YAZARLAR

Tüm Yazıları Mehmet Ali Güller

AKP Şamla neden anlaşmıyor?

16.01.2018 00:03

Fırat Kalkanının başlayacağı süreçte ısrarla önce Şamla anlaşmak gerektiğine dikkat çekmiştik. Bunu en az maliyetli çözüm olduğu için savunuştuk. Türkiye Şamla anlaşırsa, sınırlarını terörist geçişine kapatırsa, üstüne Suriye Hava Kuvvetlerinin kuzeyde uçmasını engelleyen angajmanları kaldırırsa, Suriye Ordusu zaten Amerikan Koridorunu ortadan kaldıracaktır!

Önce Şamla anlaşma vurgumuza o dönem bazı suçlamalar geldi. Bizim aslında PYDyi savunmak için önce Şamla anlaşma istediğimiz iddia edildi. Bu talihsiz suçlamaları yapanlara göre kervan yolda düzelecek, Türkiye Suriye topraklarına girince, Ankara ile Şam mecburen anlaşacaktı!

Olmadı, tersine Şam her fırsatta Türk Ordusunu işgalci ilan etti ve en sonunda maalesef neredeyse İdlibde Türk ve Suriye orduları karşı karşıya geldi! (Son olarak dün Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad bir kez daha Türkiyeden Suriyedeki güçlerini çekmesini istedi!)

Neysi ki, önce Şamla anlaşma vurgumuza PYDyi savunmak yaftasını yapıştıranlar artık bu esas ihtiyacı görüyorlar ve İdlibde ortaya çıkan konjonktür nedeniyle ve Afrin operasyonunun gündeme geldiği şu günlerde Önce Şamla anlaşmak gerek diyorlar.

SURİYEDE 3 STRATEJİ KARŞI KARŞIYA

Peki AKP Hükümeti neden Şamla anlaşmadı? Rusya ve İranla Astana süreci yürüten Erdoğan, neden hâlâ Esadı terörist ilan ediyor ve Şamla anlaşmaya direniyor?

Bu sorunun yanıtı, Suriyede 2 yerine 3 stratejinin çarpışıyor olmasındadır.

Eğer Suriyede 2 strateji çarpışıyor olsaydı, yani sahada sadece ABD-YPG ortaklı Suriyeyi parçalama stratejisi ile Rusya, İran ve Türkiyenin Suriyenin toprak bütünlüğünü savunduğu strateji çarpışıyor olsaydı, er geç Ankara Şamla anlaşmak zorunda kalacaktı.

Ama sahada bir de 3. strateji var! Erdoğanın Kuzey Suriyeyi fethetme stratejisi, 82. İl Halep stratejisi!

AMERİKAN KORİDORU STRATEJİSİ

Gelin önce sahada karşı karşıya gelen bu stratejileri açalım:

1. Strateji: ABDnin stratejisi, Suriyenin kuzeyinde PKKnin Suriye kolu olan PYD/YPGye dayanarak bir Amerikan Koridoru inşa etmeyi hedefliyor.

ABD bu amaçla önce IŞİDe karşı YPGyi kara gücü ilan etti, ardından YPGye 4 bin 900 TIR silah gönderdi, şimdilerde de YPGden bir konvasiyonel ordu oluşturmaya çalışıyor.

Geçen hafta ABD dışişleri yetkililerinin Suriyede PYD yetkilileri ile Kandilden gelen PKK yöneticileriyle birlikte toplantı yapması, ardından ABDnin YPGden 30 bin kişilik bir sınır gücü oluşturacağını açıklaması, Amerikan Koridoru inşa etme stratejisinin yeni hamleleri olarak önümüzde duruyor.

Bu arada belirtelim; bölgede Amerikan askeri olmayı kabul etmek hiçbir halka yakışmaz ve özgürlük getirmez, tersine halklar arsında tarihin not ettiği düşmanlıklara dönüşür ki, emperyalist ABDnin en büyük arzusu da budur! Son 40 yıl, ABDnin Kürtleri nasıl ateşe sürüp ardından sattığıyla ilgili derslerle doludur. Bunlardan ders çıkarmayanlar, önce kendi halklarına ihanet etmiş olurlar!

82. İL HALEP STRATEJİSİ

2. Strateji: Erdoğanın stratejisi, Suriyenin kuzeyini fethetme, Hatayın doğusundaki Halepi 82. il yapma stratejisidir. Hem de ilk günden beri!

AKPnin 6 saatte Şama inme ve Emevi Camisinde zafer namazı kılma hayali kurduğu o ilk günlerde, Erdoğanların gizli ajandasında Kuzey Suriyeyi fethetmek, Şamda da İhvan rejimi kurmak hedefi vardı.

Şamda İhvan rejimi kurmak hayal oldu, gerçi Kuzey Suriyeyi fethetme de hayal ama Erdoğanların içeride tek adam rejimi inşa etmek için bu hayali sürdürmeye ihtiyaçları var.

Erdoğan, stratejisini en özlü olarak daha bu hafta Kuzey Suriye Misakı Milli sınırları içindedir diyerek bir kez dala ilan etmiş oldu! (hurriyet.com.tr, 11 Ocak 2018)

Tıpkı ABD gibi, tıpkı PYD gibi ve tıpkı İsrail gibi Erdoğan da Suriyenin kuzeyine, kuzey Suriye demektedir! Ve dahası Misakı Milli sınırları içindedir diyerek ele geçirme niyetini ortaya koymaktadır!

ABD VE AKP STRATEJİSİ ÖRTÜŞMEKTEDİR

Özetle ABD stratejisi ile AKP stratejisi Suriyeyi parçalamak ve Kuzey Suriyeyi ele geçirmek hedefleri bakımından örtüşmektedir.

Aralarındaki fark şudur: ABD Kuzey Suriyede YPG egemenliği kurmak istemekte, AKP ise Kuzey Suriyeyi kendisine istemektedir!

AKP Hükümetinden sürekli ABDye yapılan PKKyle değil, bizimle hareket et çağrıları işte bu örtüşme nedeniyledir. Dahası şu koşullarda bile Erdoğanın hâlâ bölge politikalarımızı ABD ile yürütmek istiyoruz diyebilmesi, işte o örtüşmeye dayanmaktadır! (sputnik, 13 Ocak 2018)

ABD stratejisi ile AKP stratejisi, sonuçları bakımından birbirinden farksızdır; komşularla barış isteyenler açısından AKP stratejisini ABD stratejisine tercih etmek gibi bir durum olamaz.

Komşularla barış isteyenler ve emperyalizmin bölgeyi parçalama ve halkları birbirine düşmanlaştırma stratejisine karşı olanlar için tek seçenek vardır: Önce Ankara-Şam anlaşması!

SURİYENİN BÜTÜNLÜĞÜ STRATEJİSİ

3. Strateji: Sahada bir de Rusyanın öncülüğünü yaptığı, İranın destek verdiği, AKPnin de kendi stratejisine alan açmak üzere yandan girdiği bir bölge stratejisi vardır.

Çeşitli Rus yetkililerin yaptığı açıklamalara bakarsak, bu stratejinin esası şudur: Kürtler Suriye krizi boyunca bazı kazanımlar elde etmişlerdir ve bu kazanımları toptan reddetmek mümkün değildir. Kürtlerin bu kazanımlarını Suriyenin toprak bütünlüğü içinde koruyan bir anlayışla Kürtleri ABD denetiminden çıkartmak gerekir. Bunun yolu Suriye Ordusunun kuzeyde yeniden egemenlik kurmaya başlamasından ve Kürtlerin de dahil edildiği Suriye Ulusal Diyalog Kongresinden geçmektedir.

Suriyenin bütünlüğü açısından 3 strateji içinde en olumlusu, eksiklerine rağmen 3. stratejidir.

BİR KEZ DAHA ÖNCE ŞAMLA ANLAŞMA İHTİYACI!

Elbette şimdi şu soru akla gelecektir: Peki AKPnin kendi stratejisi varsa, nasıl olur da Rusyaya birlikte hareket edebilmektedir?

Moskova, AKPnin stratejisini gerçekçi görmediği ve esas olarak Amerikan stratejisiyle sahada karşı karşıya geldiği için şu taktiği uygulamaktadır: Rusya AKP Hükümetini ABD kampından ne kadar uzaklaştırabilirse ve sahada ABDyle karşı karşıya gelecek şekilde Türkiyeye Suriyede ne kadar alan açabilirse, kendi stratejisini o kadar güçlendirmiş olacak. AKP ise Rusyanın kendisine alan açan bu fırsattan ne kadar yararlanır ve sahada yer bulursa, bunu kendi stratejisi açısından kâr görmektedir.

Fakat bu, işte en son İdlibde ortaya çıktığı gibi, Türkiye ile Rusya-İran-Suriye üçlüsünü karşı karşıya getirecektir.

Buradan çıkmanın ve en önemlisi Amerikan Koridoruna gerçekten eylemli karşı çıkabilmenin biricik yolu, önce Şamla anlaşmaktır!

Şamla anlaşmayan, son tahlilde terör koridorunu da engelleyemez!

Yol bellidir: Suriyenin kuzeyinde Amerikan Koridorunu engellemenin yolu, AKP koridoru kurmaktan değil, Suriyenin toprak bütünlüğünü savunmaktan geçer!

Eğitim