Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

Meclis'te 'gece yarısı' sürprizi: AKP yine geri adım attı

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP'nin Meclis'e getirdiği yasa tasarısı maddelerini halkın tepkisi yüzünden savunamadığını söyledi. Başbakan Yıldırım'ın gece yarısı Meclis'e sürpriz bir biçimde geldiğini de söyleyen Yarkadaş, bunun sebebini de açıkladı.

İKİ MADDEYİ DE GERİ ÇEKTİLER
Yarkadaş, AKP'nin kamuoyunda "tecavüzcülere af" olarak bilinen maddeden sonra "emekli akademisyen vekillere ballı maaş" öngören maddeyi de gece yarısı iptal etmek zorunda kaldığına dikkat çekti.

GECE NELER OLDU?
Yarkadaş, tweet adresinden gece 01.00'de Meclis çalışmasının tamamlandığını duyurmasının ardından şu görüşleri paylaştı:

"SAVUNAMADILAR..."

"Milli Eğitim Bakanlığı'na ait yasa tasarısı Meclis'te görüşüldü. 3 gün süren çalışma az önce tamamlandı. Tasarının tamamı oylanmadan hemen önce, AKP emekli akademisyen vekillere ballı maaş öngören maddeyi geri çekti. Yani; AKP 'ballı maaş'tan tepkiler üzerine vazgeçmek zorunda kaldı. 

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, CHP'nin itirazlarına ve verdiği önergeyi genel kurulda "Katılmıyoruz" diyerek reddetti. Bu gece ise "ballı maaş" önergesini tamamen geri çektirdi. Sonuçta, partimizin istediği oldu. AKP kendi önergesini geri çekmek zorunda kaldı. Halkın tepkisi karşısında geri adım attı. Bakan Yılmaz'ın ise süreci yönetemediği görüldü. Sonuçta halk kazandı. Adana'da çocuklar yanarken 5500 TL'lik ballı maaşın peşine düşenler, halkın hafızasına kazındı. Halk her şeyi gördü.

AKP'li vekillerin yangında 11 kişinin ölmesine rağmen, ballı maaşın peşine düşmeleri, kamu vicdanında derin bir iz bıraktı. Binali Yıldırım belli ki bu gerçeği gördü. Ki; bu yüzden tasarının tamamı oylanacakken, genel kurula sürpriz bir biçimde geldi. Yeni bir skandala engel olmak için Meclis'e gece yarısı gelmesinin başka bir anlamı da var kuşkusuz... O da şu: Yıldırım 'Başbakan benim' mesajı vermeye çalışıyor. Gruba hakim olduğunu göstermek istiyor. Zira, damat Berat Albayrak'ın koltuğunu sarstığını o da görüyor. Bu yüzden işi sıkı tutmaya çalışıyor.

Ancak ne yaparsa yapsın; son 15 günde iki tasarıdan; taciz ve ballı maaş maddelerini geri çektiler. İktidar olmalarına ve OHAL hukuksuzluğuna rağmen iki tasarıda da geri adım attılar. En büyük gücün halk olduğunu anlamak zorunda kaldılar."

İlgili Haberler

Politika

'TFF Başkanı Yıldırım Demirören, İddaa ihalesine giriyor'

Politika

Belediyenin borç batağındayken, maliyeti 500 bin lira tutan kitap bastırdı

Politika

Eski AİHM yargıcı Türmen: Türkiye, AİHM kararını uygulamazsa çok güç durumda kalır

Politika

TOKİ, günde 28 bin TL tazminat ödüyor

Politika

Çeşme Plajı'ndaki işletmeleri kaldıran belediye, plajı halka açtı

Politika

Ankara Gar Katliamını fotoğrafladı...Mahkeme 'Orada olduğuna dair delil yok' dedi

Politika

YARSAV'ın tutuklu eski başkanı Arslan'a Cumhurbaşkanı'na hakaretten dava

Politika

Kılıçdaroğlu'nun AİHM'in Demirtaş kararı hakkındaki yorumu

Politika

AKP: Ankara ve İstanbul adaylarımız belli oldu

Politika

AKP'nin Antalya adayı belli oldu

Politika

Gökçek, Özhaseki'ye desteğine karşılık bakın ne istiyor?

Politika

'Erdoğan AİHM'e başvurunca oluyor da, Demirtaş başvurunca mı bağlamıyor?'