darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

Metiner FETÖ'cülerin konuşmasından mı korkuyor?

TBMM Cezaevi Alt Komisyonu Başkanı, AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, 'FET֒ tutuklularını cezaevlerinde ziyaret etmeyi planlayan 15 Temmuz Darbesi Girişimini Araştırma Komisyonu’nun yanlış yolda olduğunu söyledi. Komisyonun bu yönde alacağı kararı tasvip etmediğini ifade eden Metiner, “Gidip bunları dinleyip ne anlayacaklar. Darbe komisyonu böyle bir karar alırsa şahsen çok üzülürüm. Bombalanan Gazi Meclis’in ve aynı zamanda 15 Temmuz’da bedeni ve yüreği ile meydanlara kefeniyle gidip bulunan bir gazi olarak içime sindirmem' diye konuştu.

DUVAR'dan Hülya Karabağlı'nın haberine göre,  Eskişehir H Tipi Cezaevi’nden inceleme ziyaretleri başlattıklarını ve bundan sonra da devam edeceklerini belirten Metiner, Cezaevindeki LGBTİ bireyler ile PKK üyeliğinden yatan mahkûmları ziyaret ettiklerini ve kötü muamele ve işkence gibi bir şikayet duymadıklarını söyledi. 'Çıplak arama’ dan kaynaklı genel bir şikayet olduğunu söyleyen Metiner, güvenlik gerekçesiyle çıplak arama yapıldığını ifade etti ve “Şu anki çıplak arama bu sebeple yapılıyor. Yoksa niye durup dururken çıplak aransın. Yarın teknoloji gelişir, dedektörler tespit etme imkanına kavuşur o zamanda dedektörler kullanılır' diye konuştu.

Metiner, Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyon içinse, “Cumhuriyet Gazetesini FET֒nün ve PKK’nın yedeğine düşüren bir anlayışa karşı hukuken girişilmiş bir operasyondur bu. Herkes saygılı olmak zorunda' dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner’in açıklamaları şöyle:

LGBTİ’LERDEN KÖTÜ MUAMELE ŞİKAYETİ YOK: Cezaevlerinden gelen şikayetler üzerine biz bir program yapıyoruz.  CHP ile Eskişehir’den başladık. Bundan sonra uygun olduğumuz dilimlerde şikayetleri inceleyeceğiz. Hiç bir şikayet yok. O kötü muamele, işkence iddialarının hiç birisi doğru değil. Görüştüğümüz tüm mahkumları istisnasız yani PKK’lı, LGBT’den içeride olanlar tutuklular hiç kimse cezaevi yönetiminden  kaynaklı şikayette bulunmadılar. Kötü muameleye, işkenceye maruz kalmadıklarını çok açık bir dille ifade ettiler.

Cezaevi yönetimi görüşmelerde bulunmuyor. Biz, tutuklu ve hükümlülerle baş başa görüşüyoruz. Bir şikayet yok ama öteki türlü genel şikayet var. Cezaevine girerken üstümüz  başımız aranıyor, niye çıplak soyuluyoruz,  dünyanın her yerinde var. Hatta biz Avrupa’da çok daha ağır şartların olduğunu söylediğimizde niye Avrupa’nın kötü yanlarını alıyorsunuz diyorlar. Avrupa’nın kötü yanlarını almıyoruz.  Sonuçta cezaevi orası güvenlik sorunu olan yerler onlar. Buraya uyluğunun içinde uyuşturucu sokanlardan tutun da cep telefonunu bilmem neresine gizleyerek içeri sokanlar var.

Dolayısıyla siz ince eleyip sık dokumak zorundasınız. Şu anki çıplak arama bu sebeple yapılıyor. Yoksa niye durup dururken çıplak aransın. Yarın teknoloji gelişir, dedektörler tespit etme imkanına kavuşur o zamanda dedektörler kullanılır.

FET֒CÜLERİ ZİYARET ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ: Burada da Pensilvanya’daki iblisin askerleri vardı. Taraftarları vardı, 15 Temmuz darbesine şu veya bu şekilde katılan örgüt mensupları vardı. Bunların hiç birisi ile görüşmedik. Görüşmeyeceğiz.  Hiçbir cezaevinde şu an o örgüte mensup olanlarla ilgili soruşturmanın gizliliği var, tutukluluk halleri devam ediyor. KHK’daki sınırlamalar kapsamında. Savcıların da iş ve işlemlerini zorlaştıracak bir iş yapmayız. Biz yargı merci değiliz. Cezaevi komisyonu, cezaevlerindeki sorunlarla ilgili kurulmuş.  Bu sorunların giderilmesi için kurulmuş bir komisyon. Ben gidip de mağdur edildim,  şu savcı bana şöyle dedi,  hiçbir delil olmadığı halde beni tutukladılar. Bunlarla ilgili kurulan bir komisyon değiliz. Dolayısıyla FETÖ elemanlarının komisyon üzerindeki kara propaganda yürütmelerine izin vermeyiz.

DARBE KOMİSYONUNUN FET֒CÜLERİ ZİYARET ETMESİNİ SİNDİRMEM: Ben tasvip etmiyorum. Çünkü işi gücü yalan olan bir terör örgütünden söz ediyoruz. Gidip bunları dinleyip ne anlayacaklar. Ben darbe komisyonu böyle bir karar alırsa şahsen ben çok üzülürüm. Ben bu bombalanan Gazi Meclis’in ve aynı zamanda 15 Temmuz’da bedeni ve yüreği ile meydanlara kefeniyle gidip bulunan bir gazi olarak içime sindirmem. Ne konuşacaklar? Hiç birisi FET֒cü olduğunu kabul etmiyor. Hangi sözünün doğru hangi sözünün yalan olduğunu bilmediğimiz bir örgütle karşı karşıyayız. Gidip onlara mikrofon uzatmanın manası ne? Darbe komisyonu inşallah böyle karar almaz. Böyle bir karar almaları halinde çok yanlış yapacakları kanaatindeyim.

OPERASYON CUMHURİYET’E DEĞİL: MASAK ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün raporları doğrultusunda Cumhuriyet Vakfı’na yönelik bir soruşturma… Ayrıca FETÖ ve PKK desteğini çok açık biçimde gösteren köşe yazarlarına karşı da darbe savunuculuğu, terör örgütleri destekçiliği yapan yazarlar hakkında da hukuki bir süreç var. Dolayısıyla Cumhuriyet gazetesinin kurumsal kimliğiyle ilgili bir soruşturma söz konusu değil. Ama Cumhuriyet Gazetesini FET֒nün ve PKK’nın yedeğine düşüren bir anlayışa karşı hukuken girişilmiş bir operasyondur bu. Herkes saygılı olmak zorunda.

İlgili Haberler

Politika

Yunanistan'ın firari askerler kararına hükümetten ilk tepki!

Politika

Hollanda, Türkiye'nin hafta sonu okulları projesi için endişeli: Kurabiye pişirmeyi öğretmeyecekleri kesin

Politika

'Türkiye Brunson'u koşulsuz serbest bırakırsa kriz hemen biter'

Politika

Almanya'da Türkiye'ye mali yardım anketi

Politika

Rusya: Türkiye'den DTÖ'de ABD'ye karşı ortak hareket talebi gelmedi

Politika

AKP'den ABD'ye karşı önlemler: İşte '4 alanlı' plan

Politika

CHP'nin bayramlaşma programı belli oldu

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: Bazılarını partiden attık

Politika

İyi Parti Genel İdare Kurulu üyesi istifa etti

Politika

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

Politika

Cemal Canpolat: İstanbul'u sahipsiz bırakmayacağız

Politika

Nahit Duru | Aynı gemi...