Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Martin Schulz: Türkiye Erdoğan değildir

AP Başkanı Schulz, AB ülkelerinin başta ekonomik ve sosyal sorunlar olmak üzere birçok sorunla mücadele ettiğini kaydederek, bu sorunların eşitlikçi ve çok sesli bir yapılanmayla ve halka ulaşacak, daha şeffaf bir siyasetle çözülebileceğini dile getirdi. Bu bağlamda sığınmacı sorununa ve Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasına da temas eden Schulz, Erdoğan ile Türkiye'nin birbirinden ayrı tutulması gerektiğini savundu.

Avrupalı siyasetçi, Türkiye'nin Lübnan ve Ürdün gibi çok sayıda sığınmacıya kapılarını açtığını ve Avrupa'dan gelecek maddi ve sosyal her türlü desteği zaten hak ettiğini belirtti. Buna karşın Schulz mülteci anlaşmasının doğrudan Erdoğan'ın ve Türkiye hükümetinin talep ettiği vize muafiyetinin bir karşılığı olmadığını söyledi. AP Başkanı vize muafiyeti için Türkiye'nin yerine getirmesi gereken şartlar olduğunu ve bunlar arasında kişisel hakların korunması ve terör yasasının reforme edilmesinin başı çektiğini kaydetti.

Erdoğan, sığınmacıları göndermeyi göze alamaz

Bu nedenle Avrupa Parlamentosu'ndaki vize muafiyeti tartışmalarını sona erdirdiğini kaydeden Schulz, AP'nin sığınmacı sorunu karşısında her türlü tavizi vermeye hazır bir pozisyonda olmadığını vurguladı. Martin Schulz, Erdoğan'ın politikaları sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ve tutuklu gazetecilerin durumunun demokrasiyi, temel hak ve özgürlükleri savunan hiçbir parlamentonun kabul etmeyeceğini ifade etti.

AP Başkanı Schulz ayrıca Erdoğan'ın bu tutumunun altında Türkiye'de başkanlık sisteminin hayata geçirilmesinin yattığını belirterek, Erdoğan'ın vize muafiyeti tartışmalarında dile getirdiği gibi mültecileri Avrupa'ya bırakmayı göze alamayacağını savundu.

Schulz bu iddiasını da şu sözlerle gerekçelendirdi: "Erdoğan böyle bir riske girmez diye düşünüyorum. Zira o zaman uluslararası kamuoyunda sığınmacıları legal yollardan Avrupa'ya ulaştıran değil, tam tersi sığınmacıları insan kaçakçılarına teslim eden, bu tür çetelere hizmet eden bir duruma düşecektir."

İlgili Haberler

Dünya

'Kaşıkçı cinayetinin emrini Veliaht Prens Selman'ın verdiği gün ışığı gibi aşıkar'

Dünya

Donald Trump: Veliaht Prens Kaşıkçı cinayetini belki biliyordu belki bilmiyordu

Dünya

Ivanka Trump şahsi e-posta hesabını kullandı, ortalık karıştı!

Dünya

Balinanın midesinden 6 kilo çöp çıktı

Dünya

Reuters: Kraliyet Ailesi'nde Muhammed Bin Selman'ın tahta geçişini önlemek isteyenler var

Dünya

Airbnb, Batı Şeria'daki yerleşim birimlerini platformundan kaldıracak

Dünya

Afganistan'da patlama: 40 ölü, 80 yaralı

Dünya

Hollanda, Türklere eğitim ve sınav hazırlığında

Dünya

Rusya'dan 'ticaret savaşları' tepkisi

Dünya

Mısır kimliklerden din hanesini kaldırıyor

Dünya

İran'dan nükleer anlaşmadan çıkma sinyali

Dünya

ABD'li yetkili: Emri Selman'ın verdiği gün gibi aşikar