darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Melih Gökçek: Babam İsmet İnönü'den nefret ederdi

CHP alerjisi ile bilinen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,Habertürk'te Veyis Ateş'in sunduğu "Akılda Kalan" programında babasının 1958 yılında Gaziantep'i ziyaret eden İsmet İnönü'nün elini öptüğü iddiasını yalanladı.

Sadun Tanju'nun yazdığı bu iddianın doğru olmadığını söyleyen Melih Gökçek "Böyle bir şey mümkün değil. Babam İsmet İnönü'den nefret ederdi. Babam Demokrat Partiliydi, sonradan Adalet Partisi'ne geçti. İnönü ve CHP'nin darbenin sorumlusu olduğunu söylerdi" sözleriyle günümüzün liberal ve gerici ezberini tekrarladı.

Oysa 27 Mayıs 1960 müdahalesi bir darbe değil, gerici ve despotik Bayar-Menderes iktidarına karşı Cumhuriyetin kendisini koruma refleksi, bir gençlik ve halk hareketiydi. Türkiye 27 Mayıs 1961 Anayasası ile Batı standrtlarını aşan bir demokratik anayasal düzen oluşturmuştu. Bu anayasa ile solun önündeki yasaklar kaldıran, çalışanlara grevli toplu sözleşmeli sendikal hakları tanıyan, yasama-yürütme-yargı organları arasında güçler ayrılığı ilkesine dayalı, başta üniversiteler olmak üzere özerk kurumları yaygınlaştıran çoğulcu demokratik bir rejim kuruldu. Bu rejim 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 askeri darbeleri ile büyük ölçüde ortadan kaldırıldı. Geriye kalanlar da AKP iktidarı tarafından tamamen yok edildi.

"SÜLALECE CHP'YE ANTİPATİMİZ VAR"

Gökçek, CHP nefretinin nedenini de "Bizim sülalece CHP'ye antipatimiz var. Çünkü bizim değerlerimize düşman" sözleri ile açıkladı. Gökçek bu "değerlerin" ne olduğunu ise açıklamadı ve onların "din" olduğunu ima etti. Oysa devrimci cumhuriyet yönetimi ve CHP din düşmanlığı yapmak bir yana, inananları  yobaz ruhban sınıfının, şeyhlerin, dervişlerin, tarikatların, hacıların ve hocaların tasallutundan, baskı ve sömürüsünden kurtarmış, eşit yurttaşlık hukukunu getirmiş, insanların inançlarını özgürce yaşamalarını sağlamıştı.

Dolayısıyla Melik Gökçek bu sözleriyle sadece dincilerin ve gerici faşistlerin artık bıkkınlık veren ve hiçbir gerçekliği olmayan iftiralarını tekrarlamış olmuyor, aynı zamanda aile boyu "cumhuriyet düşmanı" olduklarını da itiraf ediyor.

İlgili Haberler

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırıya ilişkin Ankara Valiliği'nden açıklama

Güncel

Skyland İstanbul'a milyonlar, işçilere insanlık dışı koşullar!

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden silahlı saldırıya ilişkin açıklama

Güncel

Nagehan Alçı'dan 'taciz' iddiası: Köşe yazarının yaptıklarını...

Güncel

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Güncel

Washington Büyükelçisi Kılıç'tan Levy'in yazısına tepki

Güncel

Çiçek satan anne ve oğluna otomobil çarptı!

Güncel

Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırı

Güncel

Tarım ve Orman Bakanlığı'nda üst düzey görevden almalar

Güncel

Bayram tatilinin 2. gününde kazalar 24 can aldı

Güncel

Seyhan'da bayram öncesi sıkı denetim

Güncel

Avrasya Tüneli çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı!