unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Mersin'de AKP-MHP koalisyonu

MHP lideri Devlet Bahçeli kendisine muhalif parti üyelerini paralelci olmakla itham ediyor ancak onun yönetimindeki MHP her fırsatta AKP ile ortak hareket ediyor.  
 
Mersin Büyükşehir Belediye Encümeni seçiminde MHP ile AKP üyeleri koalisyon yaptı.
5 kişilik encümen üyeliği için MHP'den 3, AKP'den 2 isim seçilirken, seçim sonrasında CHP'liler kentte yapımı devam eden nükleer santralin Çevre Düzeni Planı'na işaretlenmesi karşılığında MHP ve AKP'nin koalisyon yaptığını iddia etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz'ın başkanlığında yapılan meclis toplantısında encümen, meclis başkanvekillikleri ve ihtisas komisyonları seçimleri yapıldı. Meclis oturumunda ilk olarak meclis başkanvekilleri seçimi gerçekleşti. Diğer partilerin aday göstermediği seçimde sadece MHP aday çıkardı. Kerim Tufan birinci başkanvekili, Hikmet Koç ikinci başkanvekili seçildi. Bu seçimlerde AKP grubu blok halinde MHP adayına oy verirken, CHP blok halinde boş oy kullandı. Encümen seçimlerinde de MHP-AK Parti ittifakı aday listesi çıkardı. MHP'den Hikmet Koç, Özgür Sanal ve Veli Şahman'ın, AKP'den Yüksel Vatan ve İbrahim Ersin'in encümen üyeliğine aday olduğu seçimde AK Parti ve MHP grupları blok halinde evet oyunu kullandı. CHP grubu yine boş oy verdi. 

HASSASİYET BEKLİYORUZ

Seçimlerin tamamlanmasının ardından mecliste MHP-AKP ittifakının nükleer santralin 1/50 binlik Çevre Düzeni Planı'na işaretlenmesi karşılığında kurulduğu iddiaları tartışıldı. CHP'li meclis üyesi Derya Özinç, Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne 1/50 binlik plana nükleer santralin işaretlenmesi için baskı yapıldığını belirterek, "2 yıl önce belediye başkanlarımız Akkuyu'da nükleer santral kurulması girişimlerine ret yanıtı verdiklerini ilan ettiler. Şimdi de iktidar, 'Nükleeri plana alın' diye baskı yapıyor. Burada MHP ile AK Parti arasında koalisyon kurulmuş olabilir. Ama Akkuyu için hepimizin siyasi kimliği bir kenara koyması gerekiyor. CHP grubu olarak, Akkuyu Nükleer Santrali'nin Çevre Düzeni Planı'na konulmasına şiddetle karşı olacağız. Diğer partilerden de hassasiyet bekliyoruz" diye konuştu.

AKP'li meclis üyesi Kadir Canlı ise, Mersin'in Çevre Düzeni Planı'nın bakanlıkça onaylanması için nükleer santralin planda yer alması gerektiğini belirtti ve Akkuyu santralinin devlet projesi olduğunu savundu. 

"BENİM ÇOCUĞUM ÖLDÜ"

Akkuyu Nükleer Santral tartışmalarının yaşandığı meclis toplantısın sonunda konuşan Başkan Burhanettin Kocamaz, nükleer santral inşaatının sürmesine rağmen kimsenin protesto etmediğine dikkat çekti. Kocamaz, şunları söyledi:

"Ben o gün de söyledim. Ben bireysel olarak nükleer santrale karşıyım. Ama kenti birlikte yönetiyorsak kente karşı sorumluluklarımız var. Kendi aramızda bu konuyu iyi etüt etmemiz lazım. Benim çocuğum, Çernobil faciasından sonra Karadeniz'den gelen fındıklar yedi, Lösemi oldu ve hayatını kaybetti. Ben kimya mühendisiyim gerçekleri söylemek zorundayım. Ama tek başıma karar veremem. Kararı meclis verecek."Çok Okunanlar

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Adnan Oktar davasında flaş gelişme: Ünlü oyuncunun yeğeni gözaltına alındı

Eski AKP'li Osman Can'dan 'darbe' uyarısı

Torba yasada bedelli dışında 3 sürpriz madde daha!

Samsun: IŞİD'in Türkiye hücresi

İlgili Haberler

Güncel

Meteoroloji, İstabul için saat verdi

Güncel

Şule Çet soruşturmasında yeni skandal

Güncel

Öğrenci ve velilere kötü haber: Sistem yine değişiyor

Güncel

CHP'den Çorlu tren faciasına ilişkin rapor

Güncel

Muazzez Ersoy'dan Adnan Oktar açıklaması

Güncel

Bir banka emekçisi daha yaşamını yitirdi: Satış baskısı, mobbing...

Güncel

THY uçağı İstanbul'a geri dönmek zorunda kaldı

Güncel

Kütahya'da silahlı çatışma: 2 yaralı

Güncel

Adnan Oktar'ın 13 saattir ifadesi alınıyor: Akıl sağlığım yerinde

Güncel

Adnan Oktar davasında flaş gelişme: Ünlü oyuncunun yeğeni gözaltına alındı

Güncel

Çarşafla bir günde 22 teneke zeytinyağı çaldılar

Güncel

Akseki halkının mücadelesi devam ediyor: Mermer ocağı istemiyoruz