unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Alev Doğan

Vallahi sizi sileceğiz!

02.12.2016 13:40

13 yaşındaki kızı Zelihayı, tarikat yurdunda çıkan yangında kaybeden baba Mustafa Avcının sözlerine kulak verin. Dinci-gericilik elini çocuklarımızın üzerinden çeksin diye, insanca yaşayalım diye, şu dağılmış pazar yerlerine benzeyen memleketimizin biricik umudu bizlerin ellerinde diye.

İnsanın kafası, aklı, elleri, ayakları, parmakları, bulanır mı hiç? Bizlerin bulanıyor işte. Ardı ardına gelen tecavüz, taciz, ölüm, açlık, sefalet, cinnet  haberlerinden, memleketi bu hale getirenlerden bulanıyor.

Memleketin hali ortadayken liberal kalemler sosyalistlere saldırıyor; Fideli neden seviyorsunuz diye?

Ücretsiz akciğer aşısını insanlığa armağan eden, yoksul ülkelere binlerce hekim gönderen, emperyalizme kafa tutan Kübaya ve Fidelin ideallerine saldırıyorlar hem de günde onlarca taciz, tecavüz ve cinayet haberlerinin geldiği ülkemizden, insanların ilaç kuyruklarında öldüğü ülkemizden, göçük altında kalan işçilerin cenazelerine bile ulaşılamadığı ülkemizden, açlıktan bebeklerin öldüğü ülkemizden, gazetecilerin hapislere tıkıldığı ülkemizden saldırıyorlar.

Memleketin bu hale gelmesinde hiç payları yokmuş gibi pervasızca saldırıyorlar. Utanmıyorlar. Yüzleri bile kızarmıyor. Her gün yeniden yeniden yazıyorlar.

O kadar çok konuşuyorlar ki, söyledikleri yalanların ucunu kaçırıyorlar. O yüzden kulak verin 13 yaşındaki kızı Zelihayı, tarikat yurdunda çıkan yangında kaybeden baba Mustafa Avcının sözlerine. Seçeneğiniz olduğunu bilin diye, başka bir dünyanın mümkün olduğunu görün diye, o dünyanın yalnızca sizin ellerinizle inşa edileceğini anlayın diye, mücadele edin diye…

Başka bir seçeneğiniz olduğunu bilin.

Tam 60 yıl önce bugün, Batista diktatörlüğünü devirmek için Che ile beraber Küba topraklarına ayak basan Fideli düşünün.

Kübadaki çocukların yüzlerindeki gülümsemeyi düşünün.

Her gün biraz daha kapkara duyarak ölümü, onurumuzdan yitirerek nasıl yaşadığımızı düşünün. Ama en önemlisi buna neden katlanmak zorunda olduğumuzu düşünün.

Laikliğin ekmek gibi su gibi nasıl da önemli olduğunu düşünün.

Çocuklarımızı öldüren bu düzeni elimizin tersi ile itebileceğimiz gerçeğini düşünün.

Razı olmadığımızı ve olmayacağımızı, asla boyun eğmeyeceğimizi düşünün.

Gücünüzü düşünün ve tekrarlayın vallahi gericiliği bu topraklardan sileceğiz

 

Eğitim