darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

MEB'in yeni müfredatı: Darwin gitti, 'cihat' geldi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), milyonlarca çocuğun eğitimini, okuyacakları kitapları ve derslerin işlenişini belirleyecek müfredat taslaklarını açıklaması yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Atatürk’ün anlatıldığı derslerin kapsamını daraltan MEB, tarih kitaplarına sene içerisinde hükümet tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na alternatif etkinlik olarak gerçekleştirilen Kut-ül Amare’ye de yer verdi. Demokrasi anlatımında 15 Temmuz vurgusu ile dikkat çeken MEB, 7. sınıftan itibaren de çocuklara "cihat" kavramını anlatacak. Ayrıca yeni müfredatta cihat kavramı birçok dersin 'değerler’ başlığı altında sayıldı.

'CİHAT' ANLATILACAK

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre, MEB Bakanı İsmet Yılmaz’ın yeni müfredata ilişkin tanıtım toplantısında Evrim Teorisi hakkında “Bilim ne söylüyorsa biz onu takip edeceğiz. İlim midir, varsayım mıdır, kuramsal mıdır' ifadelerini kullanmasının ardından, lise son sınıf biyoloji kitaplarından Darwin’in evrim konusunun çıkarılması ciddi tartışmalara neden oldu. Ancak bakanlık başka alanlarda ise tartışmalı konuları yeni müfredata taşıdı. Artık imam hatip ortaokulları için hazırlanan temel dini bilgiler dersi kapsamında "cihat" konusu da işlenecek. Ders kapsamında imam hatip ortaokullarında 7. sınıflarda okutulacak “Tevhid ve vahdet medeniyeti' konusunun kazanımlarında medeniyetin temel esaslarının önemi anlatılırken 'cihat’ kavramı, temel hak ve özgürlükler ve vatan sevgisi konularıyla birlikte ele alınacak. 8. sınıf “Allah’a kulluk ve ibadet' ünitesi başlığı altında ise “Allah yolunda mücadele: Cihat' konusu başlı başına işlenecek.

TARTIŞMALI TARİH

Türkiye’de son dönemde tarihçiler arasında ciddi tartışmalar yaratan Kut-ül Amare kuşatması yeni eğitim programında kendisine yer buldu. Artık müfredatta, 8. sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi kapsamında “Milli uyanış: Bağımsızlık yolunda atılan adımlar' konusu başlığı altında “Irak - Kut’ül Amare Zaferi' çocuklara öğretilecek.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ

MEB’in tartışmaya açtığı yeni müfredatta din kültürü ve ahlak bilgisi dersine ait eğitim programlarının yer almaması da dikkat çekti. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’ın bine yakın kişinin çalışarak oluşturduğunu belirttiği yeni müfredatta din kültürü ve ahlak bilgisi dersine yönelik içeriğin bakanlığa ait sitede yer almamasının gerekçesi ise yetiştirilememesi olarak belirtildi

 

İlgili Haberler

Eğitim

KPSS puanlarının geçerlilik süresi değiştirildi

Eğitim

YKS tercih başvurularında bugün son gün

Eğitim

Liseler için ikinci nakil başvuruları başladı

Eğitim

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme sonuçları açıklandı

Eğitim

LGS 1. nakil sonuçları açıklandı

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı: Tweet'lerimi gözden geçirdiler, hayatta kaldırmam

Eğitim

Türkiye, Avrupa'daki Türk gençlerin "dilini ve dinini korumak için" için haftasonu okulları kuruyor

Eğitim

Atanamayan öğretmenler bekliyor, ilahiyatçılara ayrıcalık veriliyor

Eğitim

MEB'den 'profesyonel yöneticilik' açıklaması

Eğitim

'Logosuz' üniversite açıldı

Eğitim

YÖK başarı bursunda yeni düzenleme

Eğitim

Okul yönetimlerinde artık eğitimciler olmayacak