Türkiye'de maalesef bir zulüm tarihi oldu. Bunun adını açık koymak lazım. Öyle oldu ki camilerimiz ahır oldu, yıkıldı, tahrip oldu. Camilerde namaz kıldıracak adam olmadı" sözleri nedeniyle Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a tepki gösterdi. Ağbaba, "Bu insan AKP’yi riyakârlıkla suçlayıp, 'Harun gibi geldiler, karun gibi gidiyorlar' diyen birisi. AKP’yi hırsızlıkla suçlayan birisi. Bakanlık uğruna, siyasette bir mevki uğruna bu sözlerden çark etti. Onun için çok ciddiye almamak lazım ama cevap vermeden de olmuyor. Bunların temel hedefleri; laik demokratik cumhuriyetle hesaplaşmak" dedi. 

Ağbaba, "Geçtiğimiz dönemin başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı da daha önce söylemişti 'Camiler ahır yapıldı' diye, yalan söylüyorlar. Ben şimdi buradan bir çağrı yapmak istiyorum, hangi cami kimin döneminde ahır yapılmış? Bunu açıkla. Bu yalandır, bu iftiradır. Hele hele Ramazan'da oruç oruç iftira edilmesinde, yalan söylenmesini de çok anlamlı buluyoruz. Organize bir yalan çetesi bunlar, organize yalan çetesi bunlar. Bunların hedefi, amaçları; laik demokratik cumhuriyeti yok edip Suudi Arabistan’a benzeyen bir idare kurmak. Bir ailenin yönetimini oluşturmak oluşturmaya çalışıyorlar. Ama onların bilmesi gereken bir şey var; bu laik demokratik cumhuriyet yıkılırsa herkes altında kalır" diye konuştu.

'BUNLAR DİN TÜCCARLIĞI, DİN BEZİRGÂNLIĞI YAPMAKTADIRLAR'

Ağbaba, "Biz hala bugün Suriye değilsek, Irak değilsek, Mısır değilsek, Libya değilsek onların şimdi küfür edemediği, gizli küfür ettiği Mustafa Kemal Atatürk'ün ve laikliğin sayesindedir. Bu değerlerin yok olmaması için biz her türlü mücadeleyi vereceğiz" dedi.

Ağbaba, şöyle devam etti:

"Osmanlı tabii ki de bizim geçmişimiz, bizim övündüğümüz bir geçmişimiz. Bunların cami falan umurunda değildir. Bunlar Türkiye'nin her bir yanında camileri yıkıp AVM'ler yapmışlardır. Malatya'da örneği vardır. Malatya'da camiyi yıkıp AVM yapmışlardı. Bu organize yalan çetesine çağrı yapıyorum; Eğer bir tane ahır yapılmış Cumhuriyet döneminde bir cami göster, bilelim biz de. Bir tane var mı öyle bir cami? Yalan söylüyorlar, iftira atıyorlar, tamamen bir algı operasyonu. Türkiye'de hiç kimse namaz kıldığı için, camiye gittiği için eziyet çekmemiştir. Cumhuriyet döneminde çekmemiştir. Herkes özgürce Türkiye'de ibadetini yapmıştır, camisine gitmiştir, namazını kılmıştır. Bunların derdi bu değil. Sorun bu dini pazarlamaktadır bunlar, din tüccarlığı, din bezirgânlığı yapmaktadırlar bunlar. Ramazan'da bile ayrımcılık yapmaktadırlar. Şehit cenazeleri geliyor. İki şehit var bugün. Ekonomi çökmüş. Herkese düşmanız. Rusya ile Amerika'yla, İran’la, Irak'la, Mısır’la, Suriye’yle düşmanız. Bunlar gündemi değiştirmek için bir cami yalanına başlamışlardır. Bunların en iyi yaptıkları şey dini pazarlamak, Müslümanlığı kullanmaktır. Türkiye yangın yeri bunların tartıştığı konuya bak."

 

İlgili Haberler

Politika

Bakan Akar ile YÖK Başkanı arasında bedelli görüşmesi

Politika

Erdoğan böyle dert yanmış: Talihsizlik CHP'nin ABD karşıtı olması

Politika

Eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Altınörs'ten Temelli'ye 'öz eleştiri' yanıtı

Politika

Erdoğan'dan Katar açıklaması

Politika

Albayrak'tan 'Katar' açıklaması: Dünya bir kez daha gördü!

Politika

Çavuşoğlu: İş adamı ve resmi pasaportluya vize kaldırıldı

Politika

Meteoroloji duyurdu: Tüm ülkede artıyor

Politika

TMSF'den 'Şevval Sam' kararı: Yerine başka isim getirildi

Politika

HDP'li Atay'dan 'ekonomik kriz' tepkisi

Politika

Komünistlerden ekonomik krize ilişkin dikkat çeken değerlendirme

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha!

Politika

Diyanet'ten 'döviz' fetvası: Cihad niteliğindedir