unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Mescid-i Aksa; Biz Siyonizmle savaşırken İslamcılar ortalıkta yoktu

Mustafa İlker GÜRKAN

Mescid-i Aksa'nın kapısında başlattığı metal arama dedektörü uygulamasından vazgeçmeyen İsrail hükümeti, 50 yaş altı Müslümanların mescide girişine de yasak getirdi.

Durum budur ve Netanyahu bu sınırlamaların kaldırılmayacağını da bildirmiştir. İsrail’in bu yasaklaması Kudüs’ün Müslüman halkının temel değerlerine yöneltilmiş zalimane bir saldırıdır. Hiçbir makul ve mantıklı gerekçesi olan  tedbir değildir. Şöyle ki:

Birincisi : Egemen güçler; Filistinlilerin önce kendilerini de feda ettiği  bu çılgınlıklara “terörizm'  nitelemesi yapmışlar ve böyle anılmasını sağlamışlar… Daha sonra, asıl kendilerine ait olan “terörizm' nitelemesini gerekçe yaparak bunu temel hak ve özgürlükleri sınırlandırmanın, giderek ortadan kaldırmanın bir aracı olarak kullanmışlardır…

Oysa; “Sen devletsin, varlık nedeninin temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasının güvenliğini  sağlamaktır. Bunu yapamıyorsan, yapmıyorsan meşruiyetin tartışmalıdır'. İşgalci bir güç olarak İsrail’in Kudüs’teki varlığının meşruiyeti yoktur. Bu tutum; İsrail’in tümüyle Yahudi şeriatçısı ve ırkçı bir devlet olduğunu anlatan, gösteren parlak bir örnektir

İkincisi: Açıkça anlaşılmaktadır ki, terörizm; tam da karşıtı olduğunu söylediği güçlerle mükemmel bir “işbirliği' içindedir. Ve eylemleri yalnızca küresel egemen sınıfların inisiyatifindeki devlet terörünün; özellikle masumlar dahil olmak üzere en geniş kitlelere yayılmasına, egemen güçlerin yeni oyunlarına gerekçe olmaktadır. İsrail böylece Filistin halkını da “şiddete çekmek' istiyor. İstiyor ki; eylemlerinin meşruiyeti süreklilik kazansın..

Üçüncüsü: İsrail Siyonizm’i, vuruyor-çekiliyor…Ve dinliyor-gözlüyor.. Bir anlamda böylesine ağır bir ihlal ile Filistin halkının, Müslüman toplulukların ve yanı sıra “insanlığın uygar güçlerinin' tepkilerini test ediyor. Yoksa İsrail , imkanı yok, böylesine mantıksız bir iş yapmaz.

Öyleyse; Bu oyun karşısında biricik çözüm İsrail demagojisini boşa çıkacak taleplerle, makul ve mantıklı ama mutlaka barışçıl-kitlesel tepkiler göstermeliyiz. Kurum ve kuruluşlarımız , çağrılarını bu esaslara göre yapmalıdır.. Tek çare; kitlelerdir. Kitlelerin insan vicdanında yankı bulacak olan makul ve mantıklı (ve meşru) eylemleridir.

Ve asla unutmamalıyız ki; kısa süre önce tanık olduğumuz, “Sen yaparsan ben de sana yaparım' demek, akıllıca ve meşru bir tepki değildir. Bu da ayrı bir yazı konusudur, ama açıktır ki; iki yanlış bir doğru etmez. Özellikle politikada bu tutum, yalnızca ilk yanlışa, yani İsrail’in yasaklamasına, saldırılarına  -kendince- meşruiyet kazandırır.

Hepimiz harekete geçmeliyiz…

Burada bir anımsatma yapılmadan geçilemez; Mescid-i Aksa konusunda bugün mangalda kül bırakmayan İslamcılar, dün ortalıkta yoktu. Bizler emperyalizme karşı mücadele ederken, onlar, “Kızıllara karşı Amerikan nüfuzu altında olmayı', yani dünyanın efendileriyle yüz kızartıcı bir işbirliği yapmayı ahlaklarına uygun buluyordu.

Bizler, 68’lerde İsrail Siyonizm’i ile savaşmak üzere Filistin’e gittiğimiz zaman, hiçbir İslamcı militanın oralara adım atmamış olmasını bu gün hüzünle hatırlıyoruz.

Türkiye’nin Yahudileri, aynı milletin birer ferdi olmakla sizden diliyoruz ki; İsrail devletinin bu hain ve zalimce uygulamasına karşı sesinizi yükseltin. Bu çabalarınız; sizinle aynı vatanı paylaşmakta olan bütün Müslümanlarında yine uzun yıllardır taşıdığı sizlerle “kardeşlik-vatandaşlık' duygularına güç kazandıracak, bu ilişkinin temellerini güçlendirecektir. Bir Yahudi’nin tepkisi, yüzlerce Müslümanın tepkisinden daha etkili olmaktadır.

Filistin halkının şahsında Harem-i Şerif de mazlum Müslüman halkın inançlarına yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bütün varlığımızla Filistin halkının yanındayız ve emperyalist çıkarların, projelerin Ortadoğu’daki temel “üssü' İsrail’in karşısındayız.

Tarihte defalarca doğrulanmış bir gerçektir ki; “Bütün mazlum uluslar, ezenleri bir gün mahv-u perişan edecektir.'

Saygılarım ve Sevgilerimle..Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

İlgili Haberler

ABC Kritik

“Kiç” bir Yeni çağ Lideri: Adnan Hoca

ABC Kritik

Şahsiyetimizdeki o acı kambur...

ABC Kritik

Balyoz'un FETÖ'cü hakimini serbest bırakanlar ve AK-Fethullahçılar: Hesap vereceksiniz!

ABC Kritik

Sıra size de gelecek, Adnan Oktar suç örgütünün destekçileri!

ABC Kritik

Ütopya

ABC Kritik

Başkaya: ''CHP'nin Genel Başkanını değil, paradigmayı değiştirmeye ihtiyaç var!''

ABC Kritik

Erdoğan'ın süregelen zaferinin anlamı

ABC Kritik

Rakamların analizi ve yeni doğan bir seçmen tabanı: Ak-kurtlar

ABC Kritik

Sen gazeteci değil, Fethullahçı bir Çiko'sun!

ABC Kritik

Felsefeden yoksun bir eğitim sistemi, sadece robotlar yetiştirir

ABC Kritik

Cumhurbaşkanı Adayları, Cumhuriyeti Koruma ve Demokrasi Savaşımının Neresindeler?

ABC Kritik

Umut ve Doblo'nun Ruhu...