darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

Mayınlar tehlike saçıyor, devlet 2024'e kadar kalsın diyor

Tunceli'nin Nazımiye ilçesindeki kara mayınları tehlike saçıyor. Geçtiğimiz hafta bir ineğin mayına basması sonucu yaralanmasına sitem eden yurttaşlar halkın tapulu alanlarına yerleştirilen mayınların derhal kaldırılarak can güvenliklerinin sağlanmasını istedi.

Evrensel'den Kemal Özer'in haberine göre, 2004 yılında Türkiye’nin Birleşmiş Milletlere sunduğu raporlara göre Tunceli'de 10 bin 557 adet kara mayını toprağa gömülü halde duruyor. Türkiye’nin de taraf olduğu Ottawa Sözleşmesi’ne göre 1 Mart 2004 tarihinden itibaren Türkiye’deki kara mayınlarının temizlenmesi gerekiyordu. Ancak özellikle boşaltılan ve kalekollara taşınan eski karakol sahalarında binlerce mayın bulunuyor. Bu mayınlardan onlarcası da Nazmiye ilçesine bağlı Dallıbahçe köyünden taşınan karakolun ardında kalmış vaziyette. Köylerine geri dönmek isteyen yurttaşlar mayınlardan kaynaklı can güvenliklerinin olmadığını söyledi.

'İNSANLAR ÖLÜNCE HESABINI KİM VERECEK’

caglardogan-001.jpg

Geçen hafta bir ineği mayına basan ve köylerine geri dönüş yapan Çağlar Doğan karakolun taşınmasına rağmen mayınların olduğu gibi bırakıldığını söyledi. Doğan, “Hayvanlarımız zarar görüyor. Bunları söylememize rağmen yetkililer mayınları çıkarmıyor. Biz gurbette tekrardan topraklarımıza döndük, hayvancılık yapmaya başladık. Buna rağmen mayınlardan kurtulamadık. Bugün hayvanlar basıp ölüyor ama yarın insanlar basıp ölünce bunun hesabını kim verecek? Bugüne kadar onlarca hayvan telef oldu. Hep bugün, yarın çıkaracağız, tel örgüyle öreceğiz diyerek geçiştiriyorlar. Bu mayınları nasıl koymuşlarsa aynı şekilde çıkarmalarını istiyoruz. Bizim hayvancılık yaptığımız alanla mayınların olduğu alan arasında 100 metrelik bir mesafe var. Defalarca ikaz etmemize rağmen herhangi bir önlem alınmadı' dedi.

turangul.jpg

Dallıbahçe köyünde 1993 ve 2004 yılları arasında muhtar olduğunu söyleyen Turan Gül, tapulu arazisinde mayın döşeli olduğunu belirterek, “Biz defalarca başvuru yaptık. Ancak bizi hiç dikkate almadılar. 'Kim ölürse ölsün’ dediler. Devlet çıkartamıyor mu bunları' diye sordu.

'2024 YILINA KADAR KALSIN’

sertallacin.jpg

Dallıbahçe’de karakolun ’90’lı yıllarda kurulduğunu belirten Sertal Laçin ise karakolla birlikte etrafın mayınlarla kuşatıldığını belirtti. Mayınların toplanması için 2-3 sefer dilekçe verdiklerini belirten Laçin, yetkililerin mayınların 2024 yılında toplatılacağını söylediklerini aktardı.  Laçin, “Bu nedenle arsalarımızı ne ekebiliyoruz ne de biçebiliyoruz. Tehlike yaratıyor hem hayvanlar hem insanlar için, bir an evvel mayınların toplatılmasını istiyoruz' dedi.

Zeynel Laçin adlı köylü de şunları aktardı: “Alay komutanına dilekçe verdik. '1994 yılında göç ettik, şimdi geri geldik. Ev yapıyoruz. Tarlalarımıza mayın katmışsınız.  Çoluk çocuğumuz var Karakol yukarı Doluca’ya taşınacak mayınları temizleyin dedik.’ Karakol ise bize taşındıktan sonra mayınları temizleyeceğini söyledi.  Şimdi bu son zamanda bir karar daha geliyor '2024 yılına kadar sökmeyin, kalsın’ diyorlar.'

İlgili Haberler

Güncel

Eski ABD'nin Ankara Büyükelçisine kritik görev

Güncel

Emek meslek örgütleri: Krizi emekçiler değil patronlar ödesin!

Güncel

Edremit Körfezi'nde 3 kilometrelik bayram trafiği

Güncel

BİM, İPhone'ları rafa kaldırdı ama o markayı unuttu

Güncel

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

Güncel

4 yaşındaki torununa ateş ettiren dede hakkında yeni gelişme

Güncel

Bakan Çavuşoğlu: 2 başkonsolosluğu yeniden açacağız

Güncel

İstanbul Boğazı'nda faciadan son anda dönüldü

Güncel

İstanbul Tuzla Piyade Okulu'nda 'FETÖ' operasyonu: Gözaltılar var

Güncel

'İmar Barışı' mağdur etti: Evleri yıkılan yurttaşlar çadırlarda yaşıyor

Güncel

FT: Trump, Brunson krizini seçimler için kullanıyor

Güncel

Bursa'da zincirleme kaza: Ölü ve yaralılar var