Çok Okunanlar

Saray'dan Fenerbahçe mesajı: FETÖ faşistlerinin yapamadığını...

Kadın ve erkekler farklı saatlerde sevişmek istiyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nda 'Ülkücü' çatlağı

İhsan Eliaçık'tan Diyanet İşleri Başkanı'na ‘şeytan' cevabı

Yandaş yazar CHP'nin Ankara ve İstanbul adayını açıkladı

Meşru müdafaa erkeğe özgüymüş!

Kendisine şiddet uygulayan ve fuhuş yapmaya zorlayan kocasını öldüren Çilem Doğan için, avukatları "nefsi müdafaa"dan beraat talep etti. Ancak savcı, Doğan hakkında 18 yıldan 24 yıla kadar hapis istedi.

Adana Cumhuriyet Savcısı Ahmet Çam, esas hakkındaki mütalaasında Doğan’ın gördüğü şiddet karşısında dokuz kez koruma tedbiri kararı aldırmasına değinmeden "ailesine sığınmadığı, kimliğini değiştirme, estetik ve benzeri koruma tedbirlerinden yararlanmadığı, kocasıyla aynı evde yaşamaya devam ettiği, bazı şikayetlerini geri aldığı" gerekçeleriyle meşru müdafaa uygulanmamasını istedi.

Savcı Doğan’ın kocasının kendini fuhuşa zorladığı iddiasını ise, kocanın evin geçimini sağlamaya devam etmesi ve fuhuştan sabıkası olmaması gerekçeleriyle reddetti.

Doğan 2013 yılında evlendiği Hasan Karabulut’tan şiddet görmeye başlamış, boşanmak için mahkemeye başvurmuş ancak eşinin tehditleri yüzünden vazgeçmiş, geçen yıl 8 Temmuz’da da kendisini silah zoru ve şiddetle fuhşa zorlayan kocasını, yastığın altında duran kocasının kendi silahıyla öldürmüştü.

Cumhuriyet’ten Kemal Göktaş’ın haberine göre, dünkü duruşmada Doğan’ın gördüğü şiddeti "şefkatle bağdaşmayan, ancak nitelikli yaralama niteliği taşımayan, etkisi basit tıbbi müdahale ile giderilebilir nitelikte kasten yaralama" suçunu oluşturduğunu iddia eden savcı, “Sanığın eşinin uyguladığı bu şiddete rağmen ailesine sığınma, Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü’ne başvurarak gerekli yardımları alma, 6284 sayılı yasayla tanınmış kimlik değiştirmeyi de içeren koruyucu tedbirlere başvurma imkanı bulunduğu halde maktul ile aynı evi paylaşmaya devam ettiği gibi sanığın aile mahkemelerinden alınan tedbir kararlarını kimi zaman mahkemeye müracaat ederek kaldırttığı, şikayetlerinden vazgeçtiği, maktulün ise evin bakım ve iaşesini sağlamaya devam ettiği belirlenmiştir' dedi.

'DOĞAN'IN İFADELERİ ÇELİŞKİLİ'
Çilem Doğan’ın beyanlarını "çelişkili" bulan savcı, sanığın suçu devam eden bir saldırının etkisiyle değil, maktulun daha önce kendisine uyguladığı şiddetten kaynaklanan öfke ve gazap nedeniyle işlediğini belirterek, "ağır haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan 18 yıldan 24 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Savcıya tepki gösteren Doğan’ın avukatı Fatoş Hacıvelioğlu, sanığın sistematik şiddete uğradığını ve dokuz kez koruma kararı aldığını hatırlatarak “Maktul hakkında fuhuş yapacaksın dediği için Çilem’in şikayeti var. Hakkında defalarda Çilem’i dövmekten dava açılmış. Savcılar önleyici tedbirleri bile uygulamıyorken koruyucu tedbirlere başvurmayan kadını suçlamak kabul edilemez. Olay günü de maktul silahına mermi sürerek yastığının altına koymuş ve Çilem’e saldırmış, saçını çekerek tekmelemiştir. Bütün bunlar meşru müdafaa halini göstermektedir' dedi.

Hacıvelioğlu, savcının "maktulün dokuz koruma kararının tamamını ihlal ettiğinden bahsetmemesinin" de manidar olduğunu söyledi.

İlgili Haberler

Güncel

Mersin'de bir yavru kedi, yakılarak öldürülmüş halde bulundu

Güncel

TBB İnsan Hakları Onur Ödülü Tahir Elçi'ye

Güncel

Törende Cem Yılmaz yine yaptı yapacağını: ‘Tam çıtır sevgili buldum derken'

Güncel

Hepsiburada'dan Sarı Yelek 'indirimine' yanıt

Güncel

Can Ataklı'dan, 'tek parti dönemi faşistti' diyen yönetmene sert tepki!

Güncel

Ankara'da ev baskınları: HDP Ankara il yöneticisi ve gazeteci Kırkaya da gözaltına alınanlar arasında

Güncel

Roma dönemine ait mozaik, çöp konteyneri altında

Güncel

AKP'li patrondan 'Sarı Yelekliler' üzerinden ölüm tehdidi!

Güncel

AKOM'dan flaş uyarı: Zehirlenmelere dikkat

Güncel

Pitbull ve Dogo besleyenlere para cezası

Güncel

Bozkurt Güvenç hayatını kaybetti

Güncel

Kafasına taktığı naylon poşetle yasaya destek verdi