darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 'Halep' açıklaması: En iyi çözüm siyasi çözümdür

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halep'teki tahliye süreciyle ilgili yaptığı açıklamada "Özellikle sayın Erdoğan'la sayın Putin'in görüşmesinden sonra Rusya ile ciddi görüşmelerimiz oldu. Askerlerimiz de Rus muhataplarıyla ciddi görüşmeler yaptı. Özellikle Rusya ile muhalefeti bir araya getirmeye çalıştık. Özellikle arazideki güçlerle Rusları da bir araya getirdik. Bu temaslar da sürekli bir şekilde devam ediyor" dedi.

Açıklamadan başlıklar şöyle:

Suriye'yle ilgili en iyi çözüm siyasi çözümdür.

Alınan kararların uygulanmadığını, ihlal edildiğini gördük, gördünüz, anlattık, yeni öneriler de getirdik. Çok taraflı görüşmelerin yanısıra biz Türkiye olarak da Katar'la, Rusya ve İran'la da ikili görüşmelerimiz oldu.

Özellikle sayın Erdoğan'la sayın Putin'in görüşmesinden sonra Rusya ile ciddi görüşmelerimiz oldu. Askerlerimiz de Rus muhataplarıyla ciddi görüşmeler yaptı. Özellikle Rusya ile muhalefeti bir araya getirmeye çalıştık. Özellikle arazideki güçlerle Rusları da bir araya getirdik. Bu temaslar da sürekli bir şekilde devam ediyor.

Maalesef Halep'te durum hep kötüye gitti. Ateşke sağlanamadı. Sivil insanlar, hastaneler, siviller bombaladı. Malesef vahşeti gördük. Halep'i bu vahşetten kurtarmamız lazım. Rusya ile mutabakat sağlandı ama bu mutabakatın uygulanması da çok önemli. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle bunu yapıyoruz. BM'nin yeni atanmış sekreteriyle de, sayın Obama ile Cumhurbaşkanımız bir görüşme gerçekleştirdi. Merkel'le de görüşme gerçekleştirdi. Sayın Başbakanımız da süreci yakından takip ediyor, tüm bakanlarımızı görevlendirdi. Dışişleri Bakanlığı olarak da biz çalışıyoruz. 

Arkadaşlarımız P-5 ülkelerinin büyükelçileriyle defalarca görüştüler. 

Konuyla ilgili olabilecek herkesle yakın temas içinde olduk. Değişik dışişleri bakanlarıyla görüştük. İran Dışişleri Bakanı'yla sadece bugün 6 defa görüştük. İnsani konuları, siyasi konulara katmayalım dedik.

Bugün de görüşmelerimiz olacak. Bu görüşmelerimiz buradaki insani yardımların bir an önce ulaştırılması üzerine olacak. Şu bilinmelidir ki, kimse yardım etmese de biz Türkiye olarak Halep'ten kurtulan kardeşlerimize her türlü yardımı ulaştıracağız, ulaştırıyoruz.

22 Aralık'ta İslam İşbirliği Toplantısı olacak, 27 Aralık'ta İran, Rusya, Türkiye Halep üzerine görüşecek. 

Dün sabah ilk konvoy çıkarken taciz ateşleri oldu, gecikme oldu. Daha sonra arazideki arkadaşlarımızın ve bizim diplomatik çalışmalarımız sonuç verdi ve bu sabaha kadar 6 tur yapıldı. Otobüs sıkıntısı yok ama alan darlığı nedeniyle yollanamıyor.

7500 kişi kurtarıldı. Sağlık Bakanlığımız, Kızılayımız hazırlığını yaptı. Psikolojik tedavi dahil her türlü hazırlığımız tamam. Halep'ten kurtardığımız bu kardeşlerimize her türlü imkanımızı sunacağız. 

Son konvoyla ilgili bir tıkanıklık oldu. Bunu aşabilmek için çalışmalarımız sürüyor. Bizim arzumuz Suriye'de ateşkesin sağlanması. Ateşkesle beraber kuşatma halinde olan herkes özgür hale gelsin. Biz oradaki insanlarla ilgili mezhep ayrımı yapmayız. Bir an önce ateşkesle beraber kuşatma kaldırılsın. Kalıcı bir çözüm, kalıcı bir barış kalsın. Toprak bütünlüğü korunmuş bir Suriye, kimseyi dışlamayan bir yönetim, barış içinde bir Suriye istiyoruz. 

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce'den İstanbul adaylığı açıklaması

Politika

CHP'li Tekin Bingöl: TBMM işe bağlı intiharları araştırsın

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı: Yarın bir sürprizimiz olacak…

Politika

Başbakanlık eski müşavirinden Kılıçdaroğlu'na dava

Politika

Demirtaş'tan yeni açıklama: Aramızda en küçük bir örgütsel ayrılık veya kriz yok

Politika

Merkel'den, Erdoğan'ın duyurduğu dörtlü zirve hakkında açıklama

Politika

Mahkemeden Rahip Brunson için yeni karar

Politika

Rahip Brunson krizinde yeni gelişme

Politika

Döviz bürolarının kapısına abone oldular: AKP'lilerde neden bu kadar fazla '1 dolar' var?

Politika

Muharrem İnce'den ekonomiye yönelik açıklamalar

Politika

Muhalifleri eleştireyim derken rezil oldu: Engin Ardıç bildiğiniz gibi...

Politika

Erdoğan'a hakaretten tutuklanan HDP'li tahliye edildi