darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Mavi Marmara tazminatları dolar olarak mı ödenecek TL olarak mı?

ABC Gazetesi - 9 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği Mavi Marmara baskını hakkında açılan dava, İsrail'in 20 milyon dolar tazminat karşılığı AKP hükümeti ile vardığı anlaşmanın ardından dün görülen duruşmada düşürüldü. 

28 Haziran’da İsrail’le varılan anlaşma uyarınca Türkiye Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın kaldırılması koşulundan vazgeçtiği gibi Mavi Marmara baskınına katılan İsrail askerlerine yönelik dava açılamayacağına dair bir yasa da çıkarmak zorundaydı.

Hazırlanan yasa tasarısına göre Türkiye, Mavi Marmara’ya düzenlenen operasyonda hayatını kaybedenler için İsrailli askerlerden davacı olmayacak, ayrıca İsrail’e açılan Mavi Marmara davaları düşecekti.

Meclis’e sunulan kanun tasarısı Meclis dışişleri komisyonunda yapılan oylamayla kabul edilmişti.

Dün görülen duruşmada da dava düşürüldü.

czq1bqvxaaihgwb-001.jpg

20 MİLYON DOLAR ADALET BAKANLIĞI'NIN HESABINDA

İsrail devletini doğrudan ödemediği ve bir vakıf üzerinden Adalet Bakanlığı'nın hesabına geçtiği 20 milyon dolar, Mavi Marmara kurbanlarının ailelerine henüz ödenmedi. Mavi Marmara kurbanlarının aileleri, İsrail'le sürdürülen görüşmelerde tazminat şartına başından beri karşı çıkmış ve "Ne davamızı ne kanımızı İsrail'e satmayız" diyerek tepki göstermişlerdi.

ERDOĞAN TALİMAT VERDİ: REFERANDUMDAN ÖNCE ÇÖZÜN

Gemi baskınında hayatını kaybedenlerin ailelerin mahkeme salonuna alınmak istememesi nedeniyle gergin başlayan duruşmada, davanın düşmesi ile ailelerin tepkisi daha da şiddetli oldu. Duruşma salonunda ve çıkışında hem mahkemenin kararı hem de hükümetin İsrail'le yaptığı anlaşmaya tepki vardı.

Mavi Marmara kurbanlarının aileleri ile ilgili sorunun bir an önce çözülmesini isteyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ise bu konuda kurmaylarına talimat verdiği öğrenildi. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin desteği ile çok istediği başkanlığa bu kadar yaklaşmışken referandumda tatsız bir sürpriz yaşamak istemeyen Erdoğan, Mavi Marmara davasının düşürülmesinin muhalefet tarafından kullanılabileceğini ve bunun da muhafazakar seçmen üzerinde etkili olabileceğini göz önünde bulundurarak "Çatlak sesleri kısın, referandumdan önce bu sorunu çözün" diyerek, ailelerin ikna edilmesini istedi.

Erdoğan'ın bu konuda Mavi Marmara seferini organize eden IHH'nın ve Gazze seferi sırasında gemide bulunan AKP'ye yakın bazı gazetecilerle görüşülerek ailelerin ikna edilmesi için devreye girmelerini isteyebileceği de öğrenildi.

DOLAR MI DÖDENECEK TÜRK LİRASI MI?

Öte yandan bir başka tartışma konusu ise, ailelerin tazminatı almaya ikna edilmesi halinde ödemenin dolar olarak mı yoksa Türk Lirası ile mi ödeneceği konudunda yaşanıyor. Son dönemde dolardaki artış nedeniyle vatandaşlara 'Dolarlarınızı bozdurun, Türk lirasına dönün' çağrısında bulunan Erdoğan'ın, Mavi Marmara kurbanlarının yakınlarına da böyle bir çağrı yapıp yapmayacağı merak ediliyor.

AİLELER PARAYI FİLİSTİN'E BAĞIŞLAYABİLİR

Öte yandan, Mavi Marmara davasının düşürülmesi kararına tepki gösteren ailelerin ise, İsrail'in ödediği 20 milyon dolarlık tazminatı kabul etmeden doğrudan Gazze'de yaşayan Filistinliler için bağışlamayı düşündükleri biliniyor. Erdoğan ise bu seçeneği de göz önünde bulundurarak, her ne şekilde çözülecekse bir an önce çözülmesini ve referandum için meydanlara çıktığında Mavi Marmara sözü duymak, pankartı görmek istemediği öğrenildi.

İlgili Haberler

Güncel

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

Güncel

Alaattin Çakıcı'nın nakil nedeni ortaya çıktı

Güncel

Adıyaman'da PKK'lılar mermer şantiyesini ateşe verdi

Güncel

AB'den serbest bırakılan Yunan askerlere ilişkin açıklama

Güncel

Yiğit Bulut: Türk - Rus İmparatorluğu tezinden asla vazgeçmedim

Güncel

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Güncel

Sulama kanalına düşen çoban boğuldu

Güncel

Maltepe'de silahlı soygun

Güncel

'Türkiye yıl sonunda NATO'dan çıkabilir'

Güncel

FSM'de trafik kazası: 1 ölü

Güncel

ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali!

Güncel

Kur artışı elektrik üretimini de vurdu