YAZARLAR

Tüm Yazıları Doğan Yurdakul

Çamura batan Pelikan debeleniyor

04.05.2016 09:41

Bizler 1 Kasım seçimlerinden bu yana AKP içinde taht oyunları oynandığını, Davutoğluna karşı saray darbesi tezgahlandığını anlatmaya çalışıyoruz. Biz bunları yazdıkça,  iktidarın besleme kalemleri hep birlikte bu söylenenlerin spekülasyon olduğu kuru gürültüsünü çıkarıyorlardı. Çünkü yakın zamana kadar onlar için kol kırılır yen içinde kalırdı.

Ne olduysa oldu, bu taht oyunları birdenbire su yüzüne çıktı ve yandaş medyanın yayın organları Erdoğan-Davutoğlu çekişmesinde taraf oluverdiler. Aynen, bir zamanlar ortak oldukları cemaati deşifre edenlere saldırıp, daha sonra öküz ölüp ortaklık bitince geri dönüp, cemaati paralel ilan etmeleri gibi.

ANLAMAK İSTİYORSAN MEDYAYA BAK

Zamanınız varsa ve sıkılmazsanız havuz medyasının nasıl göbeğinden bölündüğüne bir göz atıverin. Patronlardan söz edeceksek, bir zamanların Maocusu şimdilerde kimilerinin Şems Ethem dediği Ethem Sancakın yayın organları birtaraf, Albayrakların ve Kiler grubunun yayın organları başka bir taraf. Yayın organlarından söz edeceksek, Yeni Şafak, Karar, Yeni Yüzyıl vs. bir taraf. Sabah, Akşam, Star vs. başka bir taraf.

Erdoğan ile başı dertte olan Doğan Medyayı da unutmayalım. İktidar kavgası olur da onlar yerlerinde dururlar mı? Durmazlar. İlk hamleleri Davutoğlu ekibinden Abdülkadir Selviyi transfer etmek oldu. Yeni Şafak takımının onca okunan yazarından vazgeçmesinin nedeni neydi? Davutoğlu kliğinin sesinin daha çok satan bir yerde duyulmasıydı. Erdoğan ile başı dertte olan Doğan Medya, bu işe mal bulmuş mağribi gibi atladı. Doğan gurubunun Saraya yaranmak için eskiden transfer ettiği Akif Beki ise henüz yerini belli etmiyor ama Erdoğana hafiften çakıyor. Çünkü patron Erdoğanın gidici olduğuna inanıyor. Beki-Selvi dengesi, Doğan Medyanın tavşana kaç, tazıya tut politikasının devamıdır.

PELİKAN DOSYASI

AKP içindeki çatışmalarda, nasıl olduysa pelikan adlıbir blog devreye girdi. Davutoğlunu göndermek isteyen Erdoğancılar bu adla bir internet sitesi kurdular. Hollywooddan esinlenmiş olabilirler mi, bilmem ama, Davutoğlu ekibi için hazırladıkları tuzak, o filmdeki  olaya oldukça benziyor. Denzel Washington ile Julia Robertsin başrollerini oynadığı Pelikan Dosyası filmi, Amerikan derin devleti içindeki bazı anlaşmazlıkları anlatır. 

Bu benzetme,sanırım oldukça doğru bir yakıştırmadır. ABDnin ilk Irak müdahalesi sırasında ekranlarda gördüğümüz, petrolle karışık çamurlarda debelenerek ölen okyanus kuşlarını anımsatıyor. Onlar bunu düşünmüş müdür bilmiyorum, ama sanki Davutoğlunun petrol (Ortadoğu) bataklığında boğulacağını çağrıştırıyor.

ETMESEYDİ TARİH TEKERRÜR… 

Davutoğlu taraftarları, birden bire, Özal-Mesut Yılmaz, Demirel-Tansu Çiller olaylarını anımsamaya başladılar (Abdülkadir Selvi, Hürriyet, 2 Mayıs 2016). O olayları bilirsiniz, lider Çankayaya (şimdi Beştepe Sarayına) çıkınca partisi bölünür, partinin içinden yeni bir grup onun yerini alır.

Eksik söylüyorlar. Yakın tarih bu olayın örnekleriyle doludur. Daha eskilere, Fatihe, Kanuniye, Kösem Sultana, İkinci Mahmuta, Tanzimata, Abdülhamite , Atatürk- İsmet Paşa- Celal Bayara, İsmet Paşa- Adnan Menderese, İsmet Paşa- Bülent Ecevite gitmelidirler. İktidar zor durumda kalınca kendi evlatlarını yer.

Kendileri iktidara gelmek amacıyla içinden çıktıkları Erbakan hareketini yediklerini ne çabuk unutuyorlar? Onlara çok sevdikleri Mehmet Akifin bir sözünü anımsatayım: Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey! / Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?/Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar; / Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?

Fizik kuralları siyaset için de geçerlidir. Çok baskı gören su, kapatıldığı yerden bir yolunu bulur, dışarı çıkar. Taht oyunları baskısı suyun bir yerden fışkırmasını zorluyor. Erdoğan iktidarı sallanıyor.

Eğitim