darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

Marmara Üniversitesi'nin açıklaması kafaları iyice karıştırdı

Marmara Üniversitesi'nin dün yaptığı diploma açıklaması kafaları iyice karıştırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bugün Marmara Üniversitesi Rektörü M. Emin Arat'a seslenerek 'Çıkar artık diplomayı' dedi. Ancak daha önce internet ortamında diploma yayınlanmıştı. Erdoğan'ın bu  açıklaması ile ne kast ettiği akıllarda soru işareti olarak kaldı. 

Öte yandan Oda TV de Marmara Üniversitesi'nin açıklamasının ardından yayınlanan iki mezuniyet belgesinde imzalar neden farklı diye sordu?

Oda TV'nin haberinin tamamı şu şekilde; 

Tartışmaların en yoğun olduğu dönemde Marmara Üniversitesi’nin yayınladığı diploma, tartışmaların önüne bir nebze de olsa geçmişti...
Cumhurbaşkanlığı sürecinde tartışmaların en yoğun olduğu dönemde Marmara Üniversitesi’nin yayınladığı diploma, tartışmaların önüne bir nebze de olsa geçmişti. Yapılan haberlerle ve kamuoyunun yoğun ilgisi nedeniyle diploma tartışması yeniden açılıyor. Marmara Üniversitesi Rektörü dün itibariyle bir açıklama yayınladı.
Açıklamasına biraz yakından göz atalım...
Rektör açıklamasının büyük bölümünü okulun internet sitesinde yer alan tarihçesine ayırıyor. Bunun dışında “diploma.marmara.edu.tr' sayfasında bilgiler girilerek diplomanın sorgulanabileceğini belirtiyor. Ancak bu sayfadan geçtiğimiz Cumartesi günü yayınladığımız haberde, habere eklediğimiz ekran videolarında da görüleceği üzere mezuniyet tarihi 1981-82 görünürken, Çarşamba günü ani bir değişikle bu sorgulama bölümü değiştirilmiş. Üstelik Erdoğan’ın mezuniyet tarihi de bir anda 1981 yılı yapılmıştı. Bunun haberini de yayınlamıştık. Ancak Rektör bu hiç olmamış gibi açıklama yaptı.
Açıklamasının diğer bölümünde ise diplomada imza olmamasını, diplomanın “Duplikata' olmasına bağlıyor. Ayrıca diplomaya dayanak olarak 1991 yılında üniversiteye iade edilmiş olan mezuniyet belgesini gösteriyor. Başka hiçbir resmi kayıt sunmuyor.
DUPLİKATA DİPLOMADAKİ AYKIRILIKLAR
Bir üniversiteden mezun olduğunuzda aldığınız diplomanın başına bir şey geldiğinde ve siz de yeniden diploma çıkarmak istediğinizde üniversiteye başvurursunuz. Üniversite de size yeni bir diploma çıkartır. Bu duplikata diplomadır. İkinci baskıdır. Ancak duplikata diploma alabilmenin bazı şartları vardır. Bunlar gerçekleşmeden duplikata verilemez.

diplomaicerik1-002.jpg
Duplikata diplomanın ayrıca usülünü belirleyen yönergeler yayınlar üniversiteler ve buna uygun hareket ederler. Marmara Üniversitesi’nin buna uygun olarak Mezuniyet Belgelerine İlişkin Yönerge’si bulunmaktadır. Bu yönergenin 12. Maddesi’nde belirtildiği üzere, duplikata diploma basılabilmesi için asıl diplomanın “yırtılması, kullanılmayacak kadar hasar görmesi ya da zayi olması' gerekmektedir. Rektör açıklamasını yaparken buna ilişkin herhangi bir bilgi vermediği için gerekçesini bilmiyoruz.
Çünkü bazı durumlara özel olarak gazete ilanı vs gibi usüller var. Bu nedenle bunları sorgulayamıyoruz. Bunun dışında yönergenin 13. Maddesi’nin 3. Fıkrası’nda “Duplikata üzerindeki imza ve onay bölümlerine asıl diplomadaki gibi imza sahiplerinin unvanı, adı, soyadı ve görevi yazılır, ancak imzalar atılmaz. İmza alanlarına kırmızı mürekkeple 'Duplikata' kaşesi basılır' deniliyor. Ancak imza alanlarına baktığımızda herhangi bir kaşe göremiyoruz. Boş bir halde. İmzasız sayılıyor. Rektör’ün belirttiğinin aksine imza bölümünde bir kaşe izi yok.
YAZILMASI GEREKENLER YOK

diplomaicerik2-001.jpg
Yine Mezuniyet Belgelerine İlişkin Yönerge’nin 8. Maddesi’nin 2. Fıkrası’nın f bendinde diplomanın aslı da duplikası da olsa “Mezuniyet Tarihi: Gün(iki hane), Ay Adı, Yıl(dört hane)' olarak yazılması gerekli. Ancak söz konusu diplomada mezuniyet bölümünde yalnızca “1981 Şubat' yazıyor. Yine genel olarak 8. Madde’ye baktığımızda diplomalarda sırasıyla yazması gereken bilgilerin sıralaması vs farklı.

Rektör 'ün açıklamasında diplomaya hiçbir gerekçe sunulmadığı gibi diplomanın hangi kayıtlar gerekçe gösterilerek verildiğini de belirtmemiş, yalnızca Mezuniyet Belgesi’nden söz ediyor. Yani Mezuniyet Belgesi’ni diploma verilmesine dayanak kabul ettiğini anlıyoruz.
İMZALAR NEDEN FARKLI
Cumhurbaşkanlığı seçiminden 2 gün önce Emre Erciş, Erdoğan’dan 1 yıl önce İİTİA’dan mezun olmuş bir öğrenci olan Nural Düz’e ait mezuniyet belgesini yayınlamıştı. Sonrasında internet aramalarında bir yerel internet sitesinde bulabildiğimiz haber ile bu bilgiye ulaştık. Erciş’in yayınladığı mezuniyet belgesi de hala yaşamakta olan aynı Dekan’ın imzasını taşıyor. “Dr. Sinan Artan' imzalı iki mezuniyet belgesine, Dekan Bey birbiriyle uzaktan yakından alakası olmayan iki imza atmış görünüyor. 1 yıl arayla bir imzanın bu kadar değişmesi hakikaten şaşırtıcı.
MÜHÜR DE YOK

diplomaicerik3-001.jpg
Ayrıca Nural Düz’e ait olan mezuniyet belgesinde imza kısmında açıkça resmi mühür görünüyor. Ancak Erdoğan’ınkinde mühür de yok. Mühürsüz mezuniyet belgesi ne kadar geçerlidir diye Rektör’e sormak gerekiyor.
Yine “yukarıda fotoğrafı onaylanmış bulunan' ibareli mezuniyet belgelerinin birinde fotoğraf varken, Erdoğan’ınkinde bulunmamuyor. Olmayan onaylanmış fotoğraf.
Bitmiyor...
Nural Düz’e ait olanda sol altta yer alan “İş bu belgede kazıntı ve silinti yoktur' ibaresini Erdoğan’ınkinde göremiyoruz.
DÖNEM DE FARKLI
Nural Düz’ün mezuniyet tarihine baktığımızda mezuniyet dönemi “Güz' olarak yazmaktayken Erdoğan’ınkinde “Şubat' yazıyor. Eğitim öğretim sistemimizde hiçbir zaman “Şubat' diye bir dönem olmamıştır.
İşte, Marmara Üniversitesi Rektör’ünün açıklamasında dayanak gösterdiği mezuniyet belgesi bu!

İlgili Haberler

Güncel

Tuvalet çalışanını CİMER'e şikayet etti

Güncel

Melih Gökçek'e yeni görev

Güncel

'Brunson düğümü çözülür mü, emin değilim...'

Güncel

Anne inşaatta çocuğu ise mezarlıkta ölü bulundu

Güncel

Bursa'da leylek nöbeti: 10 köy elektriksiz kaldı

Güncel

Uğur Mumcu'nun 76. yaş günü: Her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır!

Güncel

Diyanet'ten bağışlara dolar ayarı

Güncel

Gümüşhane'de çatışma, operasyon sürüyor

Güncel

ABD Büyükelçiliği saldırganı: Son dönemde yaşananlara sinirlendim

Güncel

Giresun'da başından vurulan asker kurtarılamadı

Güncel

Trabzon'da yangın: 80 dönüm alan zarar gördü

Güncel

Almanya'dan İnsani Yardım Vakfı yasağına onay çıktı