Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Meclis'in kapanması yok hükmündedir

 CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclis'teki yoklama sırasında, AKP'li bazı milletvekillerinin mükerrer oy kullandığını belirterek "Meclis'in toplantı yeter sayısı olmamasına rağmen kapanmış gösterilmesi, yok hükmündedir. Meclis'in tatil kararı alınamamıştır. Meclis'imizin derhal yarın toplanarak, bu önerge üzerinde tekrar görüşmesi ve karar alması gerekmektedir" dedi.
CHP Milletvekilleri basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda CHP'li vekilin katıldığı basın toplantısına konuşan CHP Grup Başkanvekili Gök, AKParti'li bazı vekillerin Meclis'teki yoklama sırasında mükerrer oy kullandığını söyledi.
TOPLANTI YETER SAYISI SAĞLANMADI

Meclis'in toplantı yeter sayısı olmamasına rağmen kapanmış gösterilmesinin kanunsuz bir hal olduğunu söyleyen CHP'li Gök, şöyle konuştu: "Yaptığımız incelemede, AKP milletvekillerinden Trabzon Milletvekili Salih Cora, Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Rize Milletvekili Hasan Karal, Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle ve Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal'ın hem elektronik sistemde oy kullandığını hem de oy pusulası göndermek suretiyle oy kullandığını tespit etmiş bulunuyoruz. Bu durumda, 164 sayısının bulunması gereken toplantı talebinde, iktidar partisinin sağlayabildiği oy, bu mükerrer oylar düşüldüğünde 161'de kalmaktadır. Dolayısıyla mükerrer oy kullanmak suretiyle bir sahtecilik işlemini gerçekleştiren bu milletvekillerini ve AKP grubunun bu iradesini halkımıza şikayet ediyoruz.
İÇTÜZÜK İHLALİDİR

Alınan karar, yok hükmündedir. Meclis'in toplantı yeter sayısı olmamasına rağmen kapanmış gösterilmesi, yok hükmündedir. Tam kanunsuz bir haldir. Dolayısıyla Meclis'in tatil kararı alınamamıştır. Meclis'imizin derhal yarın toplanarak, bu önerge üzerinde tekrar görüşmesi ve karar alması gerekmektedir. Tam eylemli bir İçtüzük ihlali yapılmıştır. Anayasa'ya ve İçtüzük'e aykırı olarak ve Meclis Başkanı'nın da dahil olduğu bir ortamda defalarca uyarmamıza rağmen Meclis Başkanı, 'Bu benim işim değildir' diyerek, Meclis'i kapatmıştır"
"MÜKERRER OYLARLA SAHTECİLİK YAPILMASI MECLİS'İN İTİBARINI ZEDELER"?

Meclis'te, mükerrer oylarla sahtecilik yapıldığını ifade eden CHP'li Gök, "Bu oylamada MHP de AKP ile beraber davranmıştır. İktidar partisinin çoğunluğu yoktur, bu oylamanın geçmesi açısından. Biz 161 kişiyi mevcutlu tespit ediyoruz. Geri kalan mükerrer oydur. 164 sayısının bulunması gerekirken, mükerrer oylarla sahtecilik yapılması, bu Meclis'in itibarını zedeler. Saygınlığına gölge düşürür. İktidar partisinin böyle kritik oylamalarda ne yaptığı açıkça ortaya çıkmıştır" dedi.
"REFERANDUMDA TÜRKİYE'NİN 80 MİLYONU GÖREVLİ OLMALI"
Referandumda, sandıklara sahip çıkılması konusunda uyarıda bulunan CHP Grup Başkanvekili Gök, şunları söyledi: "Halkımızı buradan uyarmak istiyoruz. Yapılacak referandumda, sandıklara sahip çıkılması, iktidarın, Meclis'in itibarını zedeleyecek şekilde böylesine mükerrer ve sahte oy kullanmaya tevessül etmesi nedeniyle ülkemizde büyük hukuksuz bir referandum sürecinin yaşanacağı ortadadır. Herkesi uyarıyoruz. Sandıklara sahip çıkacağız. İktidar partisinin Meclis'ten ve halktan çekindiği ortadadır. Meclis'teki oylamaların nasıl yapıldığı, milletvekillerinin baskıya alındığı, açık oy kullanmak suretiyle oylamanın da sakatlandığı ortadadır. Şimdi referandum sürecinde, AKP'nin yapacağı her türlü hukuksuzluğa karşı tüm halkımız gözünü açmalı ve dikkatli olmalıdır. Bunların yapacakları referandumda, Türkiye'nin 80 milyonu görevli olmalıdır. Sandıklar korunmalı, bir tek oyun heba edilmemesi için çalışılmalıdır."

 

İlgili Haberler

Politika

AKP'de aday adaylarının sayısı belli oldu

Politika

Hulusi Akar: ABD'nin YPG ile işbirliğini kesmesini bekliyoruz

Politika

İyi Parti, Kentsel Dönüşüm Mağduru Kirazlitepe sakinleri ile bir araya geldi.

Politika

Bahçeli'nin 'Görüşleri partiyi bağlamaz' dediği Enginyurt'tan açıklama

Politika

İyi Parti'den yerel seçimde CHP ile işbirliği açıklaması

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu: İş dünyası korkudan eleştiri yapamıyor

Politika

Erdoğan, Millet Bahçesi açılışında 'Gezi olaylarını yapanlar gelip görsünler çevrecilik nedir' dedi

Politika

Anadolu Kültür'e yönelik operasyonda gözaltına alınan Prof. Dr. Betül Tanbay serbest bırakıldı

Politika

'Stratejik derinlik'ten düşünce özgürlüğü açıklaması

Politika

Cumartesi Anneleri 712'inci kez sordu: Senin hiç çocuğun kayboldu mu?

Politika

İstanbul Güngören'de muhalefet partilerinden ortak açıklama

Politika

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, Atatürk heykeline saldıranlarla yarışıyor