darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Meral Akşener'e canlı yayında o anket soruldu

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) genel başkan adayı Meral Akşener, Türkiye'de 'parelel devlet yapılanması’nın terör örgütü sayıldığını belirtirken “Buna yardım, yataklık edenler nerede? 17-25 Aralık olmamış olsaydı yine beraber hareket edilecek miydi?' diye sordu. Akşener, "Asıl sorgulanması gereken iktidarın bu tür yapılarla beraber çalışmasıdır" dedi. Akşener, "Yaptırdığım anketlere göre MHP'nin oy oranı yüzde 25 gözüküyor" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan adayı Meral Akşener Habertürk Tv'de Ece Üner'in sorularını yanıtladı.

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun paralel proje olduğunu söyleyenler şimdi de benim paral proje olduğumu söylüyor. Her iki konunun muhatabı Devlet Bahçeli'dir. Dediklerimin arkasındayım.

Seçim hükümetindeki bakanlık görevini kabul etmiş olsaydım acaba ajan, paralelci denilebilir miydi?

O gün paralelci değildim bugün paralelciyim. Bütün bu sözleri Türk milletinin ferasetine bırakıyorum.

Olağanüstü bir kurultay talebinde bulunduk. Mahkeme kararı verdi. Şimdi kurultayı toplayacağız. Şimdi asıl soru şu, kendi seçtikleri delegelerden neden korkuyorlar. Ben 100 delegeyle görüştüm. Evet denen sayıyı söylesem uykuları kaçar.

B PLANI VAR MI?

O tüzük maddesi değişecek. Seçimli kongre sonraki iş. Genel Kurul'da bizim durumlarımızın düzeleceğini biliyorum.

Görebildiğim kadarıyla bana 3. Dünya savaşı başlatmış olmalarından anlaşılıyorki biraz zamana ihtiyaç var. Bizim Genel Merkezimi'de Saray çevresinden bir beklenti var. Anayasa değişikliğine bir destek beklentisi var.

Türkiye'nin yararına olmak üzere, iktidarın biraz dinlenmeye ihtiyacı var. Hem iktidar yapacaksınız hem muhalefet yapacaksınız zor iş. O yüzden kongrenin yapılabilmesine odaklandım.

Hukukun üstünlüğü bakımından zorlu bir süreçten geçiyoruz. Mahkeme 'delegelerin imzaları gerçek' dedi. Saadet Partisi prosedürü izleniyor.

Yaptırdığım anketlere göre MHP'nin oy oranı yüzde 25 gözüküyor.

Kurultayın yapılmasına destek olan delege salt çoğunluğun üstünde.

OY ORANLARI

AK Parti'nin yüzde 30'luk bir kemik oy oranı oluştu. Yüzde 19.5'lik bir seçmen kitlesi var ki, ANAP'tan gibi partilerden geçmiştir. Bu orandaki bir seçmenin benim başımda olacağım bir MHP'ye kaymış gözüküyor.

Ben yüzde veremem ama yaptırdığım anketlere göre yüzde 25'lik bir rakamla başlarız. MHP'nin oy potansiyelini bildiğim için nereye gideceği bizim çalışmamıza bağlı.

2001'de elbette Erdoğan mağduriyet üzerinde bir sempati vardı. 28 Şubat olmuştu, insanlar haksızlığa uğramışlardı. Sayın Erdoğan'a doğru koşan kitlenin gözlerinde öfke vardı. Benimle ilgili gördüğüm ise huzur. İnsanlar kötü haber almaktan bıkmışlar. Umutsuz gençler görüyorum. Bizlerle koşan insanların gözlerinde umut var.

Bu kutuplaştırıcı dilden insanlarını bıktığını görüyorum. Türkiye'nin farklılığını enerjiye çevireceğiz.

HDP'YE BAKIŞ AÇISI NE?

Demokrasilerde seçmenin hür iradesiyle vermiş olduğu oyların oranını tartışamazsınız. Bir kısım insan Sayın Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığının önüne geçmek istiyordu. Bir kısım insan ise bunun önüne geçilmek için oy verildiğini söylüyordu. HDP'ye oy verme gerekçelerinin yanlış olduğunu söyledim.

Hızlı bir şekilde terör olayları arttı. Oy verenlerin HDP'ten beklentileri boşa çıkmıştır. Fakat bilimsel olarak bir söylediğiniz zaman Türkiye'de çarpıtıldığını düşünüyorum. HDP'nin maalesef PKK yanında saf tutması karanlık renk haline dönmesine sebep olmuştur.

'Meral abla' diyorlar onu seviyorum. 'Meral anne' diyorlar onu da seviyorum.

"PARALEL YAPI"YA BAKIŞ AÇISI

Ben İçişleri Bakanlığım döneminde tayinler yaptım. Hanefi Avcı'yla çalıştım. Bütün bunlara baktığımız zaman en başından itibaren paralel, dikey, kare, üçgen gibi hiçbir yapı devletin içinde olamaz. Asıl sorgulanması gereken iktidarın bu tür yapılarla beraber çalışmasıdır. Görevim olsa asla müsade etmem.

Ergenekon davaları zamanında hukukun zedelendiğinin söylenmeye başladığı zaman hem Cemaat'in yazalarının hem de iktidara destek veren yazarların "hukukun azıcık zedelenmesinde sıkıntı yoktur" dediklerini duydum.

Bir gün uyandık Cemaat kumpas kurmuş. Yalçın Akdoğan'ın yazılarını okuduk. Peki burada kandırıldınız anladık. Gelelim bugüne.

Ergenekon'daki sanıklar beraat etti. Ama kimse hakkında işlem yapılmadı.

Gönlüm şaibesiz mahkemenin sürmesini ister. yarın yine "pardon bizi kandırdılar" dense hukuk zarar görür. PDY denen mesele terör örgütüyse buna yardım-yataklık edenler nerede?

17-25 ARALIK SÜRECİ

17-25 Aralık olmamış olsaydı yine beraber hareket edilecek miydi? Bugün iktidar olayım bu davaların herkesi memnun edecek şekilde devam etmesini sağlarım.

Paralel devlet yapılanmasına olduğuna inanıyorum. Bugün bu insanların yerleşmesine yardım edildi.

Sayın Bahçeli'de ben de paralel değil. Bahçeli'den öğrenmek istiyoruz, 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması Sayın Erdoğan'a yapılmış bir komplo mudur? Açıklasınlar sonra ben de görüşlerimi açıklayacağım. Bu cevabı duymayı en çok ben merak ediyorum.

MADEM PARALELİM NEDEN BAKANLIK TEKLİF ETTİNİZ?

Bir taraftan bana Bakanlık teklifi ediyorsunuz madem paralelim neden teklif ediyorsunuz. O kadar ahmakça konuşmalar var ki yazıktır bu ülkeye.

Ben hayatımda hiç insan satmadım. net bir şekilde söylemedim. Hiçbir dini grupla bağım olmadı. Zorluk görünce kaçan insanlardan iğreniyorum.

Elinde belgesi, bilgisi olan mahkemeye getirmiyorsa suç işlemiş demektir. Ben bu tür şeylere pabuç bırakacak insan olmadım. Bu arkadaşar hayatlarında 80 öncesi dönemde zorluk çekmiştir ancak sonrasında gayet güzel yaşamışlardır. Bunları en iyi Cumhurbaşkanı bilir, 28 Şubat döneminden bilir.

BAHÇELİ'NİN HAKKINDAKİ YAPTIĞI AÇIKLAMALAR

Sayın Bahçeli, son derece nazik birisi olarak bilinirdi. Ancak o televizyon programında gözümden çatır çatır döküldü. Bahçeli şaibeli sözleriyle gözümden düştü. Bahçeli 'Hep Meral derseniz çizerim' demişti. Ben mahkemeye verdim, mahkemeye.

SAYIN BAHÇELİ'YESORUYORUM; 17-25 ARALIK DARBE Mİ YOLSUZLUK SORUŞTURMASI MI?

Tayyip Erdoğan için "17-25 Recep Tayyip" rumuzunu bulan ve her konuşmasında kullanan Sayın Devlet Bahçeli'dir. Ben o soruşturmalar konusunda Bahçeli'nin yaklaşımını savunduğum için hakkımda çirkin bir iftira kampanyası başlatıldı  ve ben o kişileri mahkemeye verdim. Savunmalarında Erdoğan'ı korumak için böyle bir iftira attıklarını itiraf ettiler. Ben şimdi Sayın Bahçeli'ye soruyorum; 17-25 Aralık yolsuzluk ve hırsızlık soruşturması mı yokda Erdoğan'a darbe girişimi mi? Bahçeli kendi fikrini açıklasın ben de açıklayacağım."

ELLERİNİ YIKAYIP ÇIKAMAZLAR

"Yıllarca Hocaefendi diyenler, bitsin bu jasret diyenler, örtülü ödenekten Türkçe Olimpiatları'na destek verenler, onların imkanlarından yararlanıp yazıp çizen, televizyonlarda program yapanlar şimdi 'kandırıldık' deyip ellerini yıkayıp işin içinden çıkıyorlar. Ben başbakan olursam paralel yapı soruşturmasının tamamen bağımsız bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacağım. Dün Ergenekon ve Ballyoz kumpaslarını savunanlar şimdi 'kandırıldık, aldatıldık' diyorlar. Yarın da PDY için aynısını söylemeyeceklerinin garantisi mi var"

BAŞBAKAN OLACAĞIM"

Her ilde müthiş bir teveccüh ile karşılaşıyorum. Başbakan olacağım.

NELER VADEDİYOR?

Türkçe'niz ve bilginiz yetersizse söversiniz. Nükte yapabilmek için kavramsal alt yapınızın olması gerekiyor.

Buna çok ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Kişisel olarak kimseyi rencide etmedim. İmalı dahi bir kelimem olmadı. Sayın Bahçeli dahil kimse hakkında en küçücük bir sözüm olmadı. Bunu bilerek yapıyorum. Yoksa çok lezzetli bir kavga ederim ben. Benimle kavga eden de zevk alır çünkü hiç belden aşağı vurmam.

Buna çok ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Kişisel olarak kimseyi rencide etmedim. İmalı dahi bir kelimem olmadı. Sayın Bahçeli dahil kimse hakkında en küçücük bir sözüm olmadı. Bunu bilerek yapıyorum. Yoksa çok lezzetli bir kavga ederim ben. Benimle kavga eden de zevk alır çünkü hiç belden aşağı vurmam.

SİYASETTE ÜSLUP TARTIŞMASI

Çocuk öyle birşeydir ki emanettir. Çok dikkat edilmesi gerekiyor. Buna benze olaylarda cezaların artması gerekiyor. Sadece çocuklar değil kadınlar üzerinde de bir şiddet artışı var. Çok uzun yıllara dair kadın hakları ile ilgili bir çalışmam var. İstismar edilen kadınlar, çocuklar. Burada herkes görevini yapmalı. Ahlaksız ahlaksızdır. Şerefsiz şerefsizdir. Onun için bu saygı ve kapsayıcı dile ihtiyaç var. Karaman, küçük yerlerde de insanların güvensiz olduğunu gösterdi. O suçlunun peşinden gidilmeli. O vakfın bütün eksikleri üzerine gidilmelidir.

2018 TAKVİMİ NEDEN BEKLENMEDİ?

5 ay ne oldu da 40 milletvekili gitti. En azından bunun tartışması lazımdı. Birinci adım buydu. Kongre talebimiz oldu. İmza toplayın dedi. İmzalar yok hükmündedir dendi. Şimdi mahkemem kararı da olsa yapmam da yapmama geldi. 

Sayın Bahçeli, uzun zamandır siyasetin içinde bir politikacı. Kendi düşüncelerini daha çok beğeniyor olabilir. Bahçeli şahıslarla istişare eder, MYK ile etmez.

11,9 oy oranı elbette başarısız bir sonuçtur.

MHP'DE TABAN-TAVAN İLETİŞİMİ

Yerelden gelen bilgilerin yukarıya iletilmesi, yukarıdan gelenlerin aşağıda değerlendirilememesi gibi bir problem oluştu.

Yereli doğru bilgilendirmezseniz tacilere açık hale gelirsiniz. 14 yıldır her seferinde karşı partiden bizim partimize 'Neden Öcalan'ı asmadınız' sorusuna muhattap bırakıldık. Yönetim anlayışının derhal değişmesi lazım.

TERÖRLE MÜCADELE

Seçimlerde MHP'nin düşük oy alması sadece terörden besleniyorsunuz algısının gerçek olmadığını çıkardı.

Terör mücadelesinin yapıldığı bir gelenekten geliyorum ama aynı zamanda ben terör mücadelesi de yaptım. Evaklarının altına imza attım. Terörle nasıl mücadele edildiğini biliyorum. MHP esasında kardeşlik hukukunun hep gözetildiği bir partidir. Ben 6 ayda terörün belini kıracağım.

Şu anda Güneydoğu'daki mücadelee destek veriyorum. Güneydoğu'da mücadele eden bu evlatlarımız hukuki olarak zırha bürünmeli. 

Tanımları hızla değiştirmek gerekir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin yaptığı, terör örgütüyle mücadeledir. Güneydoğu'da yaşayan ahaliyle terör örgütünü ayırmak gerekiyor.

Seçildikten 1 hafta sonra bölgedeki düğünlere gideceğim.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE BAKIŞ AÇISI

Başkanlık sisteminin Sayın Erdoğan'dan bağımsız olarak tartışılmasını istiyorum. Ama bana göre parlamenter demokrasi öncelikli tercih olmalı. Bu sistemle ilgili bir birikimimiz var.

 

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce'den 'kurultay' tepkisi!

Politika

Çavuşoğlu'ndan Trump'a yanıt: ABD, gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor!

Politika

Mustafa Sarıgül'ün seçim çalışmalarına başladı

Politika

Gazetecilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu: Erdoğan'a yakın isimler dolar vurgunu yaptı

Politika

Washington Post: Trump Türkiye'ye baskı uygulamakta haklı, sadece bunu yapış şekli yanlış

Politika

Sezai Temelli'den 'Özeleştiri vermeyeceğiz' sözlerine ilişkin açıklama

Politika

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Politika

Berat Albayrak, Alman mevkidaşıyla görüştü

Politika

'ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz'

Politika

WSJ: Erdoğan-Trump çatışmasının kazananı Putin olacak

Politika

İyi Parti'de Başkanlık Divanı belli oldu

Politika

Rusya'dan Suriye için üçlü zirve açıklaması