darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Merkel, soykırım tasarısının prova oylamasında 'Evet' oyu kullanmış

Alman Federal Meclisi'nin görüşmeye hazırlandığı sözde 'soykırım' tasarısı nedeniyle Ankara-Berlin hattında soğuk rüzgarlar esiyor. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın arayıp konuştuğu Almanya Başbakanı Angela Merkel'in salı günü Birlik partileri ortak meclis grubunun karar tasarısıyla ilgili prova niteliğindeki oylamasına katıldığı ve kabul oyu kullandığı ortaya çıktı.

YEŞİLLER "MERKEL DE GELSİN" DEDİ

Yeşiller Partisi, Alman Federal Meclisi'nde soykırım tasarısının oylanacağı oturuma Başbakan Merkel'in de katılmasını istedi. Alman Yeşiller Partisi, Başbakan Angela Merkel'den 1915'te yaşananları 'soykırım' olarak niteleyen karar tasarısının oylanacağı perşembe günkü meclis genel kuruluna katılmasını istedi.

Yeşiller Milletvekili Britta Haßelmann, Bild gazetesine verdiği demeçte, "Başbakan'ın mevcudiyetiyle bu zor ve önemli tartışmanın ehemmiyetini vurgulamasını arzulardım" dedi.

MERKEL, PROVA OYLAMADA 'EVET' OYU KULLANMIŞ

Haberde, Başbakan Merkel'in salı günü Birlik partileri ortak meclis grubunun karar tasarısıyla ilgili prova niteliğindeki oylamasına katıldığı ve kabul oyu kullandığı belirtildi.

TASARI NE DİYOR

Hristiyan Birlik, Sosyal Demokrat ve Yeşiller partilerinin meclise sundukları ortak karar tasarısında 101 yıl önceki Ermeni tehcirinin 'soykırım' olarak derecelendirilmesi öngörülüyor. Karar tasarısının Perşembe günü Alman Meclisi'nde onaylanması bekleniyor.

MERKEL "ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün aradığı Alman Başbakan Angela Merkel'eAlmanya Parlamentosu'nda Perşembe günü oylanacak olan 1915 olaylarıyla ilgili tasarı hakkındaki kaygılarını iletmiş, Merkel ise Erdoğan'a konuyla ilgili ellerinden geleni yapacaklarını söylemişti.

SARKİSYAN ALMAN GAZETESİNE KONUŞTU

Öte yandan Alman Meclisi'nde perşembe günü oylanacak olan soykırım karar tasarısına ilişkin Bild gazetesine açıklamalar yapan Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan,Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasının geçerliliğini yitirme olasılığının, soykırım karar tasarısının onaylanması ile ilgisi olmadığını söyledi. Sarkisyan "bu anlaşmanın zaten ayaklar altına alındığını ve Türkiye gibi bir ortak ile uzun vadede hayata geçirilmesinin zor olduğu hissine sahip olduğunu" savundu.

"HAYIR BİZ ERDOĞAN'A GÜVENMİYORUZ"

Sarkisyan, "Avrupa Türkiye'ye güvenebilir mi?" sorusuna da "Avrupa için konuşamam ama kendi deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim: Hayır, biz Erdoğan'a güvenmiyoruz" sözleriyle yanıt verdi. Ermenistan'ın yıllarca Türkiye ile diplomatik ilişki kurmak için çaba gösterdiğini belirten Sarkisyan, "örneğin Zürih Protokolü'nün Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanması gerektiğini ancak Erdoğan'ın bunu engellediğini" savundu.

ALMANYA, ERMENİLERİ TANINSIN İSTİYOR

Almanya Ermenileri Merkez Konseyi de Alman Meclisi tarafından sözde 'soykırım'ın tanınmasını önemli bir mesaj olarak görüyor. Konsey Başkanı Jaklin Haçaturyan, "Türkiyetarihiyle hesaplaşmaya zorlanmalı, bu karar tasarısına buna katkı sağlıyor" dedi. Haçaturyan, Alman Yazı İşleri Ağı'na yaptığı açıklamada, Alman Meclisi'nin "Türk devleti ile Türkiye ve Almanya'daki Türk toplumunun inkar politikasına karşı" gerçekleri ortaya koyacağını söyledi.

 

İlgili Haberler

Dünya

Kabil'deki saldırıları IŞİD üstlendi

Dünya

Fransa'da ilginç yasak: Sokakta oturmak yasak

Dünya

Alman gazetesi ABD'nin yaptırımlarının etkili olmamasının nedenlerini açıkladı

Dünya

Körfez basını, Katar'ın 15 milyar dolarlık yatırım vaadini nasıl gördü?

Dünya

Hindistan eski Başbakanı Vajpayee yaşamını yitirdi

Dünya

Xiamen Havayolları'na ait Boeing 737 uçağı, yere çarparak iniş yaptı

Dünya

F-35 Ortak Program Ofisi'nden kritik açıklama

Dünya

ABD'li Senatör, Washington Büyükelçisi Kılıç ile görüştü

Dünya

İtalya'da ırkçı partinin binası önünde bomba patladı

Dünya

Endonezya'daki depremde ölü sayısı 460'a yükseldi

Dünya

ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali

Dünya

'Çin 30 CIA muhbirini infaz etti'