darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

Mardin Valisi: Bombayı belediye personeli patlattı

Derik Kaymamı'na düzenlenen bombalı suikastta failler kaymakamlık ve belediye çalışanları çıktı. İddialara göre bombayı İstanbul'dan, Derik Kaymakamlığı Yazı işleri Müdürü T.E. getirtmiş. Paketi odaya yerleştirmesi için yeğeni de olan Yazı İşleri Şefi Ş.M.'yi, patlatması için de Derik Belediyesi zabıta amiri V.E.'yi görevlendirmiş. Olayı planlayan T.E. hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi şehit kaymakamın cenaze törenine de katılıp timsah gözyaşları dökmüş. Mardin Valisi saldırı ile ilgili 71 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Mardin Valisi Mustafa Yaman, Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk'ün şehitedildiği terör saldırısına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheli sayısının 71 olduğunu, olayın failleri olduğu değerlendirilen şahıslar ve iş birlikçilerinin tamamının halen gözaltında bulunduğunu bildirdi.

Vali Yaman, şunları söyledi:

8 Kasım’ da Kaymakamlığa getirtilmiş ve makama yerleştirilmiş bombanın 10 Kasım’da kaymakamlık personeli T.E ve belediye personeli V. tarafından uzaktan kumandayla patlatıldığı değerlendirilmektedir

Yoğun çalışmalar sonucunda olayın failleri olduğu değerlendirilen şahısların ve işbirlikçilerinin tamamı gözaltındadır.

Şu ana kadar 71 kişi olayla ilgili olarak gözaltına alınmıştır.

İSTANBUL'DA GÖZALTINA ALINDI

Mardin’de Derik Kaymakamı Safitürk’ün şehit olduğu 10 Kasım’daki hain saldırıda kullanılan bombanın, kaymakamlıkta yazı işleri müdürü olarak çalışan hain tarafından İstanbul’dan getirtildiği ve yeğeni de olan Yazı İşleri Şefi  tarafından ise odaya yerleştirildiği iddia edildi. Safitürk için düzenlenen cenaze törenine katılan ve polis kamerasına 'göz yaşı dökerken’ yakalanan müdür T.E. İstanbul’da gözaltına alındı.

Mardin Valisi, Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk'ün hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin, “Bomba belediye personelince patlatıldı. 71 kişi gözaltında' dedi. Vali gözaltına alınan 71 kişinin 28’inin kamu görevlisi olduğunu açıkladı.

İşte soruşturmadan isyan ettiren detaylar… Makam odasına yerleştirilen bombanın infilak ettirilmesiyle şehit düşen Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk önceki gün toprağa verildi. Yürütülen soruşturmada ise Gaziantep ve Sakarya’daki törenlere de Derik Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü T.E. gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin ifadelerine göre, Derik Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü T.E.’nin yeğeni olan Yazı İşleri Şefi Ş.M, kaymakamlık görevlileri F.B, N.E, Z.D ve Z.E’nin bulunduğu sırada, “Kargoyla bomba geleceğini, 10 Kasım günü kaymakam beyin odasında patlatacaklarını' söylemiş.

İKİ GÜN ÖNCE BOMBA İSTANBUL’DAN GELMİŞ

Hain saldırıdan iki gün önce yani 8 Kasım’da Ş.M, kimliğini verdiği personel aracılığıyla Yazı işleri Müdürü T.E.’nin İstanbul’dan getirttiği kargoyu kaymakamlığa getirtti. Paketten bombayı çıkaran Ş.M., odaya birilerinin gelmesini önlemek için tuvaletin yanında beklettiği görevliye, “içeriye kimseyi aldırmaması' talimatını verdikten sonra Kaymakam Safitürk’ün odasına girip bombayı yerleştirdi. Ş.M., daha sonra ise hain planı kurduğu görevlilerle bir araya gelip patlamanın ardından evlerine gitmeleri talimatını verdi.

KUMANDAYI DA ZABITA AMİRİNE VERMİŞ!

Şüpheliler sorgularında, olay günü Yazı İşleri Müdürü T.E’nin Derik Belediyesi Zabıta Amiri V.E’ye bir kağıt içerisinde kumandaya benzer bir şey verdiğini gördüklerini, ardından patlamanın meydana geldiğini söyledi.

derik-orta-1-(1).jpg

SAKARYA’DAKİ CENAZE TÖRENİNE KATILDI

Bunun üzerine soruşturma kapsamında Derik Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü T.E’nin hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Ancak emniyet güçleri, şehit Kaymakam Safitürk’ün Sakarya’daki cenaze namazına katılan ve gözyaşları döken T.E’yi gözaltına almak için törenin bitmesini bekledi. T.E takibe alınarak İstanbul’da gözaltına alındı.

KARDEŞİ ORTAYA ÇIKMASIN DİYE SOYİSMİNİ DEĞİŞTİRMİŞ

Soruşturmada, bombayı odaya yerleştirdiği öne sürülen Yazı İşleri Şefi Ş.M’nin Diyarbakır’da 3 ton patlayıcının bulunduğu araçta yakalanan PKK’lı terörist Ozan Çelik’in kardeşi olduğu, bu nedenle soy ismini değiştirdiği bildirildi. Emniyet güçlerince yapılan çalışmada elde edilen deliller sonucu, makam odasına tuzaklanan patlayıcının uzaktan kumandayla kaymakamlık binasının içinden infilak ettirildiği belirlendi. (Ajanslar)

İlgili Haberler

Güncel

Trabzon'da yangın: 80 dönüm alan zarar gördü

Güncel

Almanya'dan İnsani Yardım Vakfı yasağına onay çıktı

Güncel

Hakkari'de 2 PKK mensubu öldürüldü

Güncel

Kaçan kurbanlık koçlar drone ile bulundu

Güncel

Tunceli'de patlama!

Güncel

Sosyal medya Atatürk'ün o videosuyla bayramlaşıyor

Güncel

Kurban bayramı rezilliği: Hayvanlar havasızlıktan öldü

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne ateş eden zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

Güncel

Brunson'ın ilginç talebine savcıdan onay

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 4 günlük kaza bilançosu: 56 ölü, 261 yaralı

Güncel

Öğrenciler dayatılan liselere yerleştiriliyor!

Güncel

AKP'li vekil imam kardeşini danışman yaparsa... Cami lojmanından çıkmıyor!