unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Merdan Yanardağ: Sivas katliam utancıyla yüzleşmeli

ABC Gazetesii Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Sivas Katliamının 23. yıldönümünde çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ulusal Kanal'da Halil Nebiler'in sunduğu "Cumartesi Gazetesi" programına konuk olan Yanardağ, Sivas katliamının 'derin devlet' diye geçiştirilemeyeceğini ve Sivaslıların bu katliamla yüzleşmesi gerektiğini söyledi.

Merdan Yanardağ'ın sözleri şu şekilde:

"KATLİAM İÇİN BİR GEREKÇE BULUNACAKTI"

"Aydınlık gazetesindeki yayınlar bu katliama gerekçe olarak gösterildi. Salman Rüşdi'nin kitabının çevirisi yayınlandığı için, bu yayın katliama geerekçe sayıld. O dönem herhangi bir gerekçe yaratılacaktı. O yıllar cumhuriyetçi ve devrimci aydınlara bir dizi suikastin düzenlendiği bir dönemdir. Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Turan Dursun ve Muammer Aksoy bu dönemde öldürüldü. Bu isimler solun değerleri olmanın yanısıra, cumhuriyet değerleri ile barışık aydınlardı. Madımak Katliamı da o dönem oluşturulan atmosferin bir devamıdır. 1979 İran devriminin ardından bir karşı devrim yapıldı. İran karşı devrimi, islamcılarla bir ortak gelecek ve demokrasi kurulamayacağının kanıtıdır. Türkiye'de o dönem sol içinde islamcılarla ortak hareket edilebileceği tartışılıyordu. Sontaki yıllarda AKP diktasına destek verenler de bu geleneğin devamıdır. Tekbir getirerek kafa kesenlerle demokrasi kurulabileceğini savunanların bir kısmı bugün Cumhuriyet gazetesindedir."

"ALEVİ OLDUKLARI İÇİN DEĞİL, CUMHURİYETÇİ VE SOLCU OLDUKLARI İÇİN ÖLDÜRÜLDÜLER"

"Sivas katliamına gelince, o konuda Alevi yurttaşlar çok duyarlıdır. Bu duyarlılık konusunda haklıdırlar da. Ancak unutulmasın ki orada ölenlerin çoğu Alevi değil. Aralarında sünni insanlar vardır. Onlar Alevi veya Sünni oldukları için değil, aydınlanmacı, ilerici, laikliğe inanan devrimci aydınlar ve sanatçılar oldukları için öldürüldüler."

"DERİN DEVLET DİYE GEÇİŞTİRİLEMEZ, SİVASLILAR BU UTANÇLA YÜZLEŞMELİ"

"Cumhuriyete inanan ve Sünnii kökenli yurttaşlarımızın da bu katliamı güçlü bir şekilde kınaması gerekir. Sivas katliamı da bir çok olayda olduğu gibi bir avuç ajanın kışkırtması olarak lagılatılmaya çalışılıyor. Aleviler de büyük ölçüde bunu benimsemiş görünüyor. Çok tekrarlanarak bu benimsetilmeye çalışılıyor. "Derin devlet geldi, orayı yaktı, yıktı" deniyor. 15 bin insan 8 saat boyunca tekbir getirerek orayı kuşattı. Oradaki yobaz, gerici ve cumhuriyet düşmanlarının gerçekleştirdiği, "Cumhuriyet Sivas'ta kuruldu, Sivas'ta yıkılacak" sloganının atıldığı ve benzin getirerek, "yakın ulan yakın" denilerek, sakallı, şalvarlı, sarıklı insanların bidon bidon benzin taşıdıkları görüntülerle sabit. Dolayısıyla hangi komplo ile açıklamaya çalışırlarsa çalışsınlar, Sivaslılar bu gerçekle yüzleşecek. Sivaslılar bu utançla yüzleşmelidir. Katliam sanıklarından biri Sivas'ta saklandığı evde 8 sene sonra adliyenin iki sokak yanında saklandığı ortaya çıktı. Ben bu katliamın Türkiye için büyük bir utanç olduğunu düşünüyorum."

TÜRKİYE-RUSYA YAKILAŞMASI

Merdan Yanardağ, AKP'nin dış politikada attığı İsrail ve Suriye adımlarının da dış politikada yenilginin kabulu anlamına geldiğini söyledi. Yanardağ, "AKP içeride ve dışarıda bütün desteğini kaybetmiştir. Sadece cami cemaatine yaslanan bir iktidar durumunda kalmıştır. Bu şekilde ülkeyi yönetemeyeceğini görmüştür. Rusya ile yakınlaşma, Suriye'de yenilginin kabulüdür" dedi. Çok Okunanlar

JP Morgan'dan AKP'ye rest: Damadın çok fazla zamanı yok

Melih Gökçek'ten tarihi çark!

Muharrem İnce: Hiç kimsenin sesi çıkmıyor

Özdağ'dan 'Akşener istifa etti' iddiasına ilişkin açıklama!

AKP'liler görevde: 'Atatürk'e küfreden çarşaflı' provokasyonu

İlgili Haberler

Güncel

'Kahveme ilaç atıp paramı çaldılar'

Güncel

Ankara'da silahlı çatışma!

Güncel

Mustafa Ceceli'ye bir kötü haber daha!

Güncel

Eski başkan yeni başkanı öldürdü!

Güncel

Gaziantep'te sağlık ürünleri üreten fabrikanın deposunda yangın

Güncel

Melih Gökçek ve AKP'lilerin fotoğrafını kullandığı Tuğçe Maden dava açmaya hazırlanıyor

Güncel

KPSS sınav giriş belgesi onlarca kişiyi mağdur etti

Güncel

Yeniçağ yazarından polislere: Bahçeli'ye ceza uygulanması gerekir

Güncel

AKP'li belediye Mustafa Ceceli'nin konserini iptal etti

Güncel

CHP'li Tanrıkulu, bir yıllık profesörün rektör atanma gerekçesini sordu

Güncel

Antalya'da tehlikeli orman yangını: Havadan ve karadan müdahale ediliyor

Güncel

Balıkçı teknesi alabora oldu: İki kişi hayatını kaybetti