darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Meclis'te İsmail Kahraman kavgası

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan'ın Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın 'Laiklik' açıklamasına yönelik, "Böyle bir Meclis Başkanı nasıl, bir Anayasa Uzlaşma Komisyonuna Başkanlık edecek? Bunun kafası, IŞİD kafası gibi" sözleri Meclis Genel Kurulu'nda tartışma yarattı. Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, Tanju Özcan'ın mikrofununu kapatarak sözlerinden dolayı özür dilemesini istedi. 

Meclis Genel Kurulunda Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı görüşmelerinde CHP adına Bolu Milletvekili Tanju Özcan söz aldı. 

Konuyla ilgili görüşlerini belirten Tanju Özcan, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın 'Lailklik' açıklamasına değindi.
Tanju Özcan, "Sizler tarafından seçilen, sizin oylarınızla başkan seçilen Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı'nın o talihsiz sözlerini bütün Türkiye tartışıyor. Doğru mu? Burada anlamadığım bir şey var; şimdi, grubunuz adına konuşmalar yapıldı, "Sayın Meclis Başkanının laiklikle ilgili sözlerine biz katılmıyoruz." denildi; sonra, Başbakan çıktı "Katılmıyoruz, kendi görüşü." dedi.

En son, Sayın Cumhurbaşkanı bile çıktı "Katılmıyorum, kendi görüşü." dedi. Şimdi, eğer bu doğruysa, -herhangi bir konudan bahsetmiyoruz, laiklikten bahsediyoruz, laikliğin Anayasa'dan çıkartılması meselesinden, "Dindar bir anayasa yapalım." diyen bir Meclis Başkanından bahsediyoruz- hiçbiriniz sahip çıkmıyorsanız, artık bu Meclis Başkanının siyasi olarak bir alt yapısı kalmamıştır; Sayın Meclis Başkanı -siz samimiyseniz- görevini derhâl bıraksın bana göre. Siyaseten yapması gereken, doğru olan da bu. Arkadaşlar, böyle bir Meclis Başkanı nasıl bir Anayasa Uzlaşma Komisyonuna Başkanlık edecek? Bunun kafası, IŞİD kafası gibi" diye konuştu.

Tanju Özcan'ın "Bunun kafası IŞİD kafası gibi" sözleri üzerine Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, "Bundan dolayı özür dileyin. Meclis Başkanını bu şekilde itham edemezsiniz" diyerek özür dilemesi istedi.

Konuşmasına devam eden Tanju Özcan özür dilemeyince Başkanvekili Ahmet Aydın, mikrofonu kapatıp, İçtüzüğün 66'ncı maddesi olan ' İki defa yapılan davete rağmen, konuya gelmeyen milletvekilinin aynı birleşimde o konu hakkında konuşmaktan men edilmesini Genel Kurula teklif etti. 

Bunun üzerine CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, tutanakların incelenmesinin ardından bir karar verilmesini istedi. Tanju Özcan'ın bu sözleri AKP sıralarından protesto edilince Ahmet Aydın bileşime ara verdi.

İlgili Haberler

Politika

Mustafa Sarıgül'ün seçim çalışmalarına başladı

Politika

Gazetecilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu: Erdoğan'a yakın isimler dolar vurgunu yaptı

Politika

Washington Post: Trump Türkiye'ye baskı uygulamakta haklı, sadece bunu yapış şekli yanlış

Politika

Sezai Temelli'den 'Özeleştiri vermeyeceğiz' sözlerine ilişkin açıklama

Politika

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Politika

Berat Albayrak, Alman mevkidaşıyla görüştü

Politika

'ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz'

Politika

WSJ: Erdoğan-Trump çatışmasının kazananı Putin olacak

Politika

İyi Parti'de Başkanlık Divanı belli oldu

Politika

Rusya'dan Suriye için üçlü zirve açıklaması

Politika

İyi Parti'den AKP kongresi kararı

Politika

Prof. Sait Yılmaz | İsrail'in şifreleri...