darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Merakla beklenen soru:Obama koltuğu devretmeden af çıkartacak mı?

ABD Başkanı Barack Obama'nın görev süresinin dolmasına günler kala, Eski bir Taliban esiri, binlerce küçük uyuşturucu kaçakçısı ve Rastafarian bir 'peygamber' aynı sorunun yanıtını bekliyor: Af çıkacak mı?

ABD Anayasası, bir cumhurbaşkanına "Birleşik Devletler aleyhindeki suçları" affetmek ve federal cezaları kısaltmak veya sona erdirmek için izin veriyor.

Bazı ABD başkanlarının, görev süresi bitimine yakın bu güçlerini "küstahça" kullandığı belirtiliyor.

2001'de görev süresinin son gününde Demokrat başkan Bill Clinton, eski eşi Demokratlar'a büyük bir bağış yapan kaçak tüccar Marc Rich'e son derece tartışmalı bir af bağışlamıştı.

16 yıl sonra Obama da, cezasız kalmasın yahut ceza verilmesin talebinde bulunan farklı tarafların baskısı altında. 

Bunların arasında olanlardan biri, eski Amerikan Kara Kuvvetleri çavuşu Bowe Bergdahl. ABD Silahlı Kuvvetleri'nde çavuş olarak görevini sürdürürken Taliban tarafından kaçırılıp, beş yıl savaş tutsağı olarak kaldıktan sonra Taliban tarafından Guantanamo üssündeki 5 mahkumla takas edilen Bergdahl, serbest bırakıldıktan sonra Beyaz Saray gül bahçesinde düzenlenen törende Barack Obama ile basın mensupları karşısına çıkmış ve 'besmele' ile başladığı konuşması, ABD kamuoyunda tartışma yaratmıştı. Bergdahl, 14 Aralık 2015 tarihinde ordudan firar ettiği gerekçesiyle ABD Silahlı Kuvvetleri Askeri Mahkemesi tarafından hapse mahkum edilmişti.

1975'de iki FBI ajanını öldürmekten hüküm giyen Amerikan yerli aktivistlerinden Leonard Peltier de, Obama'nın affından yararlanması beklenen kişilerden biri. 

Bir diğer isim ise, Edward Snowden. ABD'li bilgisayar uzmanı, eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı iken, ulusal sırları ifşa ettiği gerekçesiyle gıyabında yargılanmış, Rusya'ya geçici olarak iltica etmişti. 33 yaşındaki Snowden, oyuncu Susan Sarandon, müzisyen Peter Gabriel gibi çok sayıda ünlü isim tarafından destekleniyor.

Obama'nın Snowden'ı affetmediği durumda, Donald Trump yönetimi altında Snowden'ın idam cezası ile karşı karşıya kalacağı iddia ediliyor.

Bir diğer 'sızıntı' hükümlüsü ise Chelsea Manning. 700 bin hassas askeri ve diplomatik belgeyi WikiLeaks'e teslim ettiği gerekçesiyle 35 yıl hapse mahkum edilen Manning için aktivistler, cezasının aşırı olduğunu, iki intihar girişiminde bulunan askerin bu durumunun, psikolojik olarak zayıflığına işaret ettiğini belirtiyor.

2009'dan bu yana görevde olan Obama, bugüne dek 149 kişi için af çıkardı. Her ikisi de iki dönem başkanlık yapan George Bush döneminde bu rakam 189, Bill Clinton döneminde ise 396 idi.

Obama, 20 Ocak'ta Beyaz Saray'dan ayrılacak.

İlgili Haberler

Dünya

Kabil'deki saldırıları IŞİD üstlendi

Dünya

Fransa'da ilginç yasak: Sokakta oturmak yasak

Dünya

Alman gazetesi ABD'nin yaptırımlarının etkili olmamasının nedenlerini açıkladı

Dünya

Körfez basını, Katar'ın 15 milyar dolarlık yatırım vaadini nasıl gördü?

Dünya

Hindistan eski Başbakanı Vajpayee yaşamını yitirdi

Dünya

Xiamen Havayolları'na ait Boeing 737 uçağı, yere çarparak iniş yaptı

Dünya

F-35 Ortak Program Ofisi'nden kritik açıklama

Dünya

ABD'li Senatör, Washington Büyükelçisi Kılıç ile görüştü

Dünya

İtalya'da ırkçı partinin binası önünde bomba patladı

Dünya

Endonezya'daki depremde ölü sayısı 460'a yükseldi

Dünya

ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali

Dünya

'Çin 30 CIA muhbirini infaz etti'