unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Merdan Yanardağ: Erdoğan ve AKP Suriye'de kaybetti

ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Ayşenur Arslan'ın Halk TV'deki 'Medya Mahallesi' programında gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

"SURİYE'DE YENİLGİNİN İTİRAFI"

Başbakan Binali Yıldırım'ın ilk grup toplantısında söylediği  'dostlarımızı çoğaltacak, düşmanlarımızı azaltacağız' sözünün Suriye'de yenilginin itirafı anlamına geldiğini belirterek "Erdoğan ve AKP Suriye'de kaybetti. Esad ve Suriye halkı ise gerici dinci çetelere ve emperyalizme karşı büyük bir mücadele verdi ve zafere ulaşmak üzere" dedi. Davutoğlu'nun tasfiye edilmesinde Suriye politikasındaki büüyük hezimetin de etkili olduğunu söyleyen Yanardağ, "Bu yenilginin siyasi faturası Davutoğlu'na kesilecek. Ancak bunun hukuki bedeli de var. Suriye politikasını Davutoğlu'nun tek başına yapmadığı çok açık. 'Emevi Camiinde cuma namazı kılacağız' diyen bizzat Tayyip Erdoğan'dı" şeklinde konuştu.

"BATI ERDOĞAN'I GÖZDEN ÇIKARDI"

Erdoğan ve AKP iktidarının ABD ve batı desteği ile iktidara geldiğini ancak bu blokun artık Erdoğan'ı gözden çıkardığını söyleyen Merdan Yanardağ, "Erdoğan, ABD ve Batı'nın 'Erdoğansız AKP iktidarı' seçeneğini hayata geçirmeye çalıştığını anladı. Davutoğlu'nun doğrudan kurduğu ilişkilerden bu yüzden rahatsız oldu. Kendisine bir kumpas kurulduğundan şüphelendiği için Davutoğlu'nu devre dışı bıraktı" dedi.

"KONTRGERİLLA YENİDEN KURULUYOR"

MİT'in görev ve yetkilerinin yeniden süzenlenerek yurt dışına TIR'larla sevkiyat yapmasına izin veren düzenleme hakkında konuşan Merdan Yanardağ "Burada yapılan şey aslında sadece yurt dışı operasyonlar için bir düzenleme yapmak değil. AKP, MİT ve emniyet üzerinden kendi kontrgerilla örgütünü oluşturuyor" dedi.

AKP CAMİ CEMAATİNE MAHKUM BİR PARTİ HALİNE GELİYOR

AKP'nin git gide kendisini iktidara taşıyan keismleirn taleplerinden uzaklaştığını ve artık sadece cami cemaatine hitap eden bir partiye dönüştüğünü söyleyen Yanardağ, "Tayyip Erdoğan, yıllar önce kendisi ile yaptığım bir görüşmede 'Refah Partisi neden iktidara gelemedi? Çünkü cami cemaatinin dışına çıkamadı' dediğini hatırlatarak AKP'nin de bu noktaya geldiğini belirtti.

"CHP DOKUNULMAZLIK KONUSUNDA BİR POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİNE GİTMELİ"

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlık konusunda Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyeceğini ve mahkemelere giderek hakimlere hukukun üstünlüğünü anlatacağını söylediğine dikkat çeken Merdan Yanardağ "Sayın Kılıçdaroğlu bu konuda çok zarif bir tavır içinde. Ancak hangi hakime anlatacak bunu? Ortada hakim mi kaldı? Ben Ergenekon denen uydurma davada yargılanmış biri olarak hakimlerin ne durumda olduğunu biliyorum. CHP bu konuda bir politika değişikliğine gitmeli.HDP'li vekillere destek vermeseler bile, 110 milletvekili imzası ile Anayasa Mahkemesi'ne iptal başvurusu yapmalı" diye konuştu.

"DOĞAN GRUBU YANAŞMA MEDYA OLDU"

Merdan Yanardağ, Ayşenur Arslan'ın Van'daki 6 şehit haberini birinci sayfalarında sadece başlık olarak veren Hürriyet, Milliyet ve Sabah gazetelerine tepki göstermesi üzerine "Bunlar haberi küçltünce terörün bittiğini düşünüyor. Çünkü onlar hükümetin ayıbını örtmekle görevli sayıyorlar kendilerini. Gazeteci falan değiller" dedi. 

Aydın Doğan'ın ve Doğan Grubu'nun AKP'ye biat etmesini de eleştiren Yanardağ, "Sabah grubu yandaş tamam. Hürriyet'e ne oluyor? Hürriyet yanaşma medyadır artık. Aydın Doğan neyi bekliyor. İnsanın bir sınıf onuru olur ve kendilerine ait olan bir cumhuriyete sahip çıkarlar. Bu cumhuriyet onlara ait aslında, bir emekçi cumhuriyeti değil.Sokağa mı düşecek, aç mı kalacak Aydın Doğan merak ediyorum. Bu kadar gururu, onuru çiğnenen, bu kadar hakarete uğrayan başka bir medya patronu yok, başka bir patron da yok. Onun yanında çalışan gazeteciler acınacak durumda." dedi.

 Çok Okunanlar

JP Morgan'dan AKP'ye rest: Damadın çok fazla zamanı yok

Melih Gökçek'ten tarihi çark!

Muharrem İnce: Hiç kimsenin sesi çıkmıyor

AKP'liler görevde: 'Atatürk'e küfreden çarşaflı' provokasyonu

Yeni polislere 'Hiçbir tarikata bağlı olmayacaksınız' diyen polis müdürü o tarikatın hedefinde

İlgili Haberler

Güncel

Ankara'da silahlı çatışma!

Güncel

Mustafa Ceceli'ye bir kötü haber daha!

Güncel

Eski başkan yeni başkanı öldürdü!

Güncel

Gaziantep'te sağlık ürünleri üreten fabrikanın deposunda yangın

Güncel

Melih Gökçek ve AKP'lilerin fotoğrafını kullandığı Tuğçe Maden dava açmaya hazırlanıyor

Güncel

KPSS sınav giriş belgesi onlarca kişiyi mağdur etti

Güncel

Yeniçağ yazarından polislere: Bahçeli'ye ceza uygulanması gerekir

Güncel

AKP'li belediye Mustafa Ceceli'nin konserini iptal etti

Güncel

CHP'li Tanrıkulu, bir yıllık profesörün rektör atanma gerekçesini sordu

Güncel

Antalya'da tehlikeli orman yangını: Havadan ve karadan müdahale ediliyor

Güncel

Balıkçı teknesi alabora oldu: İki kişi hayatını kaybetti

Güncel

Suriyeli adam, çocuğa cinsel istismardan beraat etti: Yasaları bilmiyormuş!