Çok Okunanlar

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Nagehan Alçı, AKP'nin İstanbul ve Ankara adayını açıkladı

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

CHP'de 140 belediye başkan adayı belli oldu

Merdan Yanardağ, darbe girişimini Hollanda Ulusal Kanalına anlattı: Hedef dinci diktaydı

15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmeler dünya medyasının dikkatini çekmeye devam ediyor. Hollanda Ulusal Kanalı (NOS) darbe girişimi sonrası yapılan mitinglere de yer verdiği haberinde "Erdoğan yandaşlarının da karışıtlarının da artık ortak bir düşmanı var o da Fethullah Gülen" dediği haberinde Türkiye'den gazeteci olarak ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'ın görüşlerine yer verdi.

"GÜLEN CEMAATİ TEHLİKELİ BİR HAREKET"

Darbe girişimini Hollanda kanalında değerlendiren Merdan Yanardağ, "Gülen Cemaati tehlikeli bir harekettir. İllegal bir örgütlenmedir. Cinayet işleyen bir harekettir. Hrant Dink'i, Gülen Cemaati öldürdü. Ben bunu yazdığım için tutuklandım. Nedim Şener bunu yazdığı için tutuklandı" dedi.

AKP VE ERDOĞAN DA SUÇLUDUR

Yanardağ, Cemaatin yargı, TSK ve emniyet içindeki örgütlenmesini 'Kuşatılan Türkiye' adlı kitabında anlattığı için tutuklandığını hatırlattı. AKP'nin 11 yıl boyunca Cemaatle ortaklık yaptığını, Türkiye'yi birlikte yönettiklerini, Cumhuriyeti ve laik düzeni beraber yıktıklarını da anımsatan Yanardağ, "Şimdi ülke ve toplum bunun sonuçlarını yaşıyor. AKP iktidarı ve Erdoğan da en az Gülen Cemaati kadar suçludur" dedi. Yanardağ şöyle devam etti: 

"Darbe girişimi bastırıldı. Ama bir başka tehlike var. Bugün yakın ve en önemli tehdit, krizi fırsata çevirmeye çalışan laiklik karşıtı AKP'nin dinci dikkatörlük girişimidir." 

"HEDEFLERİ DİNCİ DİKTAYDI"

Merdan Yanardağ, "Yapılması gereken şey bu krizden Türkiye'nin demokrasisini ve laikliği güçlenerek çıkmasıdır. Özgürlükçü ve demokratik bir rejimin kurulmasını sağlamaktır. Eğer darbe başarılı olsaydı, Türkiye'de askeri ve islami bir dikta kuracaklardı. Başarılı olmaması herkes iin iyi oldu. Bizim için çok büyük bir tehditti bu. Ben kişisel olarak ya tutuklanırdım ya da kurşuna dizilirdim. Şaka yapmıyorum" dedi.

Hollanda kanalının, Cemaatin el konulan basın kuruluşları konusundaki sorusuna ise "gazetecilerin tutuklanmasının yanlış olduğunu" ve "AKP iktidarının basın özgürlüğünü tehdit ettiğini" vurgulayarak başlayan Yanardağ, "Bu konu özgür basının susturulması değildir. Çünkü onlar özgür, bağımsız gazeteler değildi. Bunların bağımsız gazeteler olduğunu söyleseniz islamcı militanlar bile güler. Doğrudan bir kişinin talimatı ile yayın yapan gazetelerdi. Bunların özgür basın olduğu fantastik bir yalandır, Batı bunlara çok kolay inanıyor" dedi.

 

İlgili Haberler

Güncel

Ünlü iş adamı Beşiktaş'ta öldürüldü

Güncel

'Hrant'ın komşuları Şişli'yi neden terk ediyor?'

Güncel

Almanya, Türk polisinin 'EGM Mobil' uygulamasına inceleme başlattı

Güncel

Adıyaman'da Atatürk heykeline saldıran kişinin Suriyeli olduğu iddiası yanlış çıktı

Güncel

Mısıroğlu, İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'a da 'Serseri ve Pez*venk' demişti!

Güncel

Sait Yılmaz | Gizli Bilimler ve Görünmeyen Dünya...

Güncel

Elektriği kesilen Yavuz Selim Cami'nin aboneliği iptal edildi

Güncel

Yunanistan'dan çıplak gönderilen göçmenler anlattı: Demir çubukla dövdüler

Güncel

Canice öldürülen müzisyen Deniz Değer davasında karar

Güncel

Atatürk büstüne saldıran çarşaflı kadın hakkında karar çıktı

Güncel

15 yaşındaki çocuğa camide istismarda bulunan imam tahliye edildi

Güncel

80 yaşındaki annesini bakanlığın kapısına bırakıp gitti