darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

Membic'den sonra hedef Bab!

Demokratik Suriye Güçleri'nin Menbic'i IŞİD'den kurtarmasının ardından bir sonraki hedef Bab olarak belirlendi. ANHA'nın haberine göre bugün Bab Askeri Meclisi’nin bir basın açıklamasıyla ilan edildiği duyuruldu. Bab, Halep'in doğu kırsalında IŞİD kontrolündeki en büyük kent.

Menbic'in IŞİD'den alınmasının ardından bugün 7 devrimci gücün birleşmesiyle Bab Askeri Meclisi'nin kuruluşu ilan edildi. Açıklamada, "IŞİD'in zulmü altındaki Bab halkını özgürleştirmek için hamle başlatacağız" denildi.

Basın açıklaması Bab kırsalında gerçekleşirken konuya ilişkin açıklama Bab Askeri Meclisi Genel Komutanı Cemal Musa tarafından yapıldı.

Musa açıklamada şunları kaydetti:

“Suriye’de 5 yıldır devam eden kriz derinleşerek daha da içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Bölgede yaşanan vahşet sarmalı korkunç derecelere varmıştır. Bu bölgesel ve uluslararası güçlerin bölgedeki şiddet ve kriz sarmalı öyle bir merhaleye gelmiştir ki, artık toplum hedef alınmaktadır. Ancak buna rağmen ulusal birlik anlamında olumlu arayışlar da durmamıştır.

Yıllardır Bab ve kırsal bölgelerinde yaşayan halkımız çetelerin her türden acı, vahşet ve dehşetine maruz kalmaktadır. Son olarak da DAIŞ çeteleri ortaya çıkarak gayrı ahlaki ve gayrı insani uygulamalarıyla bölgenin çoğulcu kültürel dokusu olan ortak yaşam ve kardeşlik bağlarını tamamen ortadan kaldırmak istemiştir.

Yıllardır DAIŞ çeteleri ve tekçi Baas rejimine karşı ülkenin dört bir yanında halkların korumak pahasına mücadele ettik. bu uğurda önemli zengin tecrübe ve deneyim elde ettik. Ortak yaşam ve halkların kardeşlik bağlarından gelen tüm tabur, tugay ve yurtsever devrimci güçler olarak bizler tarihi ve ahlaki sorumluluğumuzu halkımıza karşı yerine getirmek ve komşumuz özgür Minbic’in tecrübesi, halkımızı özgürleştirmek için ortak mücadele adımı atmayı bize farz kılmıştır. Suriye’nin tamamının özgürleştirilmesi, demokratik, özgür ve ortak bir vatan inşasının gerçekleşmesi için bir adım daha atıyoruz.

Bu sebeple Bab Askeri Meclisi oluşumunu ilan ediyoruz. Bu meclis Bab toprakları için devrimcilerin gerçek çatısı olacaktır. Bizler meclis çatısı altında Bab ve kırsalının sınırları içinde mücadele edecek ve bölgemizi zulüm ve vahşetten kurtaracağız. Bab devrimin bir sembolü ve Demokratik özgür ve çoğulcu bir Suriye inşasının temeli olacaktır.

Meclisimiz tüm halkların düşmanı DAIŞ çetelerine karşı savaşacak bölgedeki tüm yurttaşlara ayrım uygulamaksızın özgürlük ve kurtuluşu getirecektir.

DAIŞ çetelerinde karşı bir safta savaşmak için tüm tabur, yurtsever ve demokratik kişilerin bu Meclise katılımları için kapılarımız sonuna kadar açıktır.

Bu temeller üzerinden Bab ve kırsalındaki tüm halkımıza, özellikle de gençler ve göçmenlere saflarımıza katılmaları, ulusal ve insani görevlerini halkına karşı yerine getirmeleri çağrısında bulunuyoruz.

Suriye’deki ulusal, demokratik güçlere ve diğer güçlere Bab ve kırsalındaki halımızı kurtarmak için meclisimize destek vermeleri çağrısında bulunuyoruz. Yine ABD öncülüğündeki DAIŞ karşıtı uluslararası koalisyona halkımızı DAIŞ çetelerinden kurtarma mücadelemizde bize destek vermeleri çağrısında bulunuyoruz.

Bab Askeri Meclisi 16 komutandan oluşmaktadır:

Genel Komutan: Cemal Mûsa

Yardımcı Komutan Cîgir: Yûsif Mihemed, Ehmed Ebû Cebel ve Sultan Mehmûd

Bab Askeri Meclisi içerisinde yer alan güçler şöyle:

Bab Devrimciler Cephesi

Qebasîn Şehitleri Tugayı

El-Selacîqa Tugayı

Bab Kırsalı Şehitleri Taburları

Ehrar Erîma Taburları

Şehit Silo El-Raî Tugayı

El-Kiêba Şehitleri Tugayı

Meclisimizi ilan etmekle birlikte, halkımıza tüm enerjimizle adaletin gücü, halkımızın desteği ve uluslararası koalisyonun da desteğiyle Bab ve kırsalını kurtaracağımızın sözünü veriyoruz.

Yaşasın Özgür ve Demokratik Suriye

Yaşasın Bab Askeri Meclisi' 

İlgili Haberler

Dünya

Cihatçılar yine ABD korumasında: Çok güçlü bir yanıt veririz

Dünya

ABD basını eski avukatın itirafını yorumladı: Trump'ın başkanlığının en korkunç günü

Dünya

Facebook'tan İran ve Rusya kararı: Yüzlerce hesap kapatıldı

Dünya

Bahreyn, Katar'a vize vermeyi durdurdu

Dünya

Vanuatu'da 6,5 büyüklüğünde deprem

Dünya

Yunanistan yargısı: 8 firari askere iltica hakkı verildi

Dünya

Trump'ın avukatı ve kampanya direktörü itirafçı oldu!

Dünya

Venezuela 7.3 büyüklüğünde deprem

Dünya

Bahreyn, Katar'a vize vermeyeceğini duyurdu

Dünya

Endonezya'da balina köpekbalığının üstüne çıkan dalgıçlar tutuklandı

Dünya

NASA, Ay'ın yüzeyinde su buzulları bulduklarını duyurdu

Dünya

Köpeğini timsahtan korumaya çalışan kadın hayatını kaybetti