unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Merdan Yanardağ: AKP kendi darbesini yapmaya çalışıyor

Ayşenur Arslan'ın Halk TV'de yeni sezona hızlı bir şekilde dönüş yapan 'Medya Mahallesi' programının ilk konuğu ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ oldu. Yanardağ, 15 Temmuz darbe girişimi ve ardından karşı devrim sürecine dönüşen cadı avı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"CUMHURİYETÇİ SUBAYLARIN ÖNÜ KESİLDİ"

Bu darbe, Ergenekon ve Balyoz kumpasları ile tasfiye edilen cumhuriyetçi subayların yerine atanan cemaatçi subaylar eliyle yapılmıştır. AKP iktidarı ve Gülen Cemaati, ordudaki Cumhuriyetçi Kemalist kadroları birlikte tasfiye ettiler. AKP, kendisine darbe düzenleyen subayları kendisi atadı.

DARBE 20 TEMMUZDA YAPILACAKTI; BAŞARILI OLURDU

Darbe planının sızması ve MİT'in haberdar olması üzerine erkene alındığını söyleyen Merdan Yanrdağ, "Eğer darbe planlandığı gibi 20 Temmuz'da yapılsaydı başarılı olacaktı. Erkene alınmasaydı, darbe girişimine katılmayan bazı unsurlarda darbeye katılacaktı" dedi.

CEMATİN A TAKIMI DARBEYE KATILMADI

Darbe girişimine katılan Fethullahçı subayların cemaatin TSK'daki kadrosu içinde 'B Takımı' olduğunu belirten Merdan Yanardağ, "A Takımı darbe girişimine katılmadı. O isimler hala TSK'da görevlerinin başında" diye konuştu.

"TEKBİRLE DEMOKRASİ GELMEZ"

Solun ve CHP tabanının sokakta olmadığı yönündeki eleştiriler üzerine Merdan Yanardağ, "Sokakta tekbir getirip teslim olmuş askerleri linç eden, kafasını kesen bir güruh var. Rabia ruhu ile direndiklerni söylüyorlar. Tekbirle demokrasi gelmez. Tekbirle ancak diktatörlük gelir, yeriat gelir, Taliban'ın Afganistan'ı ya da Pakistan olursunuz. CHP'lilerin sokağa çıkmama nedeni budur" dedi.

"KILIÇDAROĞLU'NUN ÇAĞRISI OLDUKÇA İSABETLİ"

Merdan Yanardağ, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun darbenin ardından yaptığı açıklamalrın çok isabetli olduğunu, hükümete yönelik bir uyarı olarak alınması gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu'nun, 'sorunşutrma cadı avına dönüşmemeli' şeklindeki uyarısının bu anlamda çok önemli olduğunu da söyledi.

"İKİNCİ BİR DARBE OLABİLİR"

AKP'nin başarısız darbe girişimini bir fırsat olarak kullanıp karşı devrim sürecine dönüştürmeye çalıştığına dikkat çeken Merdn Yanardağ, "İkinci bir darbe olabilir. Böyle bir tehlike var" diye uyardı.

"TOPÇU KIŞLASI MESAJI TESADÜF DEĞİL, BU İSLAMCILARIN 9 MART'IDIR"

Tayyip Erdoğan'ın Kısıklı'daki geceyarısı mitinginde Taksim Meydanı'na Topçu Kışlası yapılacağını açıklamasına değinen Merdan Yanardağ, "Bu tesadüf değil. Topçu Kışlası gerici 31 Mart ayaklanmasının sembolü. Bu darbe, AKP'ye karşı yapılmış bir darbe değil, cumhuriyete karşı yapılmış islamcı bir kalkışmadır" dedi.

 

"AKP DARBESİNE KARŞI UYARDIĞIMIZ İÇİN KAPATILDIK"

ABC Gazetesi'nin 'FETÖ'yü desteklemek' gerekçesi ile kapatılmasına da değinen Merdan Yanardağ, "Eğer bu darbe başarılı olsaydı beni kurşuna dizerlerdi. Ben yazdığım kitaplarla ve yazılarla, televizyon programlarıyla Gülen Cemaati'nin TSK içindeki yapılanmasını ilk kez deşifre eden gazetecilerden biriyim. Harbiyeden mezun olan teğmen ve üsteğmenlerin kılıçlarını Gülen'e hediye ettiklerini, bunların Özel İzmir Yamanlar Koleji'nin üst katında sergilendiğini 2006 yılında yazdım. Bizim cemaatle ne ilgimiz olabilir. Aslında bu onlar da çok iyi biliyor. Ancak biz, darbeye karşı çıkanları, AKP'ye destek vermek zorunda olmadıkları konusunda uyardığımız ve AKP darbesine dikkat çektiğimiz için sitemiz kapatıldı. Biz demokrasiye sahip çıkılması gerektiğini yazdık. Bu başlatılan cadı avının da en büyük işaretidir" dedi.

 Çok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

Adnan Oktar'ı savunan Nagehan Alçı'dan dönüş

İlgili Haberler

Güncel

Zehirlenen işçilere psikolojik baskı: Kapıda çevik kuvvet bekliyor

Güncel

3 askeri hakim meslekten ihraç edildi

Güncel

OHAL kaldırıldı ama...

Güncel

Dün tahliye edilen belediye başkanı, bugün gözaltına alındı

Güncel

Onur Hamzaoğlu için sosyal medya kampanyası

Güncel

Reina katliamı davasında ara karar

Güncel

Adnan Oktar tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

Güncel

Kayseri'de 'FETÖ' operasyonu: 7 gözaltı

Güncel

102 göçmen ve 19 cenaze Mersin'e getirildi

Güncel

Aliağa'da 700 işçinin zehirlenmesine sadece o parti tepki gösterdi!

Güncel

İstanbul'da yağmur faciası: 1 ölü, 1 yaralı

Güncel

Osmaniye'de geri dönüşüm fabrikasında yangın