Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Sincan'da Gökçek krizi

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Merdan Yanardağ: Asıl ırkçılık Suriyelilerden kalifiye eleman seçmek

ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Hayat TV'de Arif Koşar'ın sunduğu 'Ne Yapmalı Nasıl Yapmalı' programında Suriyelilere vatandaşlık konusunda çarpıcı tespitlerde bulundu. Canlı yayınlanan proğrama Merdan Yanadradğ'ın yanısıra İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Kaya ve Hayatın Sesi Televizyonu Haber Koordinatörü Ercüment Akdeniz de katıldı.

AKP'nin tartışmayı siyasi bağlamınndan koparmaya çalıştığına dikkat çeken Yanardağ, "Eğer bu tartışmayı bir insan hakları tartışması olarak yaparsak yanlış yaparız. Irkçılık, 'Suriyelilere vatandaşlık verilmesin' demek değil, 'aralarından kalifiye olanları seçeceğiz' demektir" diye konuştu.

İşte Merdan Yanardağ'ın çarpıcı açıklamaları:

"Biz eğer bir mültecilik sorununu tartışacaksak bunun düzlemi farklıdır. Ama Suriye meselesi siyasaldır. Dahası bir iç mesele haline gelmiştir ve bu konu mevcut iktidarın niteliği ve politikalarından ayrı olarak değerlendirilemez. Katar ve Suudi Arabistan'la birlikte, bir emperyalist projenin parçası olarak, bölge gericiliğine dayalı bir sünni eksen oluşturmaya çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. Bu proje ve emperyalist planlama yenilgiye uğramıştır. Hem yenileceksiniz hem dünyada Katar ve Suudi Arabistan dışında arkanızda neredeyse kimse kalmayacak, sonra da apar topar Rusya'dan özür dileyip İsrail'le arayı düzeltmeye çalışarak durumu ve iktidarınızı kurtamaya çalışacaksınız. Yok öyle bir şey. AKP iktidarı, gerçekte en zayıf dönemininden geçiyor. Gücünün zirvesinde olduğunun sanıldığı bu dönemde gerçek paradoksal olarak budur. Bu nedenle AKP ve Erdoğan yeni ittifaklarla iktidarının geleceğini garanti almak zorunda. AKP'nin eski politikasında ısrar etmesi halinde 1 yıl bile iktidarda kalaması mümkün değildir."

"FETRET DEVRİ YAŞANIYOR"

"Toplumun her kesimi ile çatışan bir iktidarla karşı karşıyayız. Kürtlerle savaşıyor, Alevilerle kavga ediyor, laik ve cumhuriyetçi kesimleri aşağılıyor, gençlikle kavgalı, orduyla dalaştı, Suriye ile fiilen savaştı, Rusya ve İran ile savaşın eşiğine geldi. Hiç bir yerde tartışmalı bir sandık sonucuna dayalı olarak iktidar olamazsınız. Türkiye'de iktidarın meşruiyet sorunu var. Cumhuriyeti yıkıp bütün değerlerine savaş açan AKP, yeni bir rejim de kuramadı. Erdoğan, Rize konuşmasında bunu açıkça ilan etti. Türkiye, hukuku olmayan bir fetret döneminden geçiyor. Ülkenin cumhurbaşkanı bunu başlattı."

"BU BİR İNSAN HAKLARI TARTIŞMASI DEĞİLDİR"

"Suriye meselesi bir insan hakları tartışması değil, siyasal bir tartışmadır. Mesele bir insan hakları ya da mülteci sorunu tartışması ise burada bir uzlaşma sağlanır. Ama konu bu değil. Bu tartışma somut bir siyasal tartışmadır. Bölgenin yeniden yapılandırılmasına dair bir tartışmadır. Bu anlamda vatandaşlık tartışmasını ırkçılık diye nitelendirmek, çok erken bir değerlendirme olur. Eğer varsa bir ırkçı yaklaşım, ki var, ama sokaktaki insanın temel yaklaşımı garklıdır. Bizim görevimiz bunu engellemektir. CHP'nin "Suriyelilerin güvenli bir şekilde ülkelerine dönmesini sağlama" yaklaşımı son derece doğrudur. CHP'yi bu noktada ırkçılıkla suçlamak doğru değil. CHP bir noktada eleştirilecekse, başta Suriye'deki bu operasyona yeterince karşı çıkmadığı için eleştirilmelidir."

SURİYELİLERİN EGE'DE BOĞULMASINA GÖZ YUMULDU

"Mülteciler konusu üzerinden Batı'ya şantaj yapmak için insan kaçakçılığına göz yumuldu. Suriyelilerin Ege sularında boğulmasına göz yumuldu. Merkel üzerinde etkili de oldu bu şantaj. Sonra bir geri kabul anlaşması ile insanlık dışı bir pazrlık yapıldı. Biz tartışmayı buradan kurmak zorundayız. Bir mazlumların sığınma hakkı ve yaşam hakkını tartışmıyoruz. Bu tartışma AKP'nin kurduğu bir tartışmadır ve AKP politikalarına hizmet eder. Bu ülkenin kalifiye elemanlara ihtiyacı yok. Bu çok çirkin bir tartışma. Eğer bu insani bir gerekçe ile yapılıyorsa, diplomasına, kalifiye olup olmamasına bakılmaz. Asıl ırkçılık budur. Ne yapacaksınız kalifiye olmayanları, geri mi göndereceksiniz?"

İlgili Haberler

Güncel

Lunchbox konkordato talep etti

Güncel

Denizli'de düşen eğitim uçağının yeri tespit edildi

Güncel

Meteorolojiden sağanak yağış uyarısı

Güncel

Kara Cuma indirimleri ne zaman?

Güncel

Flormar işçilerine 'muhbirlik davetinde bulunan' bir broşür dağıtıldı

Güncel

Reina saldırganı Abdulkadir Masharipov savunma yapmadı

Güncel

Korkunç tablo... 8 ayda 21 bin çocuk hamile kaldı!

Güncel

İşçilerin kaldığı prefabrikte yangın

Güncel

Abdullah Cömert davasında karar açıklandı

Güncel

'Hz. İsa'nın kutsal kasesi Antakya'da' iddiası

Güncel

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Güncel

Kadıköy'de 2 kadın, 1 metre çukura battı