Çok Okunanlar

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

CHP milletvekili hayatını kaybetti

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Metin Akpınar: 115 gence silah eğitimi verip gönderdik

Tiyatro oyuncusu Metin Akpınar, 1964 yılında Kıbrıs'ta artan saldırılar üzerine Milli Türk Talebe Birliği'nde, silah eğitimi yaptırdıkları 115 genci mücahit olarak Kıbrıs'a gönderdiklerini söyledi.

Gazeteci-Yazar Fehmi Çalmuk'un yapımcılığını ve metin yazarlığını üstlendiği, Milli Türk Talebe Birliği'nin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle TRT Belgesel'de bugün ikinci bölümü yayınlanacak olan "Büyük Doğu'nun Atlıları" Belgeseli ime ilgili konuşan ünlü tiyatro oyuncusu Metin Akpınar'dan Türkiye'nin yakın dönemine ilişkin ilginç açıklamalar geldi.

"KIBRIS'A MÜCAHİT YETİŞTİRDİK"

1960 darbesi sonrası 1962-1965 yılları arasında Milli Türk Talebe Birliği'nde Tiyatro Müdürlüğü yapan Metin Akpınar, Milli Türk Talebe Birliği için, "Mübalağa etmiyorum. Bir iki saatte sokağa 50 bin kişi çıkarırdı. Bu çok önemli bir etkinlik. Bugün 50 bin kişiyi toplayamazsınız" diye konuştu.

Metin Akpınar, 1964 yılında Kıbrıs'ta artan saldırılar üzerine dernek merkezinde yetiştirdikleri silah eğitimi yaptırdıkları 115 genci "mücahit olarak Kıbrıs'a" gönderdiklerini söyledi. Akpınar, "Evet, bunu söyleyip söylememe noktasında tereddüt ediyorum. Biz Milli Türk Talebe Birliği'nde, Kıbrıs'a 115 tane mücahit yetiştirdik ve bizim aşağıdaki spor salonumuzda kara kuşak karateci yardımıyla, Ercan Çitlioğlu kulakları çınlasın; hocamın da katkılarıyla orada bu arkadaşlar ciddi çalışma yapıldı. Bu arkadaşlar yakın dövüş ve beden eğitimlerini bizde yaptılar. Silah eğitimlerini başka yerde yaptılar. MTTB'nin böylede ciddi bir katkısı vardır. Bunu da övünerek söylüyorum" dedi.

DÖNEMİN MTTB ÖRGÜTÜ İSLAMCI DEĞİLDİ

Son bir not; Metin Akpınar'ın sözünü ettiği dönemde (1950'ler ve 1960'ların ilk yarısı) MTTB henüz islamcıların yönetiminde değildi. MTTB CHP'li ve sol görüşlü öğrencilerin yönetimindeydi. Demokrat Parti (DP) iktidarına karşı büyük gösterileri MTTB örgütlüyordu. Nisan 1960'da Beyazıt Meydanı'nda yapılan kitlesel gösterilerde, MTTB yöneticilerinden dönemin gençlik lideri sol görüşlü Turan Emeksiz polis kurşunlarıyla ölmüş, bu olay, 27 Mayıs müdahalesine giden en önemli dönemeçlerden birini oluşturmuştu. Bu nedenle 1980 yılına kadar MTTB'nin Cağaloğlu'ndaki binasının önünde Turan Emeksiz'in heykeli bulunuyordu. 27 Mayıs'tan sonra Emeksiz'in adı bazı okullara, caddelere ve Şehir hatları vapurlarına verilmiş, Beyazıt Meydanı'nın adı da "Hürriyet Meydanı" yapılmıştı. (Bu isimler 12 Eylül 1980 faşist darbesindan sonra değiştirildi)

Hemen 27 Mayıs sonrasında kurulan ve bakanlar kurulu tarafından "kamu yaranına" statüsü verilen Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı (TMGT) adlı dernek de CHP'lilerin yönetimindeydi. Bu iki örgüt yasa gereği kamu kaynaklarından ödenek alıyordu. Örneğin TMGT'nin araba kullanma ehliyeti verme yetkisi vardı ve bu olarak en önemli gelir kaynağıydı.

MTTB, 1965'den sonra, gerçekte gençlik içinde zayıf bir eğilim olan sağcı ve islamcı çevrelirin eline eçti. Bu yönetim değişikliğinde Süleyman Demirel liderliğindeki merkez sağ Adalet Partisi'nin (AP) iktidara gelmesinin payı büyüktü. Hürüketin müdahalesiyle MTTB yönetimi el değiştirmiş, sol görüşlüler ve CHP'liler ise TMGT'de toplanmıştı.

İlgili Haberler

Güncel

Andımız'ın yazarı Reşit Galip anıldı... 'Andımız'ı her yerde okuyacağız'

Güncel

İhsan Eliaçık'dan Türkçe ezan şartı

Güncel

Ünlü fast food zincirinin hamburgerinden kurtçuk çıktı

Güncel

Bakan Soylu açıkladı: Otoyollarda hız sınırı değişecek

Güncel

Bakan Akar'dan Kaşıkçı açıklaması: Ceset valizlerle...

Güncel

173 üniversite topluluğundan ortak bildiri: Andımız yeniden okutulsun

Güncel

Yandaş sendikanın yöneticisi öğrenciye taciz iddiasıyla açığa alındı

Güncel

'Anadolu Kültür' operasyonunda Bilgi Üniversitesi çalışanı Aksakoğlu tutuklandı

Güncel

AKP'li Üsküdar Belediyesi'nin cami yıkımında skandal görüntüler!

Güncel

‘Millet bahçesi' açılışına en son vatandaşlar alındı

Güncel

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

Güncel

Karda mahsur kalan 15 kişi kurtarıldı