Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Gerici Akit'in skandal paylaşımı hakkında karar verildi!

Meclis'te 'Erdoğan'ı doktora gönderelim' kavgası

TBMM Genel Kurulu’nda 'Erdoğan’ gerginliği yaşandı. CHP’li Akif Ekici, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında sarf ettiği sözlerden dolayı iki birleşim Genel Kurula girmeme cezasına çarptırıldı. Ekici’nin sözleri üzerine yaşanan gerginliklerden dolayı Genel Kurula üç defa ara verilmek zorunda kaldı.

TBMM Genel Kurulu’nda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı ve bağlı kurumların bütçe ve kesin hesapları görüşmelerine devam ediliyor. Oturumu Başkanvekili Pervin Buldan yönetiyor. Verilen yemek arasının ardından CHP Grubu adına söz alan Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, “Ben lafı hiç dolandırmam, lafı direkt söylerim, yaşamımda da siyasetimde de öyledir. Ben, buradaki Hükûmet yetkililerine de AKP Grubuna da soruyorum: Bu kadar, ülkeye haksızlık yapan, ülkeyi bu hâle getiren bir Cumhurbaşkanı var, ülkeyi felakete sürükleyen bir Cumhurbaşkanı var. Hiçbiriniz, Allah için, biriniz çıkıp da 'Ey Cumhurbaşkanı, ne yapıyorsun? Bu ülkeyi nereye getiriyorsun?’ demiyorsunuz.' diye konuştu. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HAKKINDAKİ SÖZLER MECLİS’İ GERDİ
Kendisinin Gaziantep milletvekili olduğunu ifade eden Ekici, komşuda ateş yanına ne yapılması gerektiğini sorarak, “Suriye'de bir ateş yandı bundan 5 yıl önce. Komşuda ateş yanınca bize ne görev düşer? Elimize soğutucu malzeme alıp üzerine gitmemiz gerekir. Ne yaptı Tayyip Erdoğan? Eline bidon aldı gitti, benzin bidonu aldı gitti ve bugünkü hâle getirdi. Ben soruyorum bakanlara; hani cuma namazını Emevi Camisi'nde kılıyordunuz? Nereye gidebildiniz? Ne yapabildiniz? Bundan önce 11 Cumhurbaşkanıyla beraber yaşadık, ben çoğunu hatırlarım, sizler de hatırlarsınız, aklıselim insanlardı. Hiçbir Cumhurbaşkanı bu ülkeyi ailesiyle, oğluyla, çocuğuyla, hanımefendisiyle yönetme gibi son derece yanlış, usulsüz, hukuksuz bir davranış içerisine girmemiştir. Şimdi Hanımefendi giriyor, Bilal Erdoğan Beyefendi giriyor, çoluk çocuk ailece bu ülkeyi yönetmeye kalkıyorsunuz ve buralara getiriyorsunuz değerli arkadaşlarım.' demesi AKP'li vekillerin tepkisine neden oldu. 

'PSİKOLOJİK BİR TEDAVİYE TABİ TUTALIM’
Ekici sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ben bir tavsiyede bulunacağım şimdi. 4 gruba da öneriyorum. Bizim orada, bölgemizde bazı yaşlı insanlar olur; söz dinlemez, hasta olur doktora gitmek istemez. Orada aile büyükleri ve bölgenin önde gelen insanları bir araya gelir, bu rahatsız kişiyi tedavi olmak için ikna eder. 4 grup oluşturalım, bu Recep Tayyip Erdoğan'ı psikolojik bir tedaviye tabi tutalım. Çünkü, şuurunu kaybetmiş ve sizin gibi ruhunu, beynini, düşüncesini teslim etmiş bir grupla karşı karşıyayız.' 

Bu sözler üzerine Genel Kurul’da tansiyon arttı ve şu diyaloglar yaşandı: 

Sebahattin Karakelle: Ne biçim konuşuyorsun sen Cumhurbaşkanıyla! 

Hikmet Ayar: Ruh hastasısın sen! 

Akif Ekici: Arkadaşlar, utanmasanız peygamber diyeceksiniz ya! Utanmazsanız peygamber diyeceksiniz. 

İbrahim Aydemir: Sen düzgün konuş Cumhurbaşkanına karşı! 

Akif Ekici: Siz şuurunuzu, ruhunuzu teslim etmiş bir grupsunuz. Bu Türkiye'yi ateşe sürükleme içerisinde, ülkeyi felakete iten, ülkeyi ateş çemberine iten bir kişiyle karşı karşıyayız değerli arkadaşlarım. Bu dediğim işlemin acilen yapılması gerekiyor. Kendi batağa saplanmış, bu ülkeyi de batağa çekmek isteyen bir ruhla karşı karşıyayız. Ruhunu tedavi ettirmezsek ülkemiz bir felakete gidecek. 

Nureddin Nebati: Sen doktora git, doktora! Sen doktora git, doktora! 

TANSİYON DÜŞMEYİNCE GENEL KURULA ÜÇÜNCÜ KEZ ARA VERİLDİ

Başkanvekili Buldan, yaşanan gerginlikten sonra verilen aranın ardından AKP grubunun CHP’li Ekici’nin sözlerini geri alma talebinin olduğunu ifade etti. AKP ve CHP’li grup başkanvekilleri Coşkun Çakır ve Engin Altay’ın konuşmalarının ardından CHP’li Akif Ekici’ye yerinden söz verildi. AKP'li vekiller, Ekici’nin Genel Kurul kürsüsüne gelerek özür dilemesini istemeleri yeni bir gerginliğe neden oldu. Çok sayıda AKP'li vekil Ekici’nin bulunduğu arka sıralara hareket edince tansiyonun yükselmesi üzerinePervin Buldan üçüncü kez ara vermek durumunda kaldı. Verilen arada Genel Kurul’da büyük arbede yaşanırken çok sayıda milletvekili de gerginliğin kavga dönmemesi için uğraş verdi.

'SAVUNMA YAPMA GEREĞİ DUYMUYORUZ, TAKDİR GENEL KURULUN’
Yarım saatten fazla süren aranın ardından oturumu yöneten Başkanvekili Pervin Buldan, CHP’li Ekici’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili sözlerin Meclis’ten geçici olarak çıkartma gerektiren bir fiil olduğunu söyledi. Gaziantep Milletvekili Akif Ekici’nin iç tüzüğün 163’üncü maddesi uyarınca Meclis’ten geçici olarak iki birleşim çıkarma cezası verilmesini oylamaya sundu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Ekici’nin Genel Kurul’da olmadığına dikkat çekerek Ekici’nin sözlerinin dozajı yüksek bir siyasi eleştiri olduğunu söyledi. Altay, “Savunma yapma gereği duymuyoruz. Genel Kurulu’nun takdirine sunuyoruz' dedi. Yapılan oylamada AKP'li vekillerin kabul oyları ile CHP’li Ekici, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında sarf ettiği sözler nedeniyle iki birleşim Genel Kurula katılmama cezasına çarptırıldı. 

 

İlgili Haberler

Politika

İyi Parti, Kentsel Dönüşüm Mağduru Kirazlitepe sakinleri ile bir araya geldi.

Politika

Bahçeli'nin 'Görüşleri partiyi bağlamaz' dediği Enginyurt'tan açıklama

Politika

İyi Parti'den yerel seçimde CHP ile işbirliği açıklaması

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu: İş dünyası korkudan eleştiri yapamıyor

Politika

Erdoğan, Millet Bahçesi açılışında 'Gezi olaylarını yapanlar gelip görsünler çevrecilik nedir' dedi

Politika

Anadolu Kültür'e yönelik operasyonda gözaltına alınan Prof. Dr. Betül Tanbay serbest bırakıldı

Politika

'Stratejik derinlik'ten düşünce özgürlüğü açıklaması

Politika

Cumartesi Anneleri 712'inci kez sordu: Senin hiç çocuğun kayboldu mu?

Politika

İstanbul Güngören'de muhalefet partilerinden ortak açıklama

Politika

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, Atatürk heykeline saldıranlarla yarışıyor

Politika

AKP anketinde Topbaş sürprizi

Politika

CHP ile HDP'nin ortak adayı olacağı iddia edilen Celal Doğan'dan açıklama