darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Martin Schulz: Ben olsam Salih Müslim'i davet etmezdim

Schulz, 15 Temmuz darbe girişimine zamanında tepki vermediğini söyledi. Martin Schulz’a Salih Müslim’in Avrupa Parlamentosu’nu ziyaret etmesi soruldu. Schulz “Ben olsam davet etmezdim' ifadelerini kullandı. Başbakan ise AB'nin terörle mücadele yasasında beklediği değişikliğin yapılamayacağını bir kez daha dile getirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile görüştü.

İkili görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

"HAYRANLIKLA İZLEDİĞİM GELİŞMEYDİ"

Sözü önce Schulz aldı. 15 Temmuz darbe girişimine değinen Schulz, şunları söyledi:

"Bir ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı bir iPhone üzerinden televizyona çıkmak zorunda kaldı. Bu aracılıkla Cumhurbaşkanı halkına bir çağrıda bulundu. Bütün insanların silahları olmadan sokağa döküldüğünü, vahşi darbe denemesine karşı çıktığnı gördük. Türk ulusunun terihinde şanlı bir sayfadır bu. Bu hayranlıkla izlediğimiz bir gelişmeydi.

Sayın Yıldırım, bu devlet darbesi yapmak isteyen asker içerisindeki bir kanattan bahsetti. Sayın Yıldırım'a teşekkür ediyorum, bu konuyu bilmiyorduk ve gerekli tepkiyi zamanında veremedik." 

Ardından Başbakan Yıldırım söz aldı. Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar ise şöyle:

"Schulz darbe girişiminden sonra ilk ziyaretini gerçekleştiriyor. AB'den beklediğimiz gür sesi duymadığımızı bazı üyelerin gereken açıklamayı gereken zamanda yapmadıklarını ifade ettim. Ama aradan geçen zaman içerisinde gerçekler ortaya çıkınca zarar birebir görüldükten sonra olayın vehameti ve örgütün ne kadar büyük bir tehdit olduğunun bugün daha iyi anlaşıldığını görmüş oluyorum."

BİNALİ YILDIRIM: OLAYIN VEHAMETİ GÖRÜLDÜ

Schulz'un ardından Başbakan Yıldırım söz aldı. Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar ise şöyle:

"Schulz darbe girişiminden sonra ilk ziyaretini gerçekleştiriyor. AB'den beklediğimiz gür sesi duymadığımızı bazı üyelerin gereken açıklamayı gereken zamanda yapmadıklarını ifade ettim. Ama aradan geçen zaman içerisinde gerçekler ortaya çıkınca zarar birebir görüldükten sonra olayın vehameti ve örgütün ne kadar büyük bir tehdit olduğunun bugün daha iyi anlaşıldığını görmüş oluyorum.

TERÖRLE MÜCADELE YASASI

Türkiye terörün her türlüsüyle amansız bir mücadele vermektedir. Bu terörle mücadelenin sadece Türk halkının güvenliği için değil bütün Avrupa'nın güvenliği için önemli olduğunu sayın başkanla paylaştım. Bu süreçte terörle mücadele yasasında iyileştirme yapmak asla ve asla bize katkı sağlamayacağı gibi bu tehdidin daha da büyüyeceği aşikardır.

Bu konunun yeni gelişen şartlar altında ele alınmasının ve başka çözüm yolu bulunmasının gerekliliğini ifade ettik. Avrupa bakımından Türkiye konusunda bir kafa karışıklılığımız yok ancak bazı açıklamalarla Türkiye'de bazı hoşnutsuzluklar ortaya çıktığını ifade ettim. Sorunları daha gerçekçi bir düzlenme ele almanın daha ciddi katkısı olacağına karar verdik.

TEHLİKENİN BOYUTUNU ANLAMANIZ MÜMKÜN OLMUYOR

FETÖ anlaması zor bir örgüttür. Kapalı ve saydam olmayan bir örgüt. Faaliyetlerini takip etseniz bile tehlikenin boyutunu anlamanız mümkün olmuyor. Bu örgüt küresel bir tehdittir. Bugün Türkiye bu tehdidi görmüştür ve mücadelesini 15 Temmuz'da vermiştir.

Türkiye büyük bir tehlikeyi kendine has yöntemlerle bertaraf etmeyi başarmıştır. Burada en büyük pay milletine aşık olan Cumhurbaşkanımızındır. Çok büyük alçakça bir darbe girişimi bertaraf edilmiş ve Türkiye'nin geleceği kurtarılmıştır. AB-Türkiye ilişkilerinin daha gerçekçi ve anlayışlı zeminde sürdürülmesi konusunda anlaşıldı. Konularımızı aracısız ve doğrudan görüşerek çözüme bağlamak en önemli hedeflerimiz arasında olacaktır."

FETÖ terör örgütü hayatın bütün alanlarına sızmış durumda. Gazetecilerin medya mensuplarının içeriye alındığı yolunda Avrupa'da tenkitler yapıyor. Bir gazeteci terör örgütünün faaliyetlerine iştirak etmez. Bizdekilerin durumu farklı. Gazetecilik kartını alıyor ama FETÖ'ye her yönüyle destek oluyor. Siz terör örgütüyle iç içe olmuş birisine elinde gazeteci kimliği var diye hoşgeldin mi diyeceksiniz?

"YASADA DEĞİŞİKLİK YAPAMAYIZ"

Geri kabul anlaşması ve vize serbestisi beraber yürüyecek. Bunun için AB ve Türkiye tarafından yerine getirilmesi gereken hususlar var. Bir kısmı yerine geldi, bir kısmı yerine gelmedi. Bizim de AB'nin de yerine getirmediği hususlar var. Bunun bir istisnası var, terörle mücadele yasasının değiştirilmesi. Bugünkü şartlardan dolayı bu yasada değişiklik yapamayız. Bu bizim ölüm kalım meselemiz. Bunu bir kenara bırakırsak diğer konuların çözüme ulaştırılması için bir sorun görmüyoruz."

SALİH MÜLİM AÇIKLAMASI

Martin Schulz’a PYD lideri Salih Müslim’in Avrupa Parlamentosu’nu ziyaret etmesi soruldu. Schulz “Parlamentoya bir kişi tarafında davet etmiş, ben de burada öğrendim. Ben olsam davet etmezdim' ifadelerini kullandı.

 

İlgili Haberler

Politika

CHP'nin bayramlaşma programı belli oldu

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: Bazılarını partiden attık

Politika

İyi Parti Genel İdare Kurulu üyesi istifa etti

Politika

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

Politika

Cemal Canpolat: İstanbul'u sahipsiz bırakmayacağız

Politika

Nahit Duru | Aynı gemi...

Politika

Dolardaki artış basını da vurdu: Aydınlık gazetesi ara verdi

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye güvenli liman olmaya devam edecek

Politika

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

Politika

Yıldırım'dan ABD Büyükelçiliği'ne saldırı açıklaması!

Politika

Bahçeli'den erken seçim açıklaması

Politika

''Kürtaj dede'' doların yükselişini böyle yorumladı: İçimizdeki hain Trump kafalılar...