darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Marmaris'te esnafa uyarı:Öğrenciye etek satmayın

Muğla Marmaris’te Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi’ne bu yıl başlayan 9’uncu sınıf öğrencilerine etek satılmaması için esnafa uyarı yapıldığı iddia edildi. 'Etek uyarısı’ okulda yasak duyurusu olmamasına rağmen velilerin alışverişte etek talep ettiğinde, “Sıkıntılı durum var, satamayız' yanıtıyla karşılaşmaları ile ortaya çıktı.

Birgün'den Serbay Mansuroğlu imzalı habere göre, Marmaris’te bazı esnaflar velilere etek satışını durdurdu. Veliler nedenini sorduklarında 'Okuldan 9’uncu sınıflar için satılmayacak uyarısı’ geldiğini belirtti. Etek satışını durduran esnaflar da, okulların açıldığı dönemde okuldan bazı kişilerin gelerek okul kıyafetleri arasında etek siparişi vermemeleri için uyarıldıklarını ifade etti. Kendilerine artık 9’uncu sınıflarda etek giyilmeyeceğinin söylendiğini aktaran esnaflar, “Sipariş vermedik. Gelen müşterilere 'Yok’ diyoruz' ifadelerini kullandı.

Esnaflar 'uyarıyı’ anlattı

Bir esnaf, “Bizim bildiğimiz sadece 9’uncu sınıflara yönelik bir uygulama. Diğer sınıflar etek giyebiliyor. Geçen senelerde alınan etekleri öğrenciler giymeye devam edebiliyor' dedi. Bir diğer esnaf, “Bize etek getirtmeyin. Boşuna sipariş vermeyin, dendi. Ama giyilmesini yasaklıyoruz gibi bir ifade kullanılmadı. Alacak olsak alır satarız ancak uyarıdan sonra almadık' diye konuştu.

Okul iddiaları reddetti

Konuya ilişkin ulaştığımız Okul Müdür Yardımcısı Muzaffer Akça, “Okulda bir yasak söz konusu değil. Şu anda isteyen öğrencilerimiz etek giyebiliyor' diyerek iddiaları reddetti.

'Resmi karar yok ama girişim var’

Eğitim Sen’den Altan Kumbasar, “Etek yasağı iki yıldır Marmaris’in gündeminde. Tepkiler nedeniyle daha önce geri adım atıldı. Şimdi yeni bir girişim ile karşı karşıyayız' diye konuştu. “Okulun konuyla ilgili alınmış resmi bir kararı yok. Keyfi uygulamalar söz konusu' diyen Kumbasar, “Bu tip girişimlerde bulunanların ortaya çıkarılıp hesap vermeleri sağlanmalı' dedi. Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi’nde görev yapan Eğitim İş Marmaris Şube Başkanı Yılmaz Güney de, “Esnafa sattırılmaması yönünde duyumlar aldık. Ancak bu konuda resmi bir yazı yok' ifadelerini kullandı.

'Kız çocuklarına baskı kuruluyor’

Öğrenci Veli Derneği Marmaris Şube Başkanı Özgür Çağlı ise, “Milli Eğitim Kanunu nedeniyle yasak koyamıyorlar. Bu nedenle fiili olarak sattırmamaya çalışıyorlar' dedi. “Bu yaklaşım doğru değildir' diyen Çağlı, “Kız çocuklarının üzerinde baskı kuruluyor. Veli-Der dini yaklaşımlarla eğitimin şekillendirilmesine, öğrencinin giyim kuşamının kısıtlanmasına karşıdır' şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

Marmaris’te 2014 yılında Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi ve Nurettin Gençalioğlu Anadolu Lisesi’nde etek yasağı gündeme gelmiş, tepkilerin ardından geri adım atılmıştı.

İlgili Haberler

Güncel

Kamu lojmanları satışa çıkarılıyor

Güncel

Boğaziçi Üniversitesi'nde yemeğe yüzde 50 zam

Güncel

'4'lü zirve iptal edilmedi' ama gerçekleşmeyecek

Güncel

İyi Partili Özdağ'ın TSK'ya yönelik iddialarına yanıt

Güncel

Trump: Erdoğan'la anlaştığımı düşünerek karşılığında yardım ettim

Güncel

Die Welt: TL'nin düşüşünden Erdoğan sorumlu

Güncel

Çapa Tıp'ta ücretleri ödenmediği için hak arayan emekçileri dekanlık tehdit etti

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 3 günlük kaza bilançosu: 49 ölü, 206 yaralı

Güncel

Ne kadar zaman cinsel ilişki olmazsa boşanabilirsiniz

Güncel

NYT: Erdoğan'ın acımasız baskısı demokrasi umudunu boşa çıkardı

Güncel

Ticaret Bakanlığı'ndan ABD'nin gümrük vergileri için dava

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden saldırıyla ilgili son dakika açıklaması